Életének hatvannegyedik évében kedden este elhunyt Verestóy Attila szenátor, üzletember, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) hosszú ideig egyik legbefolyásosabb politikusa – jelentette be az alakulat szerdán. A székelyföldi politikus rákban szenvedett, és hosszan tartó betegség után, egy bécsi klinikán halt meg.
A vegyész végzettségű Verestóy Attila az 1989-es rendszerváltás előtt a bukaresti szervetlen vegyipari kutatóintézet tudományos kutatójaként tevékenykedett (az intézményt névleg Elena Ceausescu, a diktátor analfabéta felesége irányította). Már a kezdetektől, 1989 decemberétől alapítóként szerepet vállalt az RMDSZ-ben, közösségéért végzett tevékenysége szorosan kötődött a parlamenti munkához, hosszú ideig az alakulat szenátusi frakciójának vezetőjeként tevékenykedett, ugyanakkor a román törvényhozás titkosszolgálatokat felügyelő bizottságának titkára volt.
Verestóy egyike volt ama kevés romániai magyar politikusnak, aki 1990 óta megszakítás nélkül tagja volt a bukaresti parlamentnek. Üzletemberként is jelentős tevékenységet fejtett ki, vagyonát a Capital című bukaresti gazdasági folyóirat tavaly 48-50 millió euróra becsülte.
Az RMDSZ honlapján közzétett nekrológjában Kelemen Hunor elnök úgy fogalmaz: Verestóy Attila szenátorként, a szövetség udvarhelyszéki szervezete elnökeként életét és munkásságát a magyar közösség szolgálatába állította. „Egy egész életet állított közössége szolgálatába, rendületlenül hitt Székelyföld felemelkedésében. Tudta, mindenek előtt nevelni kell a közösséget. Ragaszkodott ahhoz, hogy olyan fiatal generáció lépjen elődjei helyébe, amely felelősséget érez térségének megmaradásáért, kész áldozatokat is hozni azért. Verestóy Attila példát mutatott az összefogásra” – olvasható Kelemen nekrológjában.
A befolyásos romániai magyar politikus a Markó Béla volt RMDSZ-elnök fémjelezte „apró lépések” politikájának híve volt, ugyanakkor határozottan ellenezte a Tőkés László jelenlegi európai parlamenti képviselő, a szövetség volt tiszteletbeli elnöke által képviselt autonomista vonalat.
Több mint két évtizeden keresztül ő volt az RMDSZ-ben az első számú tárgyaló a román pártokkal. A román médiában előszeretettel nevezték „Isten druzsbájának”, sokan ugyanis neki tulajdonították a székelyföldi erdők jelentős részének kiirtását; a politikus-üzletember egyébként tagadta erdőipari érdekeltségeit.