Totálisan kiüthetik egymást a magyar pártok

Nem sikerült megállapodnia az összes magyarlakta megyében a közös indulásról az MKP-nak és a Hídnak.

Kovács András
2013. 10. 13. 4:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A véghajrájához érkezett a 2013-as szlovákiai megyei választási kampány, mivel lezárult a jelöltállítás, így most már mindenki számára világosak a felállások. A 2012-es márciusi előre hozott választások óta most mondhatnak először véleményt a választók a Fico-kormány munkájáról, de nagy meglepetésre nem kell számítani, mivel a miniszterelnök pártja magabiztosan vezet. Hazánkban a közvéleményt egyértelműen a felvidéki magyarság várható erőviszonyai érdeklik, hogy vajon mekkora is lesz majd az őket képviselő pártok súlya novembert követően.

Mindenképpen kedvezőnek számít, hogy az MVK az 5 százalékos parlamenti küszöb fölött mérte a 2012-es választásokon 4,28 százalékos támogatottsággal a törvényhozáson kívül maradt Magyar Közösség Pártját, amelyet jelenleg a választók 5,5 százaléka támogat. A mostani már a harmadik olyan felmérés három hónapon belül, amelynek eredménye a parlamentbe való bejutás esélyét jelzi Berényiéknek. A magyar párt támogatottsága az előző két felmérés eredményeit figyelembe véve emelkedő tendenciát mutat: júliusban 5,1, szeptemberben pedig 5,4 százalék volt.

Az utóbbi három felmérés egyaránt küszöb feletti támogatást mutatott a Most–Híd szlovák-magyar párt számára is. Bugár Béla alakulata az MVK legfrissebb felmérése szerint a szavazatok 6,4 százalékát tudná megszerezni. Ez némi visszaesést jelent a 2012 márciusában szerzett 6,89 százalékos támogatottsághoz, illetve az idén júliusban és szeptemberben mért 7, illetve 7,1 százalékhoz képest is. Ennek alapján mindkét alakulat jó eredményre számíthat november 9-én, a fő probléma azonban, hogy sok helyen egymás ellen indulnak.

Besztercebánya és Pozsony megyét leszámítva sehol sem sikerült megegyeznie az MKP-nak és a Hídnak megyei választások ügyében, így az öt, magyarok által is lakott megye közül mindössze kettőben tudott megállapodni a két párt a képviselőjelöltek kérdésében, megyei szintű koalíció csak Pozsonyban született (ennek itt része még öt szlovák párt is). Nagyszombat megyében a legélesebb a szembenállás, ahol sem a képviselőjelöltek, sem az elnökjelöltek kapcsán nincs egyezség, ráadásul két magyar elnökjelölt indul: Berényi József (MKP) és Nagy József (Híd).

Megvan az esély arra, hogy a magyar szavazatok összpontosuljanak, állítja Berényi. A húsz, magyarok által is lakott választási körzetből csak négyben indítottak teljes listát, éppen azért, hogy a szavazatok ne szóródjanak szét, emlékeztet a pártelnök.

Pozitív és negatív eredményeket is hoztak az egyezkedések, véli Bugár Béla. A Híd elnöke szerint az egyik legfontosabb eredmény, hogy Nyitrán sikerült szétszedni a szlovák nagykoalíciót.

2009-ben az MKP 40, a Híd 2 megyei képviselői helyet szerzett – igaz, akkor Bugárék pártja még csak néhány hónapja létezett. A Hídnak novemberben minden bizonnyal több képviselőt sikerül a megyei közgyűlésekbe ültetnie – ők az északi megyékben is indulnak –, az MKP pedig várhatóan mandátumokat veszít. Utóbbi párt számára a pozíciók megőrzéséről szól majd a választás. „Jelentős a befolyásunk Pozsonyban, Nagyszombaton és Kassán, ezt jó lenne megtartani, Nyitrán pedig jobb helyzetbe kerülni” – nyilatkozta a célokról Berényi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.