Rostás Pál feltámadása

Hetven franciával harcolt egymaga, az olaszok darabokra törték, a szlovének „meggyógyították”.

2013. 11. 15. 18:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csoda akkor nem történt volna, ha ezt a szobrot felismerhetetlen darabokra zúzzák össze, majd az őrleménnyel behintik a helyét, hogy fű se sarjadjon ott többé. Ám Szlovénia nem Románia, nem Szlovákia és nem Szerbia. Ezen a vidéken komoly hagyományai vannak a kegyeleti kultúrának, s nem igyekeznek végképp eltörölni azokat a helyszíneket és történelmi tényeket, amelyek a „magyar időkhöz” kapcsolhatók.

Így lehetséges az, hogy 2009 februárjában tanulókör alakult a Budanjei Helyi Közösség vezetésével, pusztán azzal a céllal, hogy feltárják annak a kőhalomnak a történetét, amely a festői Vipava folyó völgyében található, annak a térségnek a közelében, amelyet a magyarok csak úgy ismernek: Doberdo. Amikor a tanulókör azzal szembesült, hogy a kőhalom egykor annak a Rostás Pál nevű huszárnak az emlékét őrizte, aki 1813 októberében csaknem hetven napóleoni katonával vette fel a harcot egymaga, majd puskagolyóktól szitává lyuggatva esett el háromnegyed órányi harcot követően, úgy gondolták, ezt az emlékművet újra föl kellene állítani. Jozko Clekovic vezetésével vették föl a harcot a magyar huszár „megmentéséért”, s az ügynek megnyerték a ljubljanai magyar nagykövetséget. Máthé László első beosztott szívvel-lélekkel kapcsolódott be a felújítási folyamatba, majd a magyar civil kurázsi nagyszerű példájaként a Budakeszi Kultúra Alapítvány gyűjtést kezdeményezett Magyarországon. A projekt jelentős részét a szlovén fél finanszírozta, de komoly összeggel járult az ügyhöz a magyar Külügyminisztérium, valamint a Honvédelmi Minisztérium is.

Kétszáz évvel Rostás Pál világraszóló hőstettét követően ma került sor a felújított-újjáépített emlékmű felavatására, amelyen Magyarországot Hende Csaba, Szlovéniát pedig Roman Jakic honvédelmi miniszter képviselte. Jakic kiemelte, hogy a hős szív előtt minden nép csak meghajolni tud. Hende Csaba ünnepi beszédét oldottan nyitotta: büszke huszárjainkra, mondta, akiknek egyetlen elmaradhatatlan „alkatrészük” van, a bajusz, de arra még büszkébb, hogy olyan szomszédunk van, mint Szlovénia. A két népet összeköti a múlt, a jelen szövetsége, így lehet közös jövőt építeni. Büszke arra is, hogy Szlovénia légterének védelmét a jövőben magyar haderő látja el.

A közös történelem előtt tisztelgő szlovének mellett a budakeszi alapítvány és dunántúli szervezetek tagjai is részt vettek az ünnepségen. A kis Vipava-völgyi templom mellett, a Nova Goricába – Goriziába – Görzbe vezető országút szélén álló szobor talapzatán így újra értelmet nyert a felirat: „ROSTÁS PÁLNAK Cs. és Kir. V-ik Huszár Ezred közvitézének, ki MDCCCXIII Octob. III-án e vidéken hátráló ellenség állását IV társaival kutató, hős elszántsággal egyedül reárohant LX gyalog s VII lovastól környezve Leonidásként óranegyedig az ellenfél bámulatára vívott, míg XXX golyótól érve a Hon s Fejedelemért vitézül éltét áldozá. Bajnok társoknak hála jelül a hasoncímű ezred.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.