A kutyapanzió felirat még csak hagyján, de a két ufóleszállóhelyre emlékeztető épület a pusztaság közepén már több mint figyelemre méltó, és miután becsekkolunk a szintén valami reptérre hajazó recepción, hihetetlen látvány fogad. Világszínvonal, vagy mi, mondjuk ki bátran, román barátaink olyan turistaattrakciót rittyentettek a hajdani bányából, hogy azt bárhol megirigyelhetnék. Kilométereken keresztül sétálgatunk különféle termeken át, lenyűgöző szerkezetek között, míg több száz méter mélyen egyszer csak komplett csónakázótó fogad, étteremmel és csodás fényekkel. Az egykori kőkemény munka színterein tömegek szórakoznak futurisztikus hangulatban.
A felszínen jó turista módjára fürdősót vásárolunk, valamilyen kibogozhatatlan oknál fogva parajdit. És irány a Nádas mente, Méra. Bekvártélyozzuk magunkat Böskéhez és Sándorhoz, és mivel vagy tizenöt éve nem láttuk egymást, ott vesszük fel a beszélgetés fonalát, ahol abbahagytuk, annyi a változás csupán, hogy közben felnőttek a gyerekek. Na meg annyi, hogy akkor, amikor a Muzsikás együttessel betoppantunk hajnali háromkor, növendék borjú került az asztalra, most meg bárány. Szeretetvendégség, be is párásodik a tekintetem rögtön. Már csak Henics Tamást kell előkeríteni, a Bécsben kutató sejtbiológus-brácsás ott is van, ahol sejtjük, néhány házzal odébb muzsikál az udvaron.
Leroskadunk a kocsma előtt a lépcsőre, utcazenélünk egy kicsit, ének-brácsa felállásban fújjuk a Gyertek, fiúk, menjünk a kocsmába (hiszen már ott is vagyunk) kezdetű örökbecsűt, amelyet még a csávásiaktól tanultam annak idején, kapunk is érte egy-egy sört. Az erdélyi sörök többnyire nagyon jók, nehéz mellényúlni, „falcsot fogni”. Alkonyodik. Néhány pálinka elfogyasztása után felmerül a gondolat, hogy meg kellene keresni valahol a hetedik határban a „kinn hálókat”, merthogy a juhmérés előtti éjszakán többen kimennek a pakulárokhoz, hogy aztán reggel együtt jöjjenek be a nyájjal.
Tamás komoly formában tárgyal szekérről és traktorról, de aztán nagy nehezen győz a maradék józan ész, és Böskééknél beszéljük meg a világot, jó sokáig. Ezért másnap igen hálásak vagyunk a Teremtőnek, alighanem még mindig bolyonganánk valahol a „cifra” Kalotaszegen, és Tamásnak máris dolgoznia kell a hangszerrel. Reggel kisétálunk a határba, az első juhászok, kinn hálók és juhok már beérkeztek odáig. Míg várakozunk a többiekre, az orrom és a szemem előtt megszületik egy kisbárány. Megyünk béfelé a szakrálisba – gondolom ekkor –, de aztán leköt az a dráma, míg az újszülött remegő lábbal megtalálja az anyját. Traktoros jő ménkű zajjal, és kiabál közben: „Elhagytam egy sebességet!” A válasz adekvát: „Eredj vissza, ember, lehet, megtalálod!”
Egyre többen vagyunk, tüzek gyúlnak, előkerül a szalonna, megérkeznek a zenészek. A mai, egyszerre dinasztikus és káprázatos felállás a következő: Cilika Gyula prímás, ifj. Fodor Sándor „Neti” prímás, Berki Béla „Árus” harmonikás, Toni Rudolf kontrás, Dani Béla bőgős, featuring Henics Tamás brácsás, m. v. dreamteam, ráadásul nagy formában vannak, mínusz egy kis koleszterin. Előkerülnek a hangszerek, megkezdődik a muzsikálás, az éneklés, jó egy órát fújják, mire minden és mindenki összeáll. Még mindig reggel van, így el kell hessegetni a gondolatot, hogy a hangulat fokozhatatlan, mindenesetre erősen kezdünk, mint a Barcelona. Aztán elindul a menet be és végig a falun. A pakulárok büszkén vonulnak, a gazdák szintén, a zenészek szünet nélkül játszanak, a juhok, mint egy punk demonstráció felvonulói, színesek a jelöléstől, a kosok különösen elegánsak a szalagjukkal.
