A Debreceni Virágkarnevál óriási villanás volt az Alföldi Legendárium Klaszter számára, amely szoros együttműködésben nagy testvérével, a Székelyföldi Legendáriummal arra vállalkozott, hogy a legféltettebb célközönséggel, a gyermekekkel megismertesse a történelmi eseményekkel, nevezetes helyekkel kapcsolatos meséket, történeteket, illetve egyéb népművészeti értékeket (viseletek, építészet). A győzelem tehát a forrás miatt a székelyföldi csapatra is rá kell, hogy irányítsa a figyelmet; ez a mi augusztus huszadikánkon konkrétan meg is történt, az alföldiek ugyanis egy székelyföldi történettel – a Szent Anna-tó legendájával – értek a csúcsra, és nyerték meg a közönség által legszebb virágkocsinak járó elismerést.
– Nagyon nagy megtiszteltetés számunkra, hogy ezt a történetet választották ki alföldi barátaink, és Pikó Sándor képzőművész remek munkát végzett Szabó Erzsébettel karöltve – osztotta meg örömét a Székelyföldi Legendárium alapítója, Fazakas Szabolcs az MNO-val, kiemelve, hogy bizakodásra ad okot, hogy nagy multik virágkocsijait sikerült legyőzniük a debreceni felvonuláson.
A legendárium önmagában is hiánypótló a gyerekek felé, de a 21. században már minden klaszternek, egyesülésnek, de még a falusi pedagógusnak is tudnia kell, hogy megfelelő köntösbe öltöztetés nélkül szélmalomharc a kicsik torkán bármilyen történelmi dolgot lenyomni. A Székelyföldi Legendárium ezért elindította a Legendárium.ro honlapot, aminek köszönhetően már magyarországi érdeklődés is van az elszakadt nemzetrészek történeteinek feldolgozásai iránt.
– Ma is látható, látogatható helyszínek történeteit gyűjtöttük egybe, ezt felvittük egy színes térképre, így olyan helyeinkkel lehet játékos formában megismerkedni, mint Csíksomlyó, a Hargita-hegy, a Gyilkos-tó, vagy ugye a Szent Anna-tó. Már százas nagyságrendben vannak történeteink, de nemcsak mesék, mondák, legendák, hanem rajzfilm, társasjáték, mesetérkép is megtalálható a honlapon – sorolja Fazakas.
A romániai iskolákba „természetesen” nem tudnak hivatalos úton bejutni, de tanárok adják egymásnak a kilincset Fazakas Szabolcséknál a legendárium elemei iránt érdeklődve. A klaszter célja egyébként nem is kisebb, mint minden magyar gyerekhez eljutni.
– Ha megismerik a környezetüket a gyerekek ilyen játékos, kalandos, mesés formában, jobban fogják értékelni, az övék lesz – fogja meg feladatuk lelkét a székelyföldi egyesülés ötletgazdája.
A honlapon található tájékoztatás szerint egyébként az uniós országok gyermekeinek fejében a román Drakula-mese helyére is pályáznak. Nagy feladat lesz.