Megnyitották a tanévet Ungváron

Ünnepélyes keretek közt nyitották meg a 2013–14-es tanévet Kárpátalja magyar oktatási nyelvű iskolái vasárnap Ungváron.

LM
2013. 09. 15. 20:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kárpátaljai Magyar Pedagógus Szövetség által a Dayka Gábor Középiskolában szervezett központi tanévnyitón mondott köszöntőjében Orosz Ildikó, a KMPSZ elnöke hangsúlyozta: „Az anyaországi nemzetpolitikában az utóbbi években bekövetkezett kedvező változások éreztetik hatásukat a kárpátaljai magyar anyanyelvű oktatásban is. Érezzük a nemzetpolitika pozitív kisugárzását: erőt ad nekünk, öntudatosabbá tesz bennünket, és elősegíti, hogy a magyar iskola ismét vonzó legyen.” Hozzátette, hogy a kedvező nemzetpolitikai fejleményeknek s nem utolsósorban a magyar kormány által kezdeményezett kisiskolák, majd óvodák éve programsorozatnak köszönhetően idén pozitív irányban mozdult el a kárpátaljai magyar gyerekek anyanyelvű oktatási intézményekbe iskolázása.

Orosz Ildikó örvendetesnek nevezte, hogy a most kezdődő tanévben – a magyar állam támogatásának köszönhetően – rendeződik a kárpátaljai magyar egyházi líceumok és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola finanszírozásának kérdése. Biztatónak mondta, hogy az ukrán oktatási tárcánál is sikerült a KMPSZ-nek előrelépést elérnie a kisebbségi oktatást érintő egyes gondok orvoslásában, ám a legjelentősebb problémák továbbra is megoldatlanok. Ennek kapcsán kifejtette: a KMPSZ szorgalmazza, hogy az ukrán állam biztosítsa az egyházi oktatási intézmények részére a normatív támogatást, ahogy ez a 2004-es törvénymódosítások előtt is működött – tette hozzá.

A KMPSZ elnöke szerint aggodalomra ad okot, hogy a kárpátaljai magyarság által kedvezően fogadott új ukrán nyelvtörvény alkalmazásában nem történt előrelépés, hiszen a magyar iskolák továbbra sem vezethetik magyar nyelven a dokumentációjukat, a végzőseik nem kaphatnak kétnyelvű bizonyítványt. Súlyos problémaként említette, hogy továbbra sem tehetnek emelt szintű érettségit az oktatás nyelvéből a nemzetiségi tannyelvű iskolákban érettségizők, akiknek ukrán nyelvből és irodalomból ugyanolyan vizsgát kell tenniük, mint az ukránul oktató iskolákban érettségizőknek.

„Sértőnek tartjuk, hogy Ukrajnában továbbra is vannak egyenlő és egyenlőbb nemzeti kisebbségek. Míg az orosz hivatalosan is vizsgatantárgy lehetett a független vizsgaközpontokban, addig ezt más nemzetiségek számára nem biztosították” az emelt szintű érettségin – mutatott rá a szervezet elnöke, megjegyezve hogy folyamatosan szűkül a magyar iskolák tankönyvellátása: az elemi iskolai osztályokban például a tankönyvcímek mintegy fele hiányzik.

Az oktatási szakember kifejtette: rendezésre vár egyebek között a magyarországi felsőoktatási intézményekbe felvételiző kárpátaljai magyar diákok felvételi pontszámításának kérdése, a diplomák és tudományos fokozatok Ukrajna és Magyarország általi kölcsönös elismerése, a megfelelő feltételek biztosítása az ukrán nyelvnek a kárpátaljai magyar iskolákban folyó oktatásához. „A gondok ellenére bizakodva nézek a jövőbe” – zárta beszédét Orosz Ildikó.

A rendezvény résztvevői nyilatkozatot fogadtak el, amely 24 pontban foglalja össze a kárpátaljai magyar tannyelvű oktatás problémáit, és javaslatokat tesz az ukrán oktatási minisztériumnak a megoldásukra.

Kárpátalja magyar tannyelvű iskoláiban közel tizenegyezer diák kezdte el a 2013–14-es tanévet.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.