Egyre többen csatlakoznak, olyanok vagyunk, mint egy archaikus lakodalmas menet, ahová az állatok is hivatalosak, némi húsvéti beütéssel. Régebben ugyanis úgy volt, hogy a porták előtt várakozók (értsd a falu apraja-nagyja) zöld ágakkal spriccelték a juhokat, mára azonban a tömeg radikalizálódott, és megjelentek indusztriális elemek is a folklórban. Az előbbi vödröket jelent teli friss vízzel, az utóbbi pedig slagot, komoly nyomással. Perceken belül bőrig ázott az egész menet, de a locsolók közül is néhányan, amikor a juhászok elragadták tőlük a készségeiket. Csak a zenészek úszták meg, mert azt mindenki tudja, hogy vizes hegedűvel bajos muzsikálni. Maga a juhmérés a célban, az első gazda csűrjénél zajlik, és akkor most fellebbentem a fátylat. Nem a juhokat mérik meg, hanem a tejet.
És ebből derül ki, hogy melyik gazda mennyivel részesedik majd a nyáron a fejésből. Az meg nem mindegy, mert abból lesz a sajt, a túró, az orda, a bálmosnakvaló. Komolyan is veszi mindenki a ceremóniát, még a fejőedényeket is egyesével ellenőrzik, nem indul-e véletlenül valaki egy kis otthonról hozott előnnyel. A mulatságon kívül komoly munka is ez, karámba terelni, ott megtartani, majd egyesével kiengedni a méréshez a rengeteg állatot, elkél az önkéntesek segítsége is, meg el is tart egy darabig. Este aztán zene, tánc, megint csak hajnalig. A legszebbek persze mindig a reggeli hézagos emlékfoszlányok, valahogy így: „Hagyd el, ember, ültél ott a padon, s meg voltál csavarodva teljesen.” „Hát csak félrehúzott a sör a zsebemben.”
Hogy Mérában létezik még a juhmérés ilyen formában, maga a csoda. Köszönhető a hagyomány tiszteletének, a közösségi embereknek, helyieknek és utazóknak. Széken is volt, elhagyták, újra lehetne éleszteni. Visában is, nincs már, Henics Tamás állított neki méltó emléket az egyik gyönyörű könyvében az utolsó pillanatban. Mérában viszont még bivalyok is vannak, sőt bivalymúzeum is. Hogyha majd nem lesz, aki a Facebook helyett „vesződjön” vele, legalább lássa a hálátlan utókor, miként élt itt együtt ember és állat, a természet rendje szerint. Addig is Böske búcsúzóul szerez nekünk öt liter bivalytejet. Na, az maga az élet, a gyógynövényes legelő és a napfény íze, amely köszönő viszonyban sincs azzal a konténer aljáról összesöpört porral, amelyet a szerencsétlen emberiség legnagyobb része tej címén fogyaszt. Lett is belőle olyan mozzarella, hogy az olaszok is csodájára járnának, mint a borszéki víznek. Az Úr kegyelméből onnan folytatjuk.
---- Borszék és a svájci gatya ----
Borszékre Székről indultunk, nem éppen a nevekkel való játszadozás miatt, csupán a kilométerek kevesebbek, mintha a Balatontól startoltuk volna, mert ugye mégiscsak a székelység északkeleti csücske a cél, a moldáv határ onnan már csak egy húszas. Azért a nevek is megérnek egy kismisét, főleg románul, melózhattak vele eleget a szomszédok. Szék (Sic) egyszerűen megúszta, Borszék (Borsec) szintén, de a Borszéktől nem messze lévő Székpatak már rosszabbul járt. Mert a Secu azért elég vacakul hangzik. Odáig persze el is kell még jutni.
