Behajtásbiznisz: nincs verés, de a rossz arc előny

Jogilag szabályozatlan, mégis virágzik az adósságbehajtás piaca.

Buzna Viktor
2015. 10. 04. 8:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Baja csendes belvárosi utcájában, egy játékbolt és egy cukrászda szomszédságában található a helyi érdekeltségű pénzbehajtó cég, a Balkan Royals. Reggel kilenc órakor érkezünk, a Duna menti település mintha nehezen ébredne. Ráérős járókelőket, utcán kávézó boltosokat látni, aztán figyelmünk ösztönösen a behajtóiroda előtt álló három kigyúrt, kopasz alakra fókuszál.

Rajtuk nyoma sincs a városon ülő fáradtságnak: a fehér egyenpóló feszül karjukon, szemüket masszív napszemüveg fedi. Cigiznek, mikor odaérünk hozzájuk, Gábor, Bálint és Krisztián szűkszavúan üdvözöl bennünket. A mai napot együtt töltjük el.

Eligazítással kezd a csapat, egyben a cég vezetője, Zsolt válogat az adósokat tartalmazó hosszú listáról. Gépjárművezető-oktató, utánfutó-kölcsönző, építési vállalkozó – hallgatom, ahogy veszi sorra a mai nap peches kiválasztottait.

 

Ebben a munkában nincs két ugyanolyan eset, nincsenek automatizmusok, mondja, mikor a reggeli felkészülés közben a részletekről faggatom. A negyvenes éveiben járó behajtó a harcművészetek megszállottja, húsz évig karatézott, versenyzett, majd oktatott. A többiek sem egyszerű utcai bunyósok. Hosszabb-rövidebb ideig mindegyikük próbált valamilyen küzdősportot.

A harcban szerzett tapasztalat magabiztosságot ad, bár pofozkodni a munkában legfeljebb önvédelemből szabad, mondják, mikor a múltjukban rejlő szakmai előnyökről kérdezem őket. A behajtóknak ugyanis a fizikai fellépésre semmilyen jogosítványuk nincs, ezért a tagbaszakadt fiúk kizárólag törvényesen szerezhetik vissza a megbízók pénzét.

– A legnehezebb, hogy percek alatt fel kell mérned a helyzetet. Minél előbb rá kell jönnöd, hogyan tudod rávenni az embert az együttműködésre – mondja Zsolt. Szerinte ez azért nehéz, mert valamiben minden adós egyforma: első reakciójuk mindig a tagadás. A terepet ezért alaposan elő kell készíteni. Először információt gyűjtenek az adósról, megismerik vagyoni hátterét, személyes és munkahelyi környezetét. Ezután telefonon keresik fel, ami viszont többségében hatástalan. Ilyenkor indulnak útra a fiúk.

Legalább ketten mennek, egyikük beszél, a másik pedig a rossz arcú, ő csúnyán néz, mondja Zsolt. Előfordul persze, hogy az ügyfél nemcsak makacs, de veszélyes is. Ilyenkor visznek magukkal erősítést.

Ma hármukkal ülünk be a masszív fehér autóba, Bálint lassan hajt végig Baja utcáin. A hangszórókból magyar rap szól, az összhatást a járókelők arcán mérem le: az ülésekben feszítő behajtókon fennakad az emberek tekintete.

Az elsősorban Dél-Magyarországon, illetve Szerbiában aktív Balkan Royals többségében magánszemélyeknek dolgozik, de akadnak a megrendelők között cégek is. Vannak tíz- és százezer forintos ügyek, ezek albérletek után maradt közüzemi díjak vagy elmaradt tartásdíjak, de jelentkeznek a kisstílű csalók áldozatai is. A céges munkák között vannak a nagyhalak: egy magyar cég megbízásából Szerbiában kell visszaszerezniük egy 150 millió forintos kintlevőséget.

Az esetek többségében az adósok felkutatásával van a legnagyobb meló, mondja Gábor, miközben az egyik címre hajtunk. A razziákon ő az agy, neki kell rábeszélnie az adóst, hogy kezdjen el fizetni. Végzettségét tekintve szakács, korábban közeli klubokban volt kidobó. Garázsában ketrecharcedzéseket tart, a munka mellett azonban hobbijára, akárcsak az esti gimnázium befejezésére alig marad ideje.

Többlépcsős munkafolyamat

Fotó: Végh László

– Ritkán ugyan, de előfordul, hogy könnyű dolgunk van – folytatja –, néhányan inkább újabb kölcsönt vesznek fel, hogy a korábbit törlesszék. Olyan is akad viszont, aki tízmilliókkal lépett le, és egy igazi szabadulóművész. Hiába állunk hajnalban, éjszakánként órákat a lakásánál, mindig kicsúszik a kezünk közül. Ilyenkor mással próbálkozunk – mondja. Célravezetőbb lehet ugyanis, ha a barátnőt, feleséget keresik meg, sok esetben otthon azt sem tudják, hogy a férfi adósságot halmozott fel. Ehhez persze információ kell. A fontosabb ügyeknél magánnyomozókat alkalmaz a cég, többségében viszont a fiúk állnak rá egy-egy kuncsaftra.
Közben sorra járjuk a címeket, sikertelenül. Senkit nem találunk otthon, pedig a fiúk kitartóan kopognak, csengetnek, telefonálnak. Ahol kiszállunk, kiürül az utca, a szomszédok leengedik a redőnyt, az ajtókban kattan a zár.

A Baranya megyei Komlóra indulunk, ott van a mára kitűzött utolsó munka. Egy ötmilliós tartozást kell behajtani, várhatóan azonban nem lesz egyszerű eset: ha helyesek a megadott információk, az adós fiát kemény fából faragták.

Útközben Bálinttal beszélgetek. Csendes erő, a brit akciószínészre, Jason Stathamre emlékeztet – pár kiló plusszal. Az alaposan kitetovált srác szintén a sporttal kezdte, tizennégy év karate után azonban nem ment a versenyzés, váltani kellett.

– Meddig lehet ezt a melót csinálni? – kérdezem.
– Lehet még. De nem leszel tőle népszerű a környéken – feleli titokzatosan.

A történetekből azért kiderül, ha máshol nem is, az éjszakai életben a behajtói múlt nem rossz referencia. Szórakozóhelyek portáit őrzik, koncerteket biztosítanak, testőrként dolgoznak.

Megérkezünk a komlói címre, az adós itt sem nyit ajtót. Azonban elszámította magát: halljuk, ahogy Gábor hívására a mobil kicseng a lakásban, majd hirtelen elnémul. Ezek után akár órákig is eltarthat, mire kimerészkedik, azonban nincs mese, várni kell. Krisztián a lépcsőházban marad, a többiekkel elindulunk megkeresni a vállalkozó fiát. A kesztyűtartóból dosszié kerül elő, benne címek, fotók, személyleírás. Komló különböző pontjain járunk végig házakat.

Pár órával később végre jelentkezik Krisztián: elcsípte az adóst, sikerült megbeszélni vele egy találkozót. A helyszín egy parkoló, a megbeszélés előtt van időnk egy közeli pizzériában vacsorázni. Közben az addig hallgatag Krisztián mesélni kezd.

– Korábban egy fatelepen dolgoztam, nyolc óra meló után még lementem edzeni – mondja a tizenkilenc éves, félig cigány fiatal. Amszterdamban is élt, egy üvegházban kapott munkát, autóbalesete miatt azonban haza kellett költöznie.

Fotókat mutogat fénykoráról, mikor sérülése előtt még teljes erőbedobással edzhetett. A képeken valóban ijesztőbbnek tűnik, de megnyugtatjuk, most sincs oka a szégyenkezésre. Ha adósok volnánk, biztos fizetnénk neki. Igaz, Krisztiánnak a kisugárzása is elég meggyőző.

– Múltkor egy buliban belém kötött valaki, azt hitte, hogy részeg vagyok, s el tud verni – meséli. – Az illető tévedett, amit orra, lábcsontja és bordája bánt.

Ismét csörög a telefon, az adós megérkezett. Gábor megkér minket, most inkább csak távolról figyeljük az eseményeket, ez ugyanis lehet, hogy problémás menet lesz. Krisztián a maga módján készül az akcióra.

– Na jó, kezdek tényleg ideges lenni – mondja –, bedobok egy Xanaxot.

Mosolygunk a tréfán, ő azonban nem viccel. Ilyen helyzetben a heves reakciók árthatnak az üzletnek, egy levél nyugtatót vesz ki pénztárcájából.

Türelemjáték

Fotó: Végh László

A szomszédos szupermarket parkolójában, egy fekete furgonnál már várják a fiúkat. Ketten vannak, illetve távolabb, egy másik autó mellett másik két kopasz ember áll. Amint megérkeznek a behajtók, egy harmadik autóból újabb két marcona száll ki, majd mind feléjük indul el. Pillanatok alatt körbeállják őket, Bálint és Krisztián feszítve figyel, közben Gábor magyaráz. Amíg a kilenc nagydarab legény látványosan egyezkedik, az élet megy tovább: a parkolón keresztül családok, nyugdíjasok tolják a bevásárlókocsit, a szokásosnál talán gyorsabb tempóban. A találkozó végül nem fajul tettlegességig, a túlerő ellenére is sikerül meggyőzni az adóst. Vállalta, hogy részletekben törleszteni kezdi a pénzt.

– Kétségtelen, hogy jogilag szürke zónában mozgunk – mondja Zsolt, mikor a terepen eltöltött nap után tovább kérdezem. Szerinte az, hogy a behajtócégek jogilag szabályozatlan viszonyok között működnek, senkinek sem jó.

– A szabályoknak egyértelműen meg kellene határozniuk, milyen jogaink, lehetőségeink és kötelezettségeink vannak – mondja a cégvezető, ugyanakkor hozzáteszi: a behajtóknak törvényes eszközökre is szükségük lenne. Előfordul például, hogy hónapokig dolgoznak egy-egy ügyön, önhibájukon kívül azonban mégsem járnak sikerrel. Ilyenkor a költségeiket kénytelenek lenyelni, míg a bírósági végrehajtók díját az adós mindig köteles megtéríteni.

– Miért nem egyszerűbb, ha a felek a bíróságon intézik az ügyet? – kérdezek vissza, hiszen a vitás adósságügyeknek a törvényszék az intézményesített helyszíne.

Zsolt szerint ennek egyszerű oka van: a megbízóknak gyorsan kell a pénz, miközben a bírósági út lassú és drága is. A hivatalos eljárás lefolytatása akár tíz évig is elhúzódhat, eközben ráadásul illetékek, újabb költségek jelennek meg. Csak ezután kezdődik a végrehajtási folyamat, a tartozás visszaszerzésére azonban – több év után – ez sem garancia. A megbízók tudják, hogy ez az út drágább is, ezért inkább behajtókat bérelnek fel. Zsolt szerint a piac őket igazolja. Erre a munkára ugyanis hatalmas a kereslet, Magyarországon újabb és újabb cégek jönnek létre.

– Szóba sem kell velük állni – ezt már Bihari Krisztina ügyvédnő feleli kérdésemre. Bihari számtalan ügyben képviselt adósokat, a szakember szerint a behajtóknak gyakorlatilag semmilyen jogosítványuk nincs.

– Megbízási szerződésük van, gyakorlatilag nem tehetnek semmit – folytatja, s hozzáteszi: a Kúria közérdekű perben rendelkezett a végrehajtás szabályairól: jogi végzettséggel, végrehajtói okirattal és bírósági végzéssel kell rendelkezni az adósság törvényszerű behajtásához.

Bihari Krisztina elmondja, az önálló bírósági végrehajtó az a jogi intézmény, amely behajthatja a tartozást. Ezek mellett léteznek úgynevezett követeléskezelők, ezek a cégek a Magyar Nemzeti Bank felügyelete mellett próbálják behajtani a pénzt.

– Sajnos a legtöbb embert úgy szocializálták, hogy ha tartozása van, lehajtja a fejét, és fizet – mondja az ügyvédnő, magyarázva a behajtócégek töretlen népszerűségét.

– Gyakran találkozik panaszos ügyekkel? – kérdezem, mire megdöbbentő választ ad: naponta tíz-tizenkét olyan eset kerül elé, amikor az adósnak behajtókkal vagy követeléskezelőkkel gyűlik meg a baja. Az esetek többségében autólízingcégek a megrendelők.

Információgyűjtés egy \"ügyfél\" szomszédjánál. Ajtók és kiskapuk

Fotó: Végh László

Hiába virágzik azonban Magyarországon az adósságpiac, erről a területről szinte lehetetlen hivatalos információhoz jutni. A Központi Statisztikai Hivataltól (KSH) azt szerettük volna megtudni, hogy mennyi adósságbehajtással vagy követeléskezeléssel foglalkozó cég jött létre az elmúlt években Magyarországon, illetve milyen mértékben változott ez idő alatt a háztartások adósságállománya. Sajnos azonban a KSH erről a területről nem rendelkezik statisztikákkal.

A magyar adósságösszképet illetően beszédesek a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) behajtási statisztikái. 2014-ben a hivatal összesen mintegy 1,2 millió végrehajtási eljárást indított, 11,7 százalékkal többet, mint az előző évben. Ennek összértéke megközelítette az 1300 milliárd forintot, mely 4,2 százalékkal több a 2013-ban behajtottnál. Az ügyszám növekedése és az eredményes behajtási munka a végrehajtási bevételeket is jelentősen növelte – írta megkeresésünkre válaszolva a NAV.

Ám hogy mennyire mélyen integrálódtak a behajtással foglalkozó magáncégek a hazai adósságbizniszben, jól mutatja, hogy még a széles jogosítványokkal felruházott NAV is igénybe veszi szolgáltatásaikat. Amennyiben ugyanis egy társaságnak csak külföldön van vagyona, a NAV a Sigma Követeléskezelő Zrt. közreműködésével hajtja be az adósságot.

A követeléskezelő cég megvásárolja az adósságot, majd az MNB felügyelete alatt kísérli meg azt az adósoktól visszaszerezni.

A gyakorlatban azonban ezek a cégek is a törvényesség határán egyensúlyoznak – meséli a neve elhallgatását kérő riportalany, aki korábban az egyik budapesti központú, országos illetékességű követeléskezelő cég alkalmazásában állt. A húszas éveiben járó fiatal az egyetemi diploma megszerzése után jobb lehetőség híján került a céghez. Nem bírta sokáig.

Aki ebben a munkában tartósan megpróbál helytállni, előbb-utóbb megőrül, mondja. Emlékei szerint legalább százan dolgoztak egy nyitott irodában, egész nap mindenki telefonon próbált pénzt kiszedni az adósokból.

Azok voltak sikeresek, akik tudtak ordibálni, fenyegetőzni, folytatja, azt viszont a felettesek rossz szemmel nézték, ha valaki az adóssal túl előzékeny volt. Mint elmondja, a cégen belül különböző csoportokat hoztak létre. Kezdő fizetésként százharmincezer forintot kaptak, volt viszont olyan behajtó, aki a jutalékból milliókat vitt haza. Ehhez azonban nemcsak gyakorlatot, de a vezetők bizalmát is meg kellett szerezni.

A nagy összegű, tízmilliós tételeket egy belső kör kapta, s szintén külön csoport foglalkozott a politikai elit és családtagjaik adósságával. Alanyunk szerint a cég rettegett a felügyelet büntetéseitől, ezért a politikai kötődésű adósokat gyakran inkább futni hagyta. A máig virágzó, bankoknak és mobilszolgáltatóknak dolgozó behajtócég ugyanis nem volt ártatlan.

Informátorunk az egyik oktatási anyagot mutatja, a leírás legalább három oldalon keresztül vértezi fel a behajtót a gátlástalan arrogancia minden módjával. Tiltja például a telefonálónak, hogy az adóssal feltételes módban beszéljen, miközben a kiemelt mondatoknál – „oldja meg!” – arra utasítja a behajtót, hogy emelje meg jobban a hangját. Maga a szöveg közben irreális fenyegetéseket tartalmaz. Egy-egy résznél arra bátorít, hogy a telefonáló az adós ingóságainak behajtását helyezze kilátásba – erre pedig egy követeléskezelőnek nincs jogosultsága.

Mielőtt telefonáltak, a lehető legtöbbet meg kellett tudniuk az adósról, például hogy van-e rajta mit behajtani. Ehhez a cég trükkök sorát dolgozta ki.

– A Facebookról indultunk, ott ki lehet deríteni az illető munkáját, hobbiját, illetve hogy van-e pénze. Ezek olyan információk, amelyek mentén már ki lehet találni valami fedődumát – mondja az egykori behajtó. A cégnek saját Facebook-„trolljai” vannak, akik hamis profilok segítségével keresték meg az adóst, és szedték ki belőle a szükséges információkat.

A fiatalember számára akkor ért véget a munka, amikor megtudta, az egyik adós, talán a zaklatások miatt, öngyilkosságba menekült. A borsodi férfit már sokadszorra kellett felhívnia, az illető a megbeszéltekkel ellentétben nem kezdte el törleszteni a tartozást.

– A főnököm akkor rám szólt, hogy hívjam fel megint, és keményebben menjek rá – mondja. Úgy is tett, a telefont azonban már az adós testvére vette fel – kiderült, a férfi felakasztotta magát. A legszörnyűbb az érdektelenség volt, ahogy a cégnél fogadták a hírt, folytatja. Felettese azonnal kérdőre vonta, amiért egy ilyen olcsó trükkel lerázták, majd visszaküldte, hogy szerezzen halotti bizonyítványt. Miután ez is megvolt, az adósságot a cég azonnal átírta a gyászoló családra. Riportalanyunk ekkor mondott fel.

Szerettük volna megtudni, hogyan viszonyul a magyar állam a nagy adósságbizniszhez. A Gazdasági Versenyhivatal kérdésünkre közölte, náluk egyetlen ügy sincs behajtókkal vagy követeléskezelőkkel kapcsolatban, mivel versenyjogi problémáról eddig nem értesültek. Ezért a felügyeleti szerv működéséről szerettünk volna részleteket megtudni, így az azt ellátó Magyar Nemzeti Banknál érdeklődtünk.

Megkeresésünket követően az MNB közleményt adott ki, e szerint négy követeléskezelő cégre hatmillió forint bírságot szabott ki. Kérdéseinkre választ ígértek, de javasolták, keressük meg az Igazságügyi Minisztériumot is. Az IM-től többek között azt kérdeztük: várható-e az adósságbehajtással foglalkozó cégek tevékenységét meghatározó törvényi háttér pontosítása, s ha igen, mikor? A tárcánál szintén ígértek választ, de azt javasolták, kérdezzük meg a Nemzetgazdasági Minisztériumot is, mondván, ez részben az ő asztaluk. Hiába vártunk azonban több mint egy hetet, kérdéseinkre sem a nemzeti bank, sem az Igazságügyi Minisztérium, sem a Nemzetgazdasági Minisztérium nem adott választ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.