Ahogyan azt már megjósoltuk, az erdélyi Bözödújfaluból végül tényleg alig maradt valami abban a mesterséges tóban, amelyet a hivatalos álláspont szerint árvízvédelmi célból hoztak létre. A gátépítés 1975-ben kezdődött, majd hét évre leállt. Újratervezték – ennek esett áldozatul a székelyföldi település, mert az első verzió szerint nem kellett volna kiköltözniük a faluban élőknek –, 1984-ben újra nekifogtak, és 1992-re érte el a vízszint a maximális magasságot.
A lakókat 1988-ban költöztették ki, többüket erőszakkal, felszámolva egy több száz éves közösséget, köztük az úgynevezett székely szombatosokét, akik a zsidó hagyományokat, előírásokat követték.
Idén két hónap alatt már több mint nyolc méterrel csökkentették a tó vízszintjét, és ahogy az MTI írja, láthatóvá váltak az egykori település romjai, ami erős túlzás, mert nagyjából egy kisebb betonlépcsőn és egy-két felismerhetetlen maradványon kívül semmi sem maradt, vagy legalábbis mindent belepett az iszap.
A következő hetekben tovább apasztják a tározó vizét, hogy a vízgazdálkodási vállalat szakemberei meg tudják javítani a hidat, amelynek egyik összekötő eleme februárban a vízbe esett.