Van az a verzió, hogy Désnek és Besztercének tartunk, ez egy kis kerülő, de kalandvágyból Cege (Taga) és Pusztakamarás (Camarasu) felé fordulunk. Legközelebb meg majd akkor, ha nagyon vernek. Az út ugyanis Wass Albert és Sütő András idejében is jobb lehetett – amit nyertünk volna a réven, rögtön el is veszítjük a vámon. Szászrégenben viszont mindenféleképpen érdemes megállni: gyönyörű városka, és a nemzetközi nagyáruházban is példás a nyelvhasználat a táblákon, nem úgy, mint például Szamosújváron, ahol órákig tököl az ember egy tejföllel a kezében, mire megfejti. Aztán tovább, egyre feljebb, a szelíd mezőségi táj szigorúbbá válik, magasodnak a hegyek, patakok futnak a rohanó folyóba, keresztben függőhidak, mint a mesékben, majd némi szerpentin után völgy nyílik, és íme, Borszék teljes pompájában.
Igen, a Jóisten és az ő méltán híres teremtési jókedve. Már elsőre szívet melengető az egész, ami aztán szokás szerint fokozódik, mint Erdélyben mindig, amikor jön egy kis beleásás a dolgokba. Borszék ugyanis néhány órán belül a jó közérzet szinonimájává válik. A klímára gyanakszom, nem alaptalanul. Kristálytiszta levegő ezer méter felett, napfény, susogó fenyves kirendelt mókussal, gyógyvízivás a forrásokból, mofetta, dagonyázás az Ó-Sáros feredőben, a káprázatos Bella villa mint bázis, kedvesség és segítőkészség a köbön, az utazó legszívesebben egész nap enne és aludna ebben a Tündérkertben.
Dolce far niente, ahogy a művelt olasz mondja, de most elsősorban nem emiatt jöttünk. Házi térképészünk és turnémenedzserünk, Fehér Csilla – aki a Káli-medence és Torockó térképe után elkészítette Borszékét is – azzal indított útnak, hogy gáz van a tervezett borszéki gyógyászati központtal, pedig az életbe vágó lenne, és egyben kijelölné a legjobban járható ösvényt a jövő felé. Egy ideig jól is álltak a csillagok, és minden adottnak tűnt, az építkezés el is jutott a feléig. A hiányzó összeg ahhoz képest, hogy mi minden valósulhatna meg belőle, nem is tűnik horribilisnek (megoldhatná a dolgot akár egy magyarországi befektető is, ha nem rögtön az 51 százalékáért kezdene el aggódni), és csak egy kicsinyke törvénymódosítás hiányzik hozzá, hogy az önkormányzat is vehessen fel hitelt. Amelyet persze kamatostul vissza kellene majd adnia, ezért aztán nem ártana még egy kis ötletelés sem a téglajegytől az internetig, utóbbin például jóval kevésbé érdekes projektekre is vagyonokat dobtak össze jókedvű filantrópok.
Mindenesetre az eddigi felépítményeket veszni hagyni halálos bűn lenne, és az idő sürget, ezt jól látjuk bejárásunk során, amelyen avatott vezetőnk Farkas Aladár tanár úr (turista- és balneológiai kalauza kihagyhatatlan az utazónak), és amely nem jöhetett volna létre Ferenc Jóska biztonsági őr szíves közreműködése nélkül. Különös érzés száraz lábbal járkálni a medencékben, amelyekbe már a kis sprickolókat is beépítették, és megtudni, mi minden lenne itt hamarost, egész Románia legmodernebb kezelőközpontjában. A teljesség igénye nélkül: hagyományos borvizes kádfürdő, száraz szén-dioxidos kezelőkád, gőzkamra, sókamra, galvánfürdő, gyógytornaterem, különféle masszázsok, iszappakoló fülke, de aki csak egy kis élményfürdőzésre vágyna, megtehetné. Mindez a Hármasligetben, egy központi parkban, fenyők között, az út túloldalán Böjte Csaba legújabb menedékhelye, és egy pillanat műve odaérni a Falóba egy hercig kis csülökre. Ne hagyjuk elveszni (ezúttal a lehetőséget), a világhálón másodpercek alatt csatlakozhatunk a borszékiek akcióihoz, például a petícióhoz, ahol minden kattintás fontos lehet.
„Szebb és minden tekintetben érdekesebb vidéket alig lehet elképzelni Borszék környékénél, mintha a mindenható természet egy varázskertbe akarta volna foglalni az isteni jótékonyság e helyét, hogy azt ne csak hasznossá, hanem gyönyörködtetővé is tegye” – írta egykor Orbán Balázs, a gyógyvizet Ferenc József (a császár) nevezte a borvizek királynőjének, és ehhez tette hozzá az alkotó, építő ember a villákat. A település arculatát meghatározó gyönyörű csipkemintás favillákat a két világháború között építették fel, és ez szinte azonnal látványos fellendülést is hozott, amelynek elismeréseként 1937-ben Borszéken rendezték meg a nemzetközi balneológiai kongresszust.
Az épületek azóta rengeteg viszontagságon mentek keresztül, fura módon a Ceausescu-érában még viszonylag biztonságban voltak, tekintve, hogy legalább használták őket. A privatizáció azonban itt sem használt mindennek és mindenkinek, az interneten hosszan el lehet időzni a lepukkant, ám romjaikban is fenséges épületekről készült fotók között. Ezeket a képeket azonban nagyrészt a katasztrófaturizmus ihlette, jóval érdekesebbek azok a villák, amelyeken a jövőkép látszik. A Hétvezér sétányt is elcsúfító, omladozó egykori csodákra a fiatal, agilis polgármester, Mik József által vezetett képviselő-testület úgy reagált, ahogy módjában állt, megtoldva némi székely észjárással.
Védőhálókat szereltek fel, azokra meg molinókat a tulajdonos elérhetőségével és azzal a megjegyzéssel, hogy az önkormányzat nem tehet mást az életveszélyes állapot megszüntetéséért. Egyfajta szégyenpad ez némi utcai akcióművészettel, talán lassan leég majd az érintett arcokról a bőr. Mert remek ellenpélda van már bőven, az idelátogató kedvére és lehetőségei szerint válogathat a szálláshelyként szolgáló, zegzugos, romantikus villák között Arankától Belláig. Az Aranka például a hátizsákos, bakancsos turistákra fókuszál, míg a Bellától mindenkinek garantáltan leesik az álla. Iskolapéldája annak, hogyan kell egy épületet, amelynek nyilvánvalóan lelke van, megőrizni és továbbadni ízléssel és alázattal. Ahol a töltött káposzta olyan, mintha nagymamánk készítette volna, a ház bora viszont már Mészáros Páléktól érkezik. Ez a jó irány, és akkor Svájcban el lehet kezdeni felkötni a gatyát.
És ha már Svájc. Búcsúzás előtt megtöltjük palackjainkat a Kossuth-forrásból, és kiugrunk a piacra sajtért, túróért. A termékek világszínvonalúak egy közepes trappista áráért, de milyenek is lennének, ha egyszer a tehenek egész nap gyógynövényeket legelésznek! A technológiáról meg annyit, hogy a termelők éppen egy svájcit várnak, hogy együtt merüljenek el a gomolyakészítés rejtelmeiben. Az útravaló pedig a következőképpen hangzik: „Isten velük! Ide vissza kell jönniük. Ez parancs.”
Értettem, végrehajtom.
További tartalmas és izgalmas olvasnivalók a Magyar Nemzet szombati Magazinjában, amely vasárnap estig megvásárolható az újságárusoknál.