A kormány megbízottja a Mediafax hírügynökségnek elmondta, hétfőn Barót város, valamint Lemhény és Árkos községek polgármesteri hivatalát perelte be a székely zászló kitűzése miatt, májusban pedig a kézdivásárhelyi és a kökösi polgármesteri hivatalt hívta perbe ugyanezért. A prefektus szerint az általa korábban felszólított polgármesterek közül a csernátoni, a gelencei, az ozsdolai, a vargyasi és a kovásznai már eltávolította a székely zászlót a hivatal homlokzatáról.
A prefektus március elején kilenc településnek adott egyhetes haladékot a zászló eltávolítására. Marinescu azokra a jogszabályokra hivatkozott, amelyek előírják, hogy a polgármesteri hivatalokra az ország és az Európai Unió zászlaja mellett a területi egységek hivatalosan elfogadott saját jelképei tűzhetők ki. A román hatóságok korábbi érvelése szerint a Székelyföld nem képez területi egységet, a székely zászlót pedig Kovászna megyében nem fogadták el a megye hivatalos jelképének.
Utaltak arra, hogy nem szerepel a felszólítottak listáján Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatala és a Kovászna Megyei Tanács, mert ezeket az intézményeket már korábban beperelte a prefektusi hivatal. A székely zászló kitűzése miatt indított korábbi perek közül az uzoni ősszel folytatódik a Brassói Táblabíróságon.
Jogerős ítéletben érvénytelenítette viszont a táblabíróság június 20-án a Kovászna megye zászlójáról hozott 2008-as önkormányzati határozatot, amely a kormány által korábban elfogadott címer zászló változatát is a jelképek közé sorolta. A megyei jelkép az egykori Háromszék vármegye címerének kis mértékben módosított változata. A prefektus fő kifogása az volt, hogy Romániában nem rendelkezik jogszabály megyei zászló elfogadásáról, a megyéknek tehát csak címerük lehet.
Törvénytervezetet nyújt be a Romániai Magyar Demokrata Szövetség a román törvényhozásban Székelyföld területi autonómiájáról – jelentette ki május 25-én az RMDSZ csíkszeredai kongresszusát záró sajtótájékoztatón Kelemen Hunor, a szövetség elnöke.
A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) tisztújító közgyűlésén ismét hitet tettek az egységes székelyföldi régió mellett, és demonstrációsorozatot helyeztek kilátásba arra az esetre, ha a román kormány szét akarná szabdalni a területet.