Visszaállítanák a debreceni renoméját

A kiemelkedő nemzeti értékké nyilvánított kolbászt a hungarikumok közé sorolná Debrecen.

Sashegyi Zsófia
2015. 06. 28. 15:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerencsés helyzetben vannak a debreceni városatyák és -anyák. Legalábbis azok, akik a diplomáciai tárgyalások alkalmával mint a város kuriózumát feltálaltatják a partnernek a híres páros kolbászt. Nincs más dolguk, mint várni a hatást, amely általában nem is marad el.

Bár a minőségre (még) nincs garancia, a fröccsenés szinte mindenkor garantált. Egy folt az elegáns nyakkendőn, paprikás pecsét a jól vasalt ingen, és máris oldódik a társalgás, át lehet térni az udvarias formulákról személyesebb, kevésbé merev tárgyalási tónusra. De hogy a legmagasabb rangú vendégeknek is fel lehessen szolgálni a párost, ahhoz fel kell kötni a gatyát.

– Amikor először idejöttem, elcsodálkoztam, hogy sehol nem lehetett jó debrecenit kapni a városban – mondja Pataky Péter, a debreceni Ikon étterem séfje, aki ezután nem is vesztegette az időt. Hamar étlapra került a páros, méghozzá nem akármilyen alapanyagokból.

Hozzávalók: 10 dkg mangalicaszalonna, 50 dkg vöröshagyma, 50 dkg vegyes zöldpaprika, lehet benne egy-két kápia is, 50 dkg paradicsom, só, bors, két pár debreceni, 10 dkg gyöngyhagyma, frissen vágott petrezselyem, házi tejföl. A nokedlihez 30 dkg finomliszt, 2 nagy tanyasi tojás.

 

Elkészítés: a felkockázott szalonnát forró serpenyőben megpirítjuk, hozzáadjuk a felkarikázott debrecenit, majd a gyöngyhagymát, és együtt tovább pirítjuk őket. Amikor minden megpirult, kivesszük a serpenyőből, és a visszamaradt zsíron elkészítjük a lecsót. Magasra vesszük a hőfokot, és először a hagymát tesszük a serpenyőbe. Megpirítjuk, hogy kapjon egy kis színt, de még roppanjon. Hozzáadjuk a csíkokra vágott paprikát, és ugyanúgy járunk el vele, mint a hagymával. Kicsit sózzuk, és beletesszük a hámozott, felvágott paradicsomot, és borsozzuk. A lisztből és tojásból egy kevés vízzel összeállítjuk a nokedlitésztát, majd sós, forrásban lévő vízbe kanállal beleszaggatjuk a galuskákat. Végül a lecsóhoz forgatjuk a leszűrt galuskákat, a megpirított szalonnakockákat, a debrecenikarikákat és a gyöngyhagymát. Frissen aprított petrezselyemmel és házi tejföllel tálaljuk.

Bár „eredeti” receptúra sok létezik, a konszenzust nehéz kialakítani e téren. „A debreceni kolbász igazi cívis közösségi alkotás, amely évszázadokon át több változatban is újjászületve mélyen beleágyazódott a város gazdasági és kulturális hagyományrendszerébe” – olvashatjuk a debreceni értéktárbizottság felterjesztésében, amelyben a termék hungarikummá nyilvánításáért folyamodnak. Ha egészen őszinték akarunk lenni, be kell ismernünk, hogy a ma általunk debreceniként tisztelt párosnak nem sok köze van ahhoz az eredetihez, amelyet már jóval a fűszerpaprika hazánkba érkezése előtt készítettek az Alföldön.

Mivel az igazi kifejezetten házi termék volt, az összetevők arányaiban és a fűszerezésben sosem volt teljesen egységes. Az apróra vágott sertés- és marhahúsból, valamint szalonnából készített kolbászt sóval, borssal, köménnyel, fokhagymával fűszerezhették, de a fűszerpaprika – amely az általunk ismert debreceni karakterét jelentősen meghatározza – csak a XIX. század második felétől vált elmaradhatatlan részévé.

