Sötétben tapogatózva

Nem nyugszik a közhangulat Örkényben, miután rendőri intézkedés során halálos lövés ért egy helyi romát.

Buzna Viktor
2015. 04. 25. 10:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Olyan művelt embernek tűnsz, hát mondd meg nekem, ha szemből lősz mellkason valakit, a test merre zuhan majd!” A kérdést nekem szegező mokány cigány férfi véreres szemmel néz rám. Kényszeredetten tippelek, de nincs szerencsém – legalábbis erre következtetek abból, hogy a férfi hirtelen mögém lép, s fejemet rutinos, határozott mozdulattal hátraszegi. Kezével pisztolyt formál, ujját a nyakszirtembe nyomja. Bőrdzsekije recseg a fülemben, miközben pálinkaszagú lehelet kíséretében újabb zavarba ejtő kérdést tesz fel: „Ha itt megy be a golyó, szerinted hol fog kijönni?”

Megtanultam a leckét: a legváratlanabb helyzetekre is fel kell készülni. Különösen akkor, ha olyan temetésen járunk, ahol a holttest történetesen egy rendőri intézkedés áldozata, ha a politika és az alvilág is presztízskérdésként kezeli az ügyet. Illetve ha mindez Örkényben történik, a Pest megyei településen, ahol a magyar–cigány együttélés békés víziója még hírből sem létezett.

Tatit, polgári nevén L. Pál örkényi lakost búcsúztatja a gyásznép. Március 17-én négy rendőr érkezett a bikahegyi tanyához, hogy előállítsák őt, az akció azonban tragédiával végződött. A hivatalos verzió szerint a 37 éves férfinak korábbi lopási ügye miatt kellett volna egy év három hónapos börtönbüntetésre bevonulnia, mivel azonban ezt nem tette meg, körözés alatt állt. A rendőrök kiérkezésekor Pál fejszét ragadott, majd futásnak eredt. Hamarosan rátámadt az őt üldöző rendőrre, K. Péterre, aki mellkason lőtte – az áldozat a helyszínen belehalt sérülésébe.

– Fát lopott, és megölték. A rendőrség meg úgy tesz, mintha ez teljesen rendben volna – mondja az egyik családtag, Lakatos Sándor, miközben a gyásznép tüntetőleg az örkényi rendőrkapitányság elé vonul. A száz főt meghaladó társaság a roma társadalom teljes palettáját felvonultatja. A cigánysoron nyomorgóktól kezdve látni itt lelkesen szelfizgető, trendi roma lányokat és kigyúrt, veszélyesnek tűnő kopaszokat is. Megjelent Horváth Aladár, a baloldali kötődésű jogvédő is. A politikusként is ismert Horváth Aladár a gyilkosság után rögtön felkarolta az ügyet, az általa vezetett Köztársaságért Egyesület felajánlotta a jogi képviseletet, valamint adományokat gyűjtött a temetés költségeire. A karitatív felajánlásokon túl a politikus a tüntetés megszervezésében is segédkezett. Erre utal legalábbis, hogy Lakatos Sándor kérdésemre elárulja: a luxusautók között éktelenkedő régi Ikarus buszt Horváth Aladár szerezte, azzal szállította a környékbeli falvakból a temetésre az embereket.

A menet alatt röpködnek az összeesküvés-elméletek, igaz, a liberális sajtó által korábban már tálalt verziókhoz képest a gyászolók érvelése szinte zárt logikának hat. Az eset után végzett elsődleges hatósági vizsgálat ugyanis megállapította, hogy a fegyverhasználat jogos önvédelemből történt, több aggasztó kérdés viszont nyitva maradt. Például, hogy a rendőrök miért nem adtak le figyelmeztető lövést, hogy a holttestről készült felvételeken miért látszanak ütések nyomai, s hogy az eset után hogyan állhatott hamarosan ismét szolgálatba a fegyvert elsütő rendőr. (Igaz, ez utóbbit, az újbóli szolgálatba állást csak a helyiek állítják, az Országos Rendőr-főkapitányság illetékes szóvivője megkeresésünkre nem reagált.)

