Kövér László kijelentette: történelmi tapasztalatunk, hogy „nemzeti kultúránk az önálló magyar államiság hiányában is tudott időtálló értékeket teremteni”, ám a magyar állam a nemzeti kultúra szolgálata nélkül soha nem tudott időtálló teljesítményt nyújtani. „Nekünk, mai magyaroknak ezért az a kötelességünk, hogy olyan nemzeti államot építsünk, amely keretet, lehetőséget és esélyt ad a magyarság nemzeti teljesítményének növelésére, és ezáltal erőforrást biztosít Európa politikai és szellemi önmeghatározásához és önépítkezéséhez\" – mondta.
A házelnök szlovéniai látogatásának utolsó állomásán a lendvai színház- és hangversenyteremben összegyűlt több száz ünneplő előtt kifejtette: ez az önmeghatározás és önépítkezés, vagy inkább újjáépítés a 21. századi kihívások miatt gyermekeinknek és unokáinknak „a szó legszorosabb értelmében élet-halál kérdése”.
A kihívások közt említette „az európai gyökerű népesség vészes demográfiai fogyását”, és ezzel párhuzamosan „az eltérő civilizációs modellt reprezentáló bevándorlók számának és összlakosságon belüli arányának” növekedését, a társadalmi beilleszkedésük „egyre nyilvánvalóbb zavarai által okozott\" konfliktusokat, az ennek szélsőséges megnyilvánulásaként fellépő terrorizmust.
Idesorolta Európa versenyképességének gyengülését, az európai jóléti társadalmi modell tarthatatlanságát, Európa erősödő kiszolgáltatottságát „az egyre aszimmetrikusabbá váló transzatlanti szövetségi rendszeren belül”.
Ugyancsak a kihívások közé sorolta az Európai Unió válságkezelési és kifelé történő érdekérvényesítési képességének elégtelenségét, az uniós döntéshozatal egyre gyakoribb szembekerülését a tagállami keretekben megfogalmazódó demokratikus népakarattal, továbbá „a fenntarthatatlan globális gazdasági rendszer okozta környezeti katasztrófa” fenyegető közelségét.
Kövér László szerint a kultúrában és a politikában „a nemzeti és a nemzetközi nem egymás ellentétei, hanem egymás kiegészítői lehetnek”. Az európai nemzeti kultúráknak keretet adó nemzeti államok értékek, az Európai Uniónak ezen nemzeti államok szövetségeként kell működnie – mondta.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!