Ágyra rakott pénz – Magazin ajánló

E heti Magazinunkban többek között olvashat arról, hogy milyen átalakítás előtt áll a másfél évszázados hazai kórházi rendszer.

2015. 04. 24. 13:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezen a héten is izgalmas témákat dolgozunk fel a Magyar Nemzet Hétvégi Magazinjában. Keresse szombaton a Magyar Nemzetet és benne a mellékletet az újságárusoknál.

Szükség van-e a kis kórházakra? Hol legyen a budapesti központi szuperkórház? Mi lesz a gyógyintézetek krónikus adósságával? A hazai egészségügyet számos égető kérdés feszíti, amelyek nem újak, szinte végigkísérték kórházaink elmúlt százötven esztendejét.

Természetes emberi reakció, hogy gyakran neheztelünk orvosainkra, elégedetlenek vagyunk kórházainkkal, a betegellátással. Nem volt ez másként napfényesebb időszakokban sem, amikor a magyar egészségügy, legalábbis a számokat tekintve, szinte együtt haladt Nyugat-Európa néhány országával, amikor sikerágazatnak számított. Ellenérzésünket egyszerre fokozzák félelmeink, esetleg a hozzájuk társuló, valóban kellemetlen orvosi beavatkozások, az életmentőnek szánt, kegyetlennek tűnő, olykor ennek ellenére hatástalan gyógyászati módszerek. Nem beszélve a hosszú várólistákról s a fáradtságból, nemtörődömségből eredő szakmai gondatlanságról, cinizmusról.Mennyiben felelős mindezekért a hazai kórházi struktúra? – teszi fel joggal a kérdést Pethő Tibor.

Az adatok kétségtelenül sokkolóak: a kórházak adósságállománya havi átlagban ötmilliárd forinttal növekszik, a lejárt összegű adósságállomány pedig meghaladja a hetvenmilliárdot.Hogy a rendkívül súlyos helyzetben már csak életmentő injekció segíthet,azt - úgy tűnik – felismerte a kormányzat is. A kifizetés azonban késik: Zombor Gábor, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) egészségügyi államtitkára 2014 végén ígéretet tett nemcsak a tartozások összesítésére, hanem arra is, hogy a számlákat 2015 első felében kiegyenlítik. A márciusi határidő azután áprilisra tolódott. A teljes adósságállomány meghaladta a kilencvenmilliárdot, a kormánynak viszont csak hatvanmilliárdja van a kifizetések rendezésére. Az orvosok körében pedig egyre terjed a kívülálló számára furcsának tűnő találós kérdés: hogyan kell ellehetetleníteni végképp egy kórházat?

A válasz szakmai szempontból egyszerűbb, mint bárki hinné: tartsuk alacsonyan a támogatást megszabó úgynevezett tvk-t, vagyis a teljesítményvolumen-korlátot! Mi is ez a korlát? Egy egészségügyi intézmény bizonyos mértékű betegellátás túllépése esetén nem jogosult több társadalombiztosítási támogatásra, tehát ingyen kell gyógyítania, biztosítania a szükséges eszközöket. Ennek következménye az eladósodás s nyomában néhány nagy hagyományú és hatalmas méretű intézmény bezárásával való ötletelés. Pedig – lássuk be – ezek likvidálása sokszor több kárt okozna, mint amennyi hasznot hajtana akár anyagilag is a költségvetésnek. Funkciójukat ugyanis pótolni kell. A hazai egészségügy nem először van nehéz helyzetben; persze ha megnézzük a XIX. század végi, XX. század eleji adatokat, még akár irigykedhetnénk is.

Annak idején az 1876-os, a közegészségügy rendezéséről szóló törvény alapozta meg a hazai kórházi rendszert. A jogszabály az egészségügyet a magyar állam, pontosabban a belügyminiszter hatáskörébe utalta, s létrehozta a többek között belgyógyászati, sebészeti, nőgyógyászati, ideggyógyászati osztályokkal bíró, az ellátás gerincét alkotó közkórházakat, illetve a vármegyei kórházakat. A kezelésért, a gyógyításért persze fizetni kellett. 1898-ban pótadó kivetésével betegápolási alapot hívtak életre, egységesítették az ,,ágyra rakott pénz\", vagyis a fizetendő díj öszszegét. Tizenhat esztendős korig, illetve szegényeknek életveszély esetében a kezelés ingyenes volt.

Működtek természetesen egyházi és magánintézmények is. (Hagyományosan hitfelekezeti tulajdonú gyógyhely volt a füredi szívkórház elődje, egy bencés kezelésű szanatórium, az irgalmasok kórháza a Margit híd budai hídfőjénél és a Szabolcs utcai izraelita kórház.) Nemegyszer – milyen különösen hangzik ez napjainkban – altruista mágnások adományából épültek gyógyintézmények, a pesti Nyár utcában Károlyi Sándor, Csepelen pedig Weiss Manfréd jóvoltából. (Az utódintézmények ma az ő nevüket viselik.) A régi Magyarországon az 1910-es években már közel százezer ágy várta a betegeket, a kapacitás az első világháború alatt tovább nőtt, elsősorban a sebészeti osztályok bővültek, s szükséges rosszként a neves professzor, a hazai ortopédia megalapozója, Dollinger Gyula irányítása alatt Debrecenben és Kassán megindult a nagy kapacitású művégtaggyártás.A trianoni békediktátum következtében az ágyszám ugyan 26 ezerre csökkent, említi felvetésemre az időszak avatott ismerője, Kapronczay Károly orvostörténész-akadémikus, ám a Horthy-korszakban, a háborús vereség és a gazdasági világválság ellenére, hatalmas fejlődésnek indult a magyar egészségügy. Az ágyszám a megmaradt országterületen 1938-ra megint csak elérte a százezret, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a gazdaság fölpörgetésére az állam jelentős összeggel támogatta az iskola – és a kórházépítést.
(17., 22-23. oldal)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.