Aggasztó, hogy csökken a magyarok lélekszáma a szomszédos országokban

A magyar nemzetközösség összehangolt fejlesztési programja megalkotásának és végrehajtásának fontosságát hangoztatta a külhoni magyar közösségek megmaradása, anyanyelvük ápolása érdekében a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke Pécsett pénteken.

2013. 09. 13. 18:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szász Jenő a magyar nyelv Kárpát-medencei megőrzésének kérdéseivel foglalkozó Gyökerek, utak, jövők elnevezésű tudományos konferencián emlékeztetett rá: a még februárban megfogalmazott kormányzati szándéknak megfelelően a kutatóintézet lehetősége és felelőssége a nemzeti erőforrás-hasznosítás elméleti és gyakorlati módszereinek kidolgozása, rendszerbe foglalása. Úgy véli, aggasztó, hogy a magyarok lélekszáma a szomszédos országokban és a diaszpórában folyamatosan csökken, arányuk a felsőoktatásban mindenütt alacsonyabb a többségi nemzethez tartozókénál, s mindenhol tapasztalható a kulturális, oktatási és gazdasági pozícióvesztés.

Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere arról beszélt, hogy a Kárpát-medencében folyamatosan csökken a magyar nyelvet beszélők száma, s ma már úgy tűnik, a huszonnegyedik órában vagyunk, hogy ez ellen eredményes lépéseket tegyünk. Rámutatott arra, hogy a nyelvünk az identitásunk legfontosabb jegye, veszélyeknek van kitéve, s ezt a migráció tovább növelheti. A politikus arra, miként lehet az identitást, a nyelvet, a közösséget megőrizni az anyaországon kívül, jó példaként a Baranyában élő horvát kisebbséget említette, amelynek Pécsen iskolája, színháza, kulturális központja működik.

Pásztor István, a vajdasági parlament és a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke annak a véleményének adott hangot, hogy aki a magyar nyelv megőrzéséről gondolkodik, annak a perspektíva megteremtéséről kell gondolkodnia. A megbékélés, a múlttal való szembenézés, a saját jövőnk felvázolása is mind a nyelv megőrzésének eszköze – jelentette ki.

A Gyökerek, utak, jövők elnevezésű kétnapos konferencián több mint húsz előadás hangzik el a témában. A tudomány olyan jeles képviselői adnak elő, mint Glatz Ferenc történész, Visy Zsolt régész és Andrásfalvy Bertalan etnográfus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.