A Benes-dekrétumok magyar áldozataira emlékeztek

A benesi áldozatokra, a mai Szlovákia területéről kitelepített magyarokról emlékezett meg Bagó Zoltán fideszes európai parlamenti képviselő.

WL
2013. 04. 11. 20:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Méltósággal és tisztelettel kell emlékeznünk minden honfitársunkra, akit 66 éve a Benes-dekrétumok nyomán magyarsága miatt fosztottak meg alapvető jogaitól, vagyontárgyaitól és a szülőföldön maradás lehetőségétől” – idézi a közlemény Bagót, aki azt is hangsúlyozta: nemcsak emlékezni kell, hanem fel is kell lépni a mai napig hatályban lévő jogfosztó benesi rendelkezések ellen.

A képviselő közleményében ismerteti, hogy 1947-ben ezen a napon indult el az első transzport Csehszlovákiából a prágai vezetés által megbízhatatlannak tartott felvidéki magyarokkal Magyarországra. Bagó őket a benesi határozatok első áldozatainak nevezi.

A Benes-dekrétumok végrehajtásának következménye, hogy a kollektív bűnösségre hivatkozva a szudétanémetek mellett közel százezer magyart is megfosztottak állampolgárságától, vagyonától, kultúrájától, elűzték őket szülőföldjükről, kényszermunkára deportálták őket, megtiltották anyanyelvük használatát – hangoztatta a képviselő, aki szerint az emlékezést a nemzet egysége, az önrendelkezés szabadsága és a jogfosztás tilalmának követelménye teszi fontossá.

„Határozottan fel kell lépnünk azon benesi határozatok ellen, amelyek még mind a mai napig hatályban vannak Szlovákiában” – hívta fel a figyelmet Bagó Zoltán. A képviselő aktív szerepet játszik az EP petíciós bizottságának abban az eljárásában, amelynek célja, hogy a Benes-dekrétumok jelenleg is hatályban lévő passzusa kikerüljön a szlovák jogrendből.

A képviselő emlékeztet, hogy április 12-ét tavaly decemberben nyilvánította a magyar Országgyűlés a felvidéki magyarok kitelepítésének emléknapjává.

Szlovákia készen áll arra, hogy olyan érzékeny témáról is tárgyaljon Magyarországgal, mint a Benes-dekrétumok, ám ez komplexebb ügy, mint a cseh–német kiegyezés esetében, így nem lehet egy bocsánatkéréssel lezárni – mondta Miroslav Lajcák a SITA szlovák hírügynökségnek nyilatkozva.


Csehország és Szlovákia elutasítja a Benes-dekrétumok felülvizsgálatát – ezt Miroslava Nemcová, a cseh képviselőház elnöke nyilatkozta tavaly december elején azt követően, hogy Prágában megbeszélést folytatott Ivan Gasparovic szlovák államfővel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.