Patthelyzet a felvidéki magyar iskoláknál

Hiába tömi ki pénzzel a felvidéki iskolaközpontokat a kormány, a magyar iskolába íratott gyerekek száma nem nő számottevően.

Kuthi Áron
2017. 05. 26. 17:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen tizenegy gyereket írattak be Zoboralja hét magyar iskolájába – hangzik el egy felvidéki magyar hírportálon megtekinthető videóban. A felvételből azt is megtudjuk, hogy ez két gyerekkel több is, mint tavaly. A döbbenetesen hangzó számok mögött nagyon is egyszerű képlet húzódik meg: egyrészt az elvándorlás, másrészt a szülők szlovák iskola melletti döntése. A Nyitra vidéki kis magyar tömböt hatványozottan érinti a szórványosodás jelensége, a folyamat szinte minden, a kérdést jól ismerő kutató és döntéshozó véleménye szerint visszafordíthatatlan. A videóból még kiderül az is, a zoboraljai Gímes általános iskolája a szlovákkal egy intézményben működik, a magyar rész alsó tagozatán mindössze hatan tanulnak. Ide egyetlen magyar iskolakezdő érkezik ősztől. De a magyar igazgatóhelyettes bizakodik, hogy a jövő fényesebb lesz, mert a szomszédos Zséréről, ahol tavaly bezárt az iskola, talán ide járnak majd a gyerekek. Egy másik zoboraljai falu, Kolon iskolájának alsó négy – összevont – osztályában jobb a helyzet, oda tizenhárman járnak, és örvendetes, hogy itt az óvodában is ugyanennyi a létszám.

A mindenkori magyar kormányok nagy utat jártak be kisebbségpolitikában a kilencvenes évek óta. Ma tagadhatatlanul több figyelem és pénz jut a területre, mint akár az első Orbán-kormány idején. De míg a Kárpát-medencei, tömbben élő magyar kisebbségek támogatása és a velük való együttműködés jóval egyszerűbb feladat, kormányzati stratégiát is könnyebb rájuk építeni, a tömbmagyarságtól földrajzilag elkülönülő rengeteg nyelvsziget mindegyike kényes kérdéseket vet fel. A jó hír az, hogy ma már szórványkonferenciák és kutatások számolnak be a többségi nemzetbe ékelődve élő kisközösségek életéről és esélyeiről, és programokkal, pályázatokkal is segítik megmaradásukat. De a jelek szerint a harmadik Fidesz-kormány arra a meggyőződésre jutott, hogy a megszüntetve megőrzés hegeli elgondolását követve a menthetetlen, a tömbtől elkülönült kisközösségeket nem helyben kell támogatni, hanem bátorítani kell a tömbmagyarsághoz való csatolásukat. Ennek mintapéldája az az intenzív óvoda- és iskolaépítési program, amely az utóbbi években kezdődött Szlovákiában, jellemzően egyházi fenntartású intézményeknél, és kizárólag magyarországi pénzekből. Ez amellett, hogy időlegesen rengeteg embernek és építési vállalkozónak ad munkát, nem válaszolja meg a kérdést, miért kell sok helyen, például Révkomáromban, Gútán, Szepsiben párhuzamos infrastruktúrát kiépíteni az így-úgy, de működő önkormányzati fenntartású magyar iskolák mellett, és főként hosszabb távon hogyan működtethetők ezek a szép, új és részben még csak tervezett intézmények. Az iskolaközpontok közvetlen kihívást jelentenek a szórványtelepülések oktatóinak és iskoláinak, mivel jelentős ingázást indítanak el. A kiüresedő állami iskolákból nyilvánvalóan legtöbben a modern intézmény felé terelnék gyermeküket.

Mindezek ellenére a friss általános iskolai, helyi szóhasználatban alapiskolai beiratkozási statisztikák még nem is mutatnak annyira rossz képet. A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének összesítése szerint idén tavasszal Szlovákia 254 magyar alapiskolájába 3505 gyereket írattak, tavaly csak 3402-t. A felvidéki iskolai beiratkozási programot 2004 óta működtető Rákóczi Szövetség főtitkára, Csáky Csongor a számokról szólva lapunknak elmondta, 2010-től figyelték meg, hogy kedvező folyamatok indultak el, először stagnálás, majd szerény emelkedés volt tapasztalható a magyar ajkú beiratkozók számában. Kimutatásaik szerint hat-hét évvel ezelőtt a szlovákiai magyar családok 20 százaléka adta szlovák általános iskolába gyermekét, ma már csak 13-15 százaléknyian.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.