Kövér: Történelmi áttörést értünk el

Magyarország szimpátiával tekint Szerbia magyarokkal szembeni retorikájára, de a házelnök szerint most ideje sebességet váltani.

BuL
2014. 04. 24. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Amennyiben elfogadjuk, hogy nincs határon túli magyar, csak magyar ember van – amit már az alaptörvény is kifejez –, akkor igenis kölcsönösen beleszólhatunk egymás belügyeibe” – hangsúlyozta Kövér László, az Országgyűlés elnöke az Újvidéki Rádiónak adott, csütörtök reggel sugárzott interjújában. Hozzátette: amikor Magyarország segít Szerbiának az európai uniós csatlakozás során, akkor az ott élő magyaroknak is segít abban, hogy európai uniós polgárokká válhassanak, annak minden előnyével. Ebben a viszonyban azonban maghatározó elem az, hogy az ottani magyar közösség milyen bánásmódban részesül. A szerb-magyar megbékélés például a biztató kezdet után kicsit lelassult – adott hangot csalódottságának a házelnök. Mély gyökerűek a problémák, még nincs arról szó, hogy a délvidéki magyarok legalább jogi értelemben – a kollektív bűnösség alapján kimondott jogfosztottság megszüntetésével – egyenrangú polgáraivá válhattak volna Szerbiának.

„Arról sincs szó, hogy a megvalósult autonómiamodellt befejezett történetnek tekintenénk, egy olyan autonómiának, amely valóságosan megadja az önrendelkezés lehetőségét a magyar közösségnek – mondta. – Szimpátiával tekintünk azokra a nyilatkozatokra, gesztusokra, amelyeket a szerb vezetés tesz az ottani magyar közösség irányába, de mi azt szeretnénk, ha kicsit nagyobb sebességre tudnánk kapcsolni, különösen Szerbia európai uniós törekvéseinek a tükrében.”

Arra a felvetésre, hogy csupán egy képviselői mandátum múlott a határon túli szavazatokon az április 6-ai országgyűlési választáson, Kövér úgy reagált: több is múlhatott volna, ha még többen regisztráltak és szavaztak volna. Egyrészt ezen az egy mandátumon is múlhatott a Fidesz–KDNP kétharmados győzelme, másrészt ez azt is jelenti, hogy ezentúl amikor egy magyarországi párt megalkotja saját politikai programját, abból semmiképpen sem hagyhatja ki az elszakított területeken élő közösségeket – fogalmazott a házelnök.

„Az elmúlt négy esztendőben történelmi áttörést értünk el. Nemcsak a viszonyítási ponthoz képest, amely mindannyiunk számára 2004. december 5-e, az a morális és politikai mélypont, amelyet a Gyurcsány Ferenc vezette MSZP–SZDSZ-koalíció jelentett, hanem a Trianon óta eltelt majdnem száz esztendő nézőpontjából nézve is. Először fordult ugyanis elő, hogy minden magyar, bárhol élt a világon, szavazhatott a magyar nemzetgyűlésbe, a magyar országgyűlésbe bekerülő képviselők személyéről. Azt gondolom, hogy szimbolikus értelemben, közjogi tekintetben a határokon átívelő nemzetegyesítés megtörtént, befejeződött. Amit most tennünk kell, az kevésbé lesz látványos, de legalább ilyen nehéz vagy még nehezebb lesz – jelentette ki Kövér László – Olyan aprómunkára kell vállalkoznunk, amely igazán eggyé teszi a nemzetet.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.