Ukrán energiafenyegetés miatt egy rendkívüli gazdasági egyeztetést kellett összehívnom. Brüsszel eltökélte, hogy azon az áron is megsegíti az ukránokat, hogy közben tönkreteszi a magyar és európai családokat, szándéka szerint ugyanis elzárja a gázcsapot és leállítja az olajszállítást Oroszországból – mondta el a közösségi oldalán közzétett videójában Orbán Viktor. A kormányfő kiemelte, ez 800 milliárd forint többletkiadást jelent Magyarországnak.
Ha ez bekövetkezne, akkor az eddigi 7 ezer forintos villanyszámla 14 ezer forintra, az eddigi 16 ezer forintos gázszámla pedig 54 ezer forintra is nőhetne. Ezt egyébként majd szeptembertől látni fogják a saját számláikon
– jelentette ki Orbán Viktor. Hozzátette, egyetlen módon tudjuk ezt megakadályozni, hogyha Brüsszelben az európai uniós döntést a magyar kormány megakadályozza.
Ez pedig csak akkor lehetséges, hogyha ezt önök is támogatják, ezért fontos, hogy mindannyian vegyenek részt a Voks 2025-ön, és küldjék vissza a szavazólapjukat, ha eddig még nem tették volna. Húsbavágó kérdés minden magyar család számára
– zárta a videót a miniszterelnök.
Mint arról beszámoltunk, Brüsszel újabb szankciókat fontolgat, ami ezúttal az orosz energia teljes elzárásáról szólna. Az elemzők szerint ez jelentősen növelné nemcsak itthon, hanem egész Európában az energiahordozók kiskereskedelmi árát, a gáz a háromszorosára, az áram ára a duplájára nőne.
Orbán Viktor miniszterelnök szerint a brüsszeli bürokrácia abszurd energiapolitikája nem az európai emberek érdekeit, hanem Ukrajna támogatását szolgálja, bármi áron.
Magyarország azonban nem kér ebből.
Nem túlzás azt állítani, hogy drasztikusan növekednének az áram- és fűtésszámlák az orosz energiahordozók betiltásával – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek több energetikai szakértő is. Nem a rendszerhasználat, hanem az alaptermékek díjai ugranának meg, ráadásul a gáz ára és a villamos energia termelési költségei között szoros összefüggés van.
Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza például úgy fogalmazott, Magyarország csupán belföldi termelésből nem tudja a földgázszükségletét fedezni. Eddig Oroszország volt a fő, ám nem az egyetlen beszerzési forrás. Erre épült ki infrastruktúra, illetve mivel Magyarországnak nincs tengere, amin keresztül az LNG könnyen szállítható lenne. A gáz beszerzésében ugyanis nemcsak az fontos, hogy mennyi a gázmolekula ára, hanem az is, hogy mennyiért lehet idehozni. A várható árnövekedés egyik okozója pedig pontosan ez:
míg az orosz gáz csővezetéken jön Magyarországra és ez benne van az árban, addig ennél az LNG+vezetékes szállítás érdemben többe kerül, már csak az adott útvonalra megszabott magasabb szállítási díjak miatt is – magyarázta Regős Gábor.
Németh Szilárd egy Facebook-videóban azt mondta: Ukrajna arra akarja rávenni Brüsszelt, hogy teljes egészében tiltsa meg az orosz földgáz és kőolaj behozatalát az Európai Unióba. Ez az ukrán energiafenyegetés nekünk, magyaroknak azt jelentené, hogy vége van a rezsicsökkentés időszakának.