Az elsődleges tényfeltárás felszínességét támasztja alá az is, hogy a főügyészség az ügyben jelenleg is nyomoz. Nagy Andrea, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője kérdésünkre elmondta: az esetet követően óriási felhajtás övezte az ügyet, rengeteg vélemény és találgatás látott napvilágot, így részleteket illetően nem adnak tájékoztatást. Annyit azonban a szóvivő elárult, emberölés bűntette miatt nyomoznak, s a hatóság által készített végleges jelentést várhatóan egy hónap múlva hozzák nyilvánosságra.

– Mire ideértünk, már százával álltak itt a rendőrök, lezárták az egész hegyoldalt. Azóta csak akkor mondanak valamit, ha épp kedvük tartja – mondja a hatósági vizsgálatról Lakatos Aladár, az áldozat egyik testvére. A fiatalemberrel a tett helyszínen sétálunk, a két-három száz méterre lévő tanyáról ide futott ki L. Pál – a történtekre most pár kegytárgy és a szélben álmosan lobogó rendőrségi szalag emlékeztet. A rokon szerint már csak azért is sántít a hatóságok korábban közzétett jelentése, mert tisztában volt bátyja kondíciójával – a naponta legalább két doboz cigarettát fogyasztó, százkilós férfi ilyen hosszú sprint után kizárt, hogy képes lett volna bárkiben kárt tenni.

– Kérdéseink pedig hiába vannak, ha az ügyész már a telefont sem veszi fel nekünk – folytatja, s az elhaló kommunikáció és a nyomozók kérdései miatt egyre erősebb benne a gyanú, hogy a hatóság a szőnyeg alá seperné az ügyet. Mindez Lakatos Aladár szerint veszélyes játék, mert a cigányok dühösek a végzetes lövést leadó K. Péterre, s ha a hatóság nem tesz valamit, a társaság maga veszi kezébe az ügyet.

– Nem is értem, hogy nem küldték azonnal szabadságra – mondja, az esetet követő hétvégén ugyanis a rendőrt állítólag már szolgálatban látták. Lakatos Aladár szerint akkor cselekedne a legbölcsebben, ha elköltözne a környékről. Ha nem most, pár év múlva elkapják majd – teszi hozzá. Egy budapesti étteremben találkozom az áldozat másik rokonával, ő csak név nélkül nyilatkozik lapunknak. Lakatos Aladár ugyanis nem örült, mikor a tanyán élő szomszédokkal is megpróbáltunk beszélgetni, mondván, ők megbízhatatlanok, s csak félrevezetnének minket. A keménykötésű, intelligens nehézfiúról hamar kiderül, hogy tájékozott az Örkény környéki ügyeket illetően. Elmondja, korábban „portákat csináltak” arra, vagyis szórakozóhelyeket védtek, és mivel családjának egy része még mindig ott él, rajta tartja a szemét a helyi eseményeken. A tanyán történtekre terelem a szót, s elképedve hallgatom, hogy a szemtanúk közül kettőt egy magán-nyomozóiroda segítségével hazugságvizsgálatnak vetettek alá.

– Szerettünk volna biztosra menni, ezért az ügyvédem javasolta, hogy jobb, ha megcsináltatjuk – feleli, mikor arról kérdezem, miért volt szükséges poligráfra kötni az elhunyt rokon szomszédait. A fejenként kétszázezer forintba kerülő kihallgatás ugyanis hiába professzionális, a bírósági tárgyalás során nem bizonyító erejű. Tovább értetlenkedem, végül megmutatja a konkrét dokumentációt is.

A vizsgálatot a Simon-nyomozóiroda végezte; a céget – honlapjukon található információk szerint – a magyar titkosszolgálat és a rendőrség kábítószer-ellenes osztályának leszerelt munkatársai vezetik. A poligráfvizsgálatot szakpszichológus végezte el a tragédia helyszínén tartózkodó J. Aladár és S. László kihallgatottakon. A jelentés szerint a vizsgálatra azért volt szükség, mert „ellentmondás van a rendőrök által elmondottak és a szemtanúk beszámolója között”. Utóbbiak ugyanis azt állítják, az áldozat ötven-száz méter futás után eldobta a fejszét, s úgy menekült tovább, vagyis nem biztos, hogy az önvédelem megalapozott volt. Bár azt nem látták, hogy a fejsze végül hogy került a gyilkosság helyszínére, hallották viszont, ahogy a rendőrök azt kiáltják az üldözésbe kezdett kollégájuknak: lődd le, lődd le!

