A protestszavazók segítettek Johannisnak

Erdélyi elemzők szerint a román politikai elitből való kiábrándultság emelte magasba Klaus Johannist.

MNO
2014. 11. 17. 16:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiss Tamás szociológus, a kolozsvári Kisebbségkutató Intézet munkatársa az MTI-nek úgy vélekedett, a politikai elittel szembeni elégedetlenség eredményezte a választók nagyarányú részvételét és Klaus Johannis diadalát az államfőválasztáson. „A protestszavazatok döntöttek” – magyarázta. A kutató szerint Johannis sikeréhez nagymértékben járult hozzá az is, hogy „jól el tudta játszani a kívülálló szerepét”. Ebben németsége is segítette, illetve az is, hogy „nagyon nem olyan a habitusa, mint ami megszokott a bukaresti politikában”.

Kiss Tamás a Kisebbségkutató Intézet közelmúltban végzett felmérésével támasztotta alá Johannis németségének kedvező megítélését. „A románok a németeket egy modernizációs hierarchiában maguk fölött látják, és úgy gondolják, hogy egy német képes maga után húzni az országot. Nem így látják viszont a magyarokat” – idézte a felmérés következtetéseit.

Elmondta, a választási eredmények szinte euforikus hangulatot teremtettek a magyarság körében, de Johannis elnöksége az autonómiatörekvések szempontjából szinte biztosan nem hoz áttörést. „Nem hiszem, hogy a magyarokat hátrányba hozó vagy sértő intézkedésekre kellene számítani részéről, de a román politikai eliten belül egyetértés van abban, hogy a román nemzetállam egységes nemzetiesítő jellegét meg kell őrizni, és nem kell elfogadni a különböző autonómiákat és regionalizációs törekvéseket. Ebbe a konszenzusba Johannis is beletartozik” – vélekedett a szociológus.

 

Kiss Tamás úgy látja, a közvélemény-kutatók jól mérték a verseny alakulását, csak éppen az urnazáráskor nyilvánosságra hozott adatok a két órával korábbi helyzetet jelezték, és nem tudták mérni a külföldön leadott szavazatok hatását. Márpedig Johannis támogatói a szavazás utolsó óráiban voltak sokkal aktívabbak, a külföldi szavazatok pedig további két-három százalékot hoztak a jobboldal jelöltjének.

Bakk Miklós politológus szerint az elnökválasztás eredményét az billentette Johannis javára, hogy a jobboldali jelöltnek olyan fiatal szavazói rétegeket is sikerült megszólítania, amelynek tagjai eddig nem szavaztak vagy rendszerellenesek voltak. A kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetem tanára szerint a külföldi románok szavazásának elégtelen megszervezése is Victor Ponta ellen fordította a közhangulatot. Az eredmény szerinte azt jelzi, hogy a külföldön élő románoknak a családi kapcsolatokon keresztül jóval nagyobb befolyásuk van a romániai közvéleményre, mint ahogy eddig gondolták.

A politológus úgy látja, Hargita és Kovászna megyében azért volt a legalacsonyabb a választási részvétel, mert a Johannisnak kedvező székelyföldi közhangulat ellenére a Romániai Magyar Demokrata Szövetség Victor Ponta mellett folytatott közvetett kampányt. Bakk Miklós e közvetett kampány egyik elemeként említette, hogy négy nappal a választások előtt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök Calin Popescu Tariceanuval, Ponta miniszterelnök-jelöltjével vett részt székelyföldi kampánykörúton. „A szavazástól minden bizonnyal az RMDSZ hűséges szavazói maradtak távol” – vélekedett. Szerinte nem feltétlenül ingatja meg a párt iránti választói bizalmat az a tény, hogy Johannis Hargita és Kovászna megyében is a szavazatok közel 80 százalékát szerezte meg. „Az RMDSZ elsősorban abban a kérdésben őrizte meg választóinak a bizalmát, hogy legyen-e az erdélyi magyarságnak parlamenti képviselete. Minden más politikai kérdést a szavazók külön mérlegelés tárgyává tesznek” – magyarázta Bakk Miklós.

Az egyetemi tanár egyelőre megválaszolhatatlannak tartja azt a kérdést, hogy megbukik-e Ponta kormánya. Hozzátette, az államfőnek alkotmányos eszközei nincsenek arra, hogy koalíciókat kényszerítsen ki és bontson fel, de a Traian Basescu által kialakított gyakorlat a román politikai kultúra részévé vált. „Klaus Johannis habitusa arra utal, hogy nem fog folytatódni ez a gyakorlat, de nem biztos, hogy ez a politikai kultúra egyik napról a másikra átalakul” – vélekedett a politológus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.