A vásári sokadalmakban az étkezés egyik praktikus fő elemét jelentő debreceni kolbászra a XVIII. századból való az első utalás, de feltételezhetően már a XVII. században is létezett. Az akkor még jobbára borsos, fehér színű, enyhén füstölt kolbászt főzve vagy sütve kínálták cipóval vagy a híres fűszeres debreceni pereccel, de minden esetben a város bihari határában termesztett csípős tormával együtt. Ezt már Mazsu János történész, egyetemi docens, a debreceni értéktárbizottság elnöke mondja, aki rávilágít arra, a páros azért volt kuriózum a piacon, mert lábon tartott marha különlegesen jó minőségű húsából készült.

– A város fontos vásári fordulópont, árutőzsde volt annak idején a Balkán és a német területek között – mondja a történész. – Hatalmas, hat-hét száz sátras sokadalmai a Hanza-városokéihoz hasonló minőségbiztosítási garanciával működtek. A szigorú higiéniai előírásoknak megfelelendő adták például párban a kolbászt, hogy ne kelljen méricskélni. Mivel a vásár rendtartása is igen szigorú volt, pontos vásárbírói jelentések születtek, ezekben említették először a belsőségekkel töltött árut, amelyet angol mintára a XVIII. század végén kezdtek húsból készíteni. Mivel itt elsősorban marhákat tenyésztettek, kezdetben csak ennek a húsát használták a kolbászhoz.

Mazsu János szerint ezekről a vásárokról vitték hírét aztán a debreceninek mindenfelé. Attól függően, mikor származott el innen a recept, bizonyos helyeken – mint például Ausztráliában, ahová a német telepesek vitték magukkal – ma is elsősorban marhából készítik, máshol, ahová a XIX. század második felében került, már a mangalicás változat dívik.

Arról, hogy nevezhetjük-e a debreceni páros ősének a fűszerpaprika hazai megjelenése előtt közkedvelt borsos kolbászt, amelynek receptjét 1865-ben Máté János szakács közli, megoszlanak a vélemények. Vinkó József például nem tekinti annak. Ő hívta fel a figyelmet arra is, hogy talán nem véletlen: míg az 1860-as évek Bécsében már emlegetik a Debrezinert, addig nálunk még egyetlen szakácskönyvben sem jelenik meg. Az első, aki papírra veti a receptjét, Zilahy Ágnes. Az 1892-ben kiadott Valódi magyar szakácskönyvben a bors és az opcionálisan választható fokhagyma mellett már kötelező a paprika.

– Az akkor törökbors néven futó fűszerre, amely a XVIII. században még csak növényi fűszerkönyvekben szerepelt Magyarországon, a napóleoni blokád irányította rá a figyelmet – ad gasztrotörténelmi összefoglalót Vinkó. – A debreceni párosról még az 1900-as évek elején is paprika nélkül írtak, illetve annak használatát csak választható lehetőségként említették. Később aztán a borsos változat eltűnt. A reformkortól kezdve – amikor jól jött egy igazi „magyaros” fogás – a paprikás ételek fokozatosan háttérbe szorították a monarchiabeli konyhák széles választékát.

Ezt a korszakot és az innen induló szafaládékultúrát már mi is jól ismerjük. A vízmegkötő adalékanyagokról, a végtelenségig elálló virslikről sokat tudna mesélni Kövér Zoltán, akit egy szép napon éppen ezekkel a trükkökkel való szembesülés ébresztett rá arra, hogy ha tudni szeretné, mit eszik a család, legjobb, ha maga termeli meg az alapanyagot. Így jött létre a Kövér-tanya, ahol ma az Ikon étterem párosait töltik.
– A legfinomabb debrecenit mangalica és egy kevés szürke marha húsából lehet készíteni – vallja Kövér, akinek – teszteltük – tényleg elképesztő párosok kerülnek ki a keze alól.
– A mangalica zsírosabb húst hozó sertésfajta, lassabban nő, és jobb, zsírosabb húst ad, mint a házi disznó – teszi hozzá Pataky Péter. – Azonkívül, hogy nagyon egészséges a húsa, a megfelelő minőség biztosításához az is elengedhetetlenül fontos, hogy tudjuk, hogyan tartják. A Kövér-tanyán nevelt mangalicák kukoricán, árpán és zöldtakarmányon nevelkednek, a szürke marhák pedig azon, amit a legelőkön esznek.

