Nyelvtörvény: Nem fogadták el a tervezetet

Nem kerülhet jelenlegi formájában a Velencei Bizottság elé az új ukrajnai nyelvtörvény tervezete – hangsúlyozta Gajdos István.

KG
2014. 04. 12. 11:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előző nap a kijevi törvényhozásban Ruszlan Kosulinszkij Szabadság (Szvoboda) párti parlamenti alelnök, a nyelvtörvény kidolgozásával megbízott parlamenti munkabizottság vezetője beszámolt a testület tevékenységéről. Bejelentette, hogy a testület befejezte a munkát, és az új jogszabály tervezetét megküldik a Velencei Bizottságnak. Ezt követően szót kért Gajdos István is, a munkabizottság tagja, aki ellentétes véleményt fogalmazott meg. A képviselő hangsúlyozta, hogy a testület nem végezte el a munkáját.

„Két lehetőséget vázoltam fel. Az egyik az, hogy függesszük fel a munkabizottság tevékenységét addig, amíg jobb idők nem jönnek, amikor adottak lesznek a feltételek ahhoz, hogy az új nyelvtörvény kimunkálása során figyelembe vegyék az ukrajnai társadalom széles rétegeinek elvárásait, a hazai és a nemzetközi szakértők véleményét. Másik lehetőségként azt említettem, hogy folytassa ugyan munkáját a testület, de ennek tagjai legyenek készek a kompromisszumra, ne szűkítsék az ukrajnai nemzeti kisebbségek jogait” – tájékoztatott Gajdos István.

A készülő új ukrán nyelvtörvény jelentősen szűkítené a kárpátaljai magyarság nyelvhasználati jogait. Az ukrán parlament szombaton azonnali hatállyal feloszlatta a Krími Autonóm Köztársaság törvényhozását, amely népszavazást írt ki a Krím félsziget státuszáról.

Kiemelte, hogy a munkabizottságban nem fogadták el a tervezetet, így azt nem küldhetik meg véleményezésre a nemzetközi testületeknek. A parlamenti képviselő úgy véli, hogy sok még a teendő a tervezet kapcsán. „Például minden előzetes ígéret ellenére egyelőre nem vették figyelembe az ukrajnai kisebbségek, így a magyar, a román, a bolgár és más közösségek javaslatait. Pedig a nemzetközi szervezetek is rámutattak arra, hogy minden nemzeti kisebbség érdekeit figyelembe kell venni az új jogszabály kidolgozása során” – fűzte hozzá.

Kosulinszkij tájékoztatott, hogy a bizottságban döntés született arról, hogy a jogszabály kidolgozásának alapjául a Leonyid Kravcsuk volt ukrán államfő vezetésével kidolgozott törvénytervezetet veszik alapul.

Gajdos István az MTI-nek egy korábban adott nyilatkozatában rámutatott arra, hogy a Kravcsuk-féle tervezet visszalépést jelent a jelenleg hatályos jogszabályhoz képest, főként azért, mert a mostani 10-ről 30 százalékra emelné a kisebbségi nyelv használatának küszöbét egy településen belül, és a nyelvhasználati jog megyei és járási szintre már nem terjedne ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.