Nem túlzás azt állítani, hogy drasztikusan növekednének az áram- és fűtésszámlák az orosz energiahordozók betiltásával – derül ki a Magyar Nemzetnek nyilatkozó szakértők szavaiból. Nem a rendszerhasználat, hanem az alaptermékek díjai ugranának meg, ráadásul a gáz ára és a villamos energia termelési költségei között is van összefüggés.

(Fotó: AFP )
Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza lapunk megkeresésére azt mondta, Magyarország csupán belföldi termelésből nem tudja a földgázszükségletét fedezni. Eddig Oroszország volt a fő, ám nem az egyetlen beszerzési forrás. erre épült ki infrastruktúra, illetve mivel Magyarországnak nincs tengere, amin keresztül az LNG könnyen szállítható lenne. A gáz beszerzésében ugyanis nem csak az fontos, hogy mennyi a gázmolekula ára, hanem az is, hogy mennyiért lehet idehozni. A várható árnövekedés egyik okozója pedig pontosan ez: míg az orosz gáz csővezetéken eljön Magyarországra és ez benne van az árban, addig ennél az LNG+vezetékes szállítás érdemben többe kerül, más csak az adott útvonalon kiszabott magasabb szállítási díjak miatt is – magyarázta Regős Gábor.
Ha tehát az orosz gáztól „sikerül megszabadulni”, az ellátásbiztonságra hatással lesz. Bár az Európai Bizottság a diverzifikációt hangsúlyozza, annak az ellenkezője történne, nem növelnénk, hanem csökkentenénk a beszerzési források számát. Az LNG abból a szempontból is kockázatosabb forrás, hogy ha hiány van a piacon, akkor a tankhajó odaviszi a gázt, ahol többet fizetnek érte. Az árhatás pedig két elemből áll: egyrészt a csökkenő kínálat és növekvő kockázat miatt nőne a tőzsdei ár, másrészt pedig a már említett szállítási költségtől is.
Az is igaz persze, hogy Magyarország igyekszik diverzifikálni az importot, még ha ennek vannak földrajzi kötöttségei is. Ilyen például az Azerbajdzsánból történő gázimport is, de ez azért egyelőre messze nem fedezi a hazai szükségleteket.
Orbán Viktor miniszterelnök pénteki rádióinterjújában úgy fogalmazott, a magyar családoknak a fűtésszámlája a négyszeresére, az áramszámlája pedig a kétszeresére nőne, ha az ukránoknak sikerül keresztülvinnie azt a tervet, hogy az európai uniós tagállamoknak ne lehessen Oroszországból gázt és olajat vásárolnia.