A cívisváros legidősebb hentese, a 94 esztendős Erdei Lajos, aki az 1930-as években tanulta a mesterséget, állítja, az igazi debrecenit a marhahúspép tartja zaftosan. A kolbász akkor jó, ha 70:30 százalékos arányban tartalmaz sertés-, illetve marhahúst. A prád, azaz a húspép szerepe nemcsak a zsír-, de a vízmegtartó képessége miatt is fontos. Az állat különféle részeiből összeválogatott kövér és sovány húsokat (70 százalék) és a szalonnát (30 százalék) régen nagyobb darabokra vágva hosszú teknőbe tették, és kétnyelű ringakéssel addig aprították, amíg 6-8 milliméter nagyságú szemcsékre nem oszlottak. Ecsedi István etnográfus írja 1925-ben: „A debreceni ember azt tartja, hogy csak a kézen vágott húsból lehet jóízű kolbászt tölteni. Amit a gép megrág, összetör, az nem jóízű, hamar avasodik. [ ] A két ember melléáll egy-egy nagy teknő húsnak. Lábát megveti, és teljes erejéből vágja a húst úgy, hogy a kést a teknő húsba dugdossa, de egyszerre lefelé is nyomja. A kés himbáló mozgást végez a húsban. Fárasztó munka. Feszülnek a karizmok. Az ember szeme, minden figyelme a kés járásán van. Izzadnak bele. Mikor egy fekvésben levágták a teknő húst, megfordítják. Újra vágják. Nem beszélnek, csak figyelnek, hogy a kés minden részében járjon a húsnak, de a teknő falának ne szaladjon.”

Ezt a feladatot ma a cutter végzi el, ahogy a gondos és fontos keverés művelete is a gépre hárul.
– A magyar ipari töltelékáru gyártásával az a gond, hogy ezekbe a termékekbe minden belekerül, ami másra már nem jó: a nyesedék és az inas részek egyaránt. A jó debreceni kiinazott színhúsból készül, így bár a hozzáadott szalonna miatt márványos kinézetű, sosem lesz rágós – magyarázza Pataky Péter. Az Ikon séfje állítja, bár ezt a kolbászt hagyományosan főzve eszik, a mai fiatalságot egyértelműen a sült változattal lehet inkább meghódítani. A debreceni renoméjának visszaállítását szolgálják azok a mobil standok is, amelyek város-, illetve országszerte egyre több helyen teszik majd elérhetővé ezt a finom csemegét.

A hungarikummá nyilvánítás fontos lépés lehet a minőség garantálása felé, hiszen akárcsak a pálinka esetében, a kolbász előállításának feltételeit is szigorúan szabályoznák. A debreceni páros elnevezés ezután csak azt a terméket illetné meg, amely megfelel a vele kapcsolatban támasztott követelményeknek. A cívisváros vezetői a kolbász rehabilitációjával egyidejűleg már egy gyár felépítését is tervezgetik, komoly hangsúlyt adva ezzel a párosnak Debrecen marketingjében.

Hogy hogyan fognak ebbe az új rendbe betagozódni a világ számos pontjára elszármazott csemege különféle típusai, az osztrák Debreziner, a német Debrecziner, az angol debrecener, amelyek formájukban, ízesítésükben eltérnek a mi 30-32 milliméter átmérőjű, 120-140 milliméter hosszú, pározott „zömök betyárunktól” – ahogy Vinkó József nevezi –, az még a jövő zenéje.

 

 

További tartalmas és izgalmas olvasnivalók a Magyar Nemzet szombati Magazinjában, amely vasárnap estig megvásárolható az újságárusoknál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.