Valószínűleg nincs olyan szerencsés ember, akinek ne lenne valamilyen élménye a hazai állami kórházi étkeztetést illetően. Ha nem is saját maga, de rokonai, ismerősei által, látogatások alkalmával bizonyára mindenki szembesült már az ujjnyi vastag, bizonytalan eredetű felvágottak, felismerhetetlen külsejű főételek, híg, üres levesek képével, és feltételezhetően az a rózsaszín szószban úszó, igazán visszataszító külsejű fogás sem ismeretlen a magyar társadalom nagy része számára, amelynek fotója a közelmúltban nagy karriert futott be az interneten. Ez ugyanis többek közt svájci, amerikai, francia, német, osztrák és lengyel kórházi fogások fényképe után, mintegy csattanóként terjedt a netezők közt a magyar egészségügy szégyenére.
Amíg nincs tudomásunk arról, konkrétan hogyan is mehetne ez másképp, még hajlamosak vagyunk beleegyezni a gondolatba: végül is ha sokszor gusztustalan is, de ehető, amit adnak Vagy: végül is ha van, aki néha behoz egy kis hazait, akkor inkább az ápolónőkre, kórházi személyzetre, orvosokra, gyógyszerekre fordítsa a pénzt az állam, mi meg csak elleszünk ezen az ellátáson addig a kis ideig, amíg bent fekszünk. Igen ám, de mit tesz az, akinek nincs hazai? És hogy jár az, aki hónapokig él ezen a koszton? Rosszul.
Ez a véleménye egy budai kórház dietetikusának, aki szerint főleg a diétás étrendre szorulók kerülnek nehéz helyzetbe, ha hosszabb ideig kell bent feküdniük. Gyakran már nem is alkalmaznak diétás szakácsokat a konyhákon, így a kímélő étrend kimerül a főtt burgonyában, rizsben, sovány húsban, holott számtalan egyéb megoldás is létezik. Kitűnő kefires tökfőzeléket, diétás rakott burgonyát és hasonló fogásokat lehetne készíteni azoknak is, akik nem ehetik a normál menüt. Így azonban hamar egyoldalúvá válik a táplálkozásuk.
– A jó ételek előállítása elsősorban nem pénz, hanem szaktudás kérdése. Ugyanannyi energia kell a jó elkészítéséhez is, mint a rosszhoz. Akkor miért ne csináljunk jót? – ezt a kérdést már az egészségügyi főiskolán tanító Czékmán Ervin, a Péterfy Sándor Utcai Kórház élelmezésvezetője teszi fel. A szakember szerint a diétásszakács-képzés a kilencvenes években még jól működött, az utóbbi években azonban visszafejlődött.