A véghajrájához érkezett a 2013-as szlovákiai megyei választási kampány, mivel lezárult a jelöltállítás, így most már mindenki számára világosak a felállások. A 2012-es márciusi előre hozott választások óta most mondhatnak először véleményt a választók a Fico-kormány munkájáról, de nagy meglepetésre nem kell számítani, mivel a miniszterelnök pártja magabiztosan vezet. Hazánkban a közvéleményt egyértelműen a felvidéki magyarság várható erőviszonyai érdeklik, hogy vajon mekkora is lesz majd az őket képviselő pártok súlya novembert követően.
Mindenképpen kedvezőnek számít, hogy az MVK az 5 százalékos parlamenti küszöb fölött mérte a 2012-es választásokon 4,28 százalékos támogatottsággal a törvényhozáson kívül maradt Magyar Közösség Pártját, amelyet jelenleg a választók 5,5 százaléka támogat. A mostani már a harmadik olyan felmérés három hónapon belül, amelynek eredménye a parlamentbe való bejutás esélyét jelzi Berényiéknek. A magyar párt támogatottsága az előző két felmérés eredményeit figyelembe véve emelkedő tendenciát mutat: júliusban 5,1, szeptemberben pedig 5,4 százalék volt.
Az utóbbi három felmérés egyaránt küszöb feletti támogatást mutatott a Most–Híd szlovák-magyar párt számára is. Bugár Béla alakulata az MVK legfrissebb felmérése szerint a szavazatok 6,4 százalékát tudná megszerezni. Ez némi visszaesést jelent a 2012 márciusában szerzett 6,89 százalékos támogatottsághoz, illetve az idén júliusban és szeptemberben mért 7, illetve 7,1 százalékhoz képest is. Ennek alapján mindkét alakulat jó eredményre számíthat november 9-én, a fő probléma azonban, hogy sok helyen egymás ellen indulnak.
Besztercebánya és Pozsony megyét leszámítva sehol sem sikerült megegyeznie az MKP-nak és a Hídnak megyei választások ügyében, így az öt, magyarok által is lakott megye közül mindössze kettőben tudott megállapodni a két párt a képviselőjelöltek kérdésében, megyei szintű koalíció csak Pozsonyban született (ennek itt része még öt szlovák párt is). Nagyszombat megyében a legélesebb a szembenállás, ahol sem a képviselőjelöltek, sem az elnökjelöltek kapcsán nincs egyezség, ráadásul két magyar elnökjelölt indul: Berényi József (MKP) és Nagy József (Híd).
Megvan az esély arra, hogy a magyar szavazatok összpontosuljanak, állítja Berényi. A húsz, magyarok által is lakott választási körzetből csak négyben indítottak teljes listát, éppen azért, hogy a szavazatok ne szóródjanak szét, emlékeztet a pártelnök.
Pozitív és negatív eredményeket is hoztak az egyezkedések, véli Bugár Béla. A Híd elnöke szerint az egyik legfontosabb eredmény, hogy Nyitrán sikerült szétszedni a szlovák nagykoalíciót.
2009-ben az MKP 40, a Híd 2 megyei képviselői helyet szerzett – igaz, akkor Bugárék pártja még csak néhány hónapja létezett. A Hídnak novemberben minden bizonnyal több képviselőt sikerül a megyei közgyűlésekbe ültetnie – ők az északi megyékben is indulnak –, az MKP pedig várhatóan mandátumokat veszít. Utóbbi párt számára a pozíciók megőrzéséről szól majd a választás. „Jelentős a befolyásunk Pozsonyban, Nagyszombaton és Kassán, ezt jó lenne megtartani, Nyitrán pedig jobb helyzetbe kerülni” – nyilatkozta a célokról Berényi.