Megmenekülhet Recsk, a megaláztatások múzeuma?

Több mint hatvan éve, hogy a földdel tették egyenlővé a recski internálótábort.

Sashegyi Zsófia
2016. 02. 28. 13:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az esőben eltűnt a hegy, és eltűntek a tarka fák is. Csupán a tisztás szegélye és az erdőszéli sziklák mohájának kékeszöldje látszott; kis, önmagába zárt, zöld pokol, az égő celofán kénsárga, sistergő lángjával a közepén – Faludy György Pokolbéli víg napjaim című könyvének pár sora jut eszembe, ahogy körültekintek az egykori recski internálótábor területén. Nincs sok látnivaló. A puha moharéteggel fedett lankákon egyetlen barakk rekonstruált épülete áll, a többit csak táblák jelölik. Lenn, az út végén a vizesgödör, bizony nyakig elmerülne, aki most beleállna. A szakadó esőben cuppognak a lépéseim. Eszembe jut a Gyarmathy Lívia és Böszörményi Géza által készített recski film, amelyben valaki azt meséli: az ávósok mindenkit hasra fektettek a sárban, és aki nem tette le az arcát, annak rátapostak a tarkójára.

A megaláztatásoknak e természet által benőtt múzeumában jóformán csak a mögöttem álló néhány évtizedben felszedett információk teszik átélhetővé a pillanatot. A büntetőbarakkban látható szobányi kiállítás néhány éve újult meg. Ennyi az összes fejlődés az elmúlt több mint két évtizedben.

– Én szégyenkezem amiatt, hogy a magyar történelem ilyen emblematikus helyén alig őrzi valami a történtek emlékét – mondja Kőrösmezey László, a Recski Szövetség Egyesület főtitkára, aki ennek ellenére ahányszor felmegy a táborba, mindig talál ott néhány látogatót. Érdeklődés lenne, látványosság kevés. Volt olyan év, amikor 26 ezer látogató volt kíváncsi a táborra. Bár a válság hatására az iskolák egyre jobban meggondolják, szerveznek-e pluszkirándulásokat, az évi 16-17 ezer látogató így is megvan. A belépőjegy igazán jelképes, háromszáz forint, amiért még egy képeslapot is kapunk.

Bár a gondnok hivatalosan csak nyáron van alkalmazásban, az év folyamán minden ünnepnapon és a hétvégéken is rendelkezésre kell állnia, hiszen a szövetség honlapján az áll, ilyenkor is látogatható a tábor. Nyilvánvaló, hogy az ő ügy iránti elhivatottsága nélkül a rendszer nem működne. Rendszeresen megesik az is, hogy egyes látogatók, akik a nyitvatartási időt figyelmen kívül hagyva ad hoc módon autóznak fel a Csákány-kőre, nem átallják kibontani a büntetőbarakk oldalát, hogy bekukkanthassanak az épületbe.

A terep tulajdonviszonyai is meglehetősen bonyolultak. Egy részét az állam vette bérbe az Eger Erdő Zrt.-től 90 évre, majd a Recski Szövetség Egyesület rendelkezésére bocsátotta. Itt épült fel a büntetőbarakk és a vizesgödör. A parancsnoki épület egy egykori rab, Erdély Aurél fiának a birtokában van, itt az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának kiállítása látható – május 1-je és november 1-je között –, mögötte, a szintén Erdély Gábor tulajdonában lévő egykori transzformátorházban ökumenikus imahely található, ám ide sem lehetett bekukkantani, amikor fent jártunk. A kőbánya pedig, amely a haláltábor rabjainak erejét volt hivatott elemészteni, jelenleg külföldi tulajdonban van.

– A tábor megújításáról több mint egy éve egyeztetünk a Recski Szövetséggel. A nemrég elhunyt elnök, vitéz Krasznay Béla és az érintett társadalmi szervezetek jóváhagyásával elkészült majd százoldalas terv megvalósításáról várhatóan a közeljövőben születik döntés. A rekonstrukciós tervet beadtuk a Miniszterelnökségre, a kormányhatározat előkészítés alatt áll – mondja Radnainé Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézetének (Nöri) elnöke, amikor a hely jövőjéről kérdezem. Hozzáteszi, kizártnak tartja, hogy akadály gördüljön az ügy elé, mivel a felújításra nagyon erős kormányzati szándékot lát.

– A recski munkatábor a kommunista diktatúra erőszakszervezetei által elkövetett rémtetteknek a felnövekvő generációk számára történő hiteles bemutatásáról szóló határozat alapján ajánlásként bekerült a kerettantervbe, hogy minden köznevelési intézményben tanulmányait folytató tanuló lehetőség szerint legalább egy alkalommal kötelező iskolai foglalkozás keretében látogassa meg az egykori munkatábort – tudjuk meg a Nöri elnökétől. A fejlesztési koncepció első lépése a tulajdonviszonyok rendezése, míg alfája és ómegája a vízkérdés megoldása, hiszen a tábor területén nincs csatornázás. A villamos hálózatot is bővíteni kell, a tervek szerint megfelelő parkolóhelyeket is kialakítanak, és akkor még nem is beszéltünk a tartalmi megújulásról.

– A rekonstrukció terve tőlünk indult, a Nöri öntötte formába, és az intézet is fogja megvalósítani, ha minden jól megy – mondja a Recski Szövetség Egyesület főtitkára, Kőrösmezey László. A 2017 karácsonyára megvalósuló koncepció szerint a történelmi emlékhely jelenlegi látványosságainak megújítása mellett az egykori tábor további épületeit is visszaépítenék, többek között felállítanák a fogdát, még egy barakkot, felújítanák az őrtornyot, de az eredeti szögesdrót egy szakaszát is kiállítanák. Új látogatóközpont létesülne, amelyben modern audiovizuális eszközökkel mutatnák be a tábor mindennapi életét.

Az eddig a Szabadságharcosokért Közalapítványtól kapott pénzből és az adományokból fenntartott puritán emlékhely tehát a múlté lesz. Hogy az egykori raboknak milyen érzés lesz újra felépülve látniuk a tábort, talán még megtudhatjuk. A 90. évét taposó Kőrösmezey László nem tart attól, hogy megrázná őket a látvány.

– Alig lézengünk egypáran, a rabok közül nincs már, aki épkézláb – mondja. A tavaly novemberben, kilencvenhárom évesen eltávozott elnök, vitéz Krasznay Béla után többé senki nem tölti be az elnöki posztot, a szövetség beleolvad a Szovjetunióban Volt Politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezetébe. Lassan mindenki elmegy. Itt az ideje, hogy a még élők emlékezetét megpróbáljuk a legmodernebb technika eszközeivel pótolni. A hatás így sem lesz ugyanaz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.