A poligráfvizsgálat során mindkét szemtanúnak öt kérdést tettek fel, reakciójukat ötfokozatú skálán értékelték a semlegestől a kifejezettig – amennyiben válaszadáskor a gép az utolsó két szintet méri, valószínűsíthető, hogy a vizsgált alany hazudik. Az összesítés szerint mindkét szemtanú esetében elmondható, hogy közelről nem látták az eseményt, így az sem bizonyos hogy L. Pál eldobta volna a fejszét. A reakciókból viszont valószínűsíthető, hogy a káoszban a rendőrök hangosan biztatták társukat, ölje meg a menekülőt.

Szeretném megismerni K. Pétert, érdeklődésemre riportalanyom a város egyik edzőtermébe irányít:

– Van egy konditerem, a tulaja egy igazi állat. Együtt találják ki a hülyeségeiket – mondja.

Az alig ötezer lakosú Örkénynek ugyanis két konditerme is van – az egyikbe szinte csak romák járnak, míg a városi futballpályával szemben, egy lakóházban kialakított helyre be sem tehetik a lábukat. K. Péter nincs a városban, ezért a cigányokat kitiltó terem tulajdonosával, Csibésszel beszélgetünk. A magas, alaposan kisportolt férfi a helyi cigánysor réme lehet, legalábbis elbeszéléseiből erre következtetünk.

– Eleinte belém kötöttek, beszólogattak, aztán meg akartak verni. Kettőt közülük már sittre küldtem – mondja, mikor arról kérdezem, a helyi cigányság nem veszi-e zokon a megkülönböztető tiltólistát. Állítja, másként nem tehetett. – Ha beengedem őket, rátelepednek a helyre, és búcsút inthetek a magyar vendégeimnek – mondja. Szerinte ráadásul fokozza a problémát, hogy már a környékről is járnak át Örkénybe romák. Itt ugyanis a magyarok gyávák, nem tartanak rendet. – Engem nem érdekel, bemegyek ötször a bíróságra, ha kell, szerzek tanúkat is. Mások viszont nem mernek feljelenteni, félnek a bürokráciától és a cigányok bosszújától – mondja Csibész. – A cigány tiszteli az erőt, de ha félsz, véged van – teszi hozzá.

Szerinte ezért jók az olyan rendőrök, mint K. Péter. Nevetséges, folytatja, hogy a sajtó úgy mutatta be, mint valami jobbikos nindzsát, pedig csak a dolgát teszi. Nagy baj, hogy a tehetségesebb rendőrök sorra szerelnek le, nem éri meg nekik havi százezerért az egymást baltával gyepáló cigányok közé állni.

– Korábban a cigányok védelmi pénzt szedtek a környék szórakozóhelyein. Ez persze nem jelentett mást, mint hogy havi pár tízezer forintért nem verték szét a helyet – mondja. – Később viszont átvették a terepet biztonsági cégek: szkinhedekből, bokszolókból, egykori francia idegenlégiósokból verbuvált csapatok, s elkezdték kinyomni a romákat.

Csibész azért hozzáteszi, nem kell félteni a romákat.

– Találnak újabb módszert a pénzszerzésre, megy a zsarolás, a fabiznisz és persze a herbál [drog] – folytatja. – Olyan ez, mint Chicago. Csak kicsiben.

Az örkényi L. Pált házától pár száz méterre, erdős, bozótos területen érte a halálos lövés, a rendőrség szerint fejszével támadt az őt üldöző körzeti megbízottra, aki önvédelemből használta fegyverét. Az esetből politikai ügy kerekedett, a temetésen pedig több ismert jogvédő is részt vett. A hozzátartozók szerint a lopás miatt körözött férfit a rendőrök bántalmazták a halála előtt. Örkényben ismét felszínre kerültek a társadalmi feszültségek

További tartalmas és izgalmas olvasnivalók a Magyar Nemzet szombati Magazinjában, amely vasárnap estig megvásárolható az újságárusoknál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.