Román vélemény: nagyon toleránsak a magyarokkal

A romániai felnőttek több mint fele nem hallott az RMDSZ székelyföldi autonómiáról szóló tervezetéről.

TK
2014. 10. 06. 17:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Avantgarde szociológiai intézet szeptember 20–28-a között végzett – az etnikai toleranciával és más országok megítélésével kapcsolatos – közvélemény-kutatást Románia felnőtt lakosságának nézeteit 3 százalékos hibalehetőséggel tükröző, ezerfős reprezentatív mintán. A megkérdezettek 56 százaléka nem tudott a Székelyföldnek regionális autonómiát előirányzó törvénytervezetről, 28 százaléka mondta azt, hogy ismeri a kezdeményezést, és 15 százalék volt azok aránya, akik hallottak róla, de nem tudják, mit tartalmaz.

A tervezetet ismerők (28 százalék) közül a válaszadók 89 százaléka állította azt, hogy rossz véleménnyel van róla. A székelyföldi autonómia-statútumot elutasítók 44 százaléka arra hivatkozott, hogy Románia „egységes állam”, 23 százalékuk szerint a kezdeményezés „nem tiszteli Romániát”, 18 százalékuk szerint pedig készítői „nem gondolnak az ott élő románokra”. A tervezetet ismerők 6 százaléka mondta azt, hogy jó véleménnyel van róla.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség hamarosan válaszol a székelyföldi autonómiatervezetét ért kritikára – jelentette ki egy hétfői aradi sajtótájékoztatón Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, államfőjelöltje.

 

Az erdélyiek küzdelméről és a román válaszokról bővebben itt olvashat.

A felmérés résztvevőinek 80 százaléka vélekedett úgy, hogy a románok „nagyon toleránsak” a magyar kisebbséggel szemben, 12 százalékuk szerint pedig „kicsit toleránsak”.

A megkérdezettek 57 százaléka szerint Romániában nem kell etnikai konfliktustól tartani, és 27 százalékot tett ki azok aránya, akik szerint fennáll ennek a veszélye. Utóbbiak 77 százaléka a magyar, 22 százaléka pedig a roma kisebbség miatt tart etnikai konfliktus kirobbanásától. Arra a kérdésre, hogy melyik kisebbséggel a legrosszabb a románok kapcsolata, a megkérdezettek 40 százaléka a cigányságot, 31 százaléka pedig a magyarokat jelölte meg. Ugyanakkor a válaszadók 42 százaléka mondta azt, hogy nem szeretné, hogy roma, illetve 11 százaléka, hogy homoszexuális szomszédja legyen, a magyarok szomszédságát 5 százalék tartaná kellemetlennek.

A Romániával szemben leginkább ellenséges országra vonatkozó kérdésnél a válaszadók 24 százaléka Oroszországot, 11 százaléka Magyarországot, 5 százaléka pedig Nagy Britanniát nevezte meg.

Az IRES szociológiai intézet egy évvel korábbi közvélemény-kutatása még azt mutatta, hogy a románok leginkább Magyarországot tekintik legfőbb rosszakarójuknak: akkor a válaszadók 41 százaléka találta hazánkat a Romániával szemben leginkább ellenséges országnak, míg Oroszország a lista második helyén szerepelt 27 százalékkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.