A Realitatea hírtelevízió által hétfő délután közölt hírt az MTI-nek megerősítette Elena Curca, az ügyészség vezetője. Borboly Csaba – aki az RMDSZ Országos Önkormányzati Tanácsának is elnöke – második mandátumát tölti a Hargita megyei önkormányzat élén.
Két Hargita megyei út javítása kapcsán vették őrizetbe Borboly Csabát – közölte hétfőn egy rögtönzött csíkszeredai sajtótájékoztatón Borboly Melinda, a politikus ügyvéd felesége. Elmondta, férjét azért idézték be hétfő reggelre a DNA marosvásárhelyi szolgálatára, hogy nyilatkozatot tegyen, délután viszont arról értesítette családját, hogy 24 órára őrizetbe vették. Borboly Melinda szerint férjének egyfelől azt rótták fel, hogy 2010 decemberében úgy írta alá két Hargita megyei út javításának dokumentumait, hogy előzetesen nem ellenőrizte őket.
A Hargita Megyei Tanács sajtószolgálata közleményben pontosította: hivatali visszaélés és okirat-hamisításra való felbujtás gyanúja miatt indult eljárás az önkormányzati vezető ellen.
Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök mellett a Hargita megyei önkormányzati testület egyik képviselőjét és az önkormányzatnak alárendelt útügyi igazgatóság ügyvezetőjét is őrizetbe vette a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) marosvásárhelyi területi szolgálata – közölte hétfőn este honlapján a vádhatóság.
A DNA Borboly Csabát folytatólagosan elkövetett hivatali visszaéléssel, csúszópénz folytatólagos elfogadásával, magán-okirathamisításra való felbujtással, hamis irat felhasználására való felbujtással és hamis feljelentéssel gyanúsítja.
A vádhatóság közleménye szerint Borboly Csaba indokolatlanul fizetett ki jelentős, útjavításra szánt összegeket egy olyan cégnek, amely a szintén őrizetbe vett Pálffy Domokos megyei önkormányzati képviselő tényleges irányítása alatt működött. Ezzel közel 1,8 millió lej (125 millió forint) kárt okozott az államnak.
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke nyilatkozatban közölte hétfőn, hogy a szövetség bízik Borboly Csaba ártatlanságában, és szolidáris a Hargita megyei önkormányzat őrizetbe vett vezetőjével. „Olyan politikusról van szó, aki hosszú éveken keresztül a közösség érdekében végezte munkáját, a megyei tanács elnökeként, az RMDSZ politikusaként a Hargita megyei emberek jólétéért, mindennapjainak biztonságáért dolgozott” – áll az RMDSZ-elnök nyilatkozatában. Kelemen Hunor reményét fejezte ki, hogy az ügyészség „mihamarabb a nyilvánosság elé tárja ennek a megdöbbentő ügynek a részleteit”, és kiköszörüli a Borboly Csaba hírnevén esett csorbát.
Lemondott szenátori mandátumáról Olosz Gergely, aki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) színeiben nyert törvényhozói mandátumot a tavalyi romániai parlamenti választásokon. Azzal indokolta lemondását, hogy lejárató kampány indult ellene, amivel az RMDSZ-nek is ártani akarnak, lemondásával viszont a romániai magyar szervezetet többet nem érheti támadás. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke elfogadta a politikus döntését.
Olosz Gergely ellen tavaly októberben emelt vádat befolyással való üzérkedés miatt a román korrupcióellenes ügyészség. A vádhatóság szerint 2010-ben négy vállalkozó lefizette Oloszt azért, hogy cégeik kedvező kereskedelmi szerződésekhez jussanak a segítségével.
Olosz Gergely közlése szerint a szenátori mandátumáról való lemondásának nincs semmi köze az ellene zajló korrupciós eljáráshoz. A politikus az MTI-nek hétfőn adott nyilatkozatában leszögezte: azért mondott le szenátori mandátumáról, mert a háromszéki Rétyen tervezett fafeldolgozó üzem miatt méltatlan és alaptalan vádak érték nemcsak személyét, hanem az RMDSZ-t és a beruházót egyaránt.