Hajós Alfréd valóban kimerítette a polihisztorság fogalmát: nemcsak okleveles építész volt, emellett az úszás, a labdarúgás, az atlétika is jól ment neki, ráadásul sportszervezőként is jeleskedett. Amiről természetesen mindenki ismeri nevét, az hazánk első és második olimpiai aranya (pontosabban akkoriban még ezüstérem járt a győztesnek), amelyeket az 1896. évi nyári olimpiai játékokon, Athénban kapott, miután megnyerte mind a százméteres (vízből indulva), mind pedig az ezerkétszáz méteres (hajóról a partra úszva) gyorsúszószámot. Ugyanakkor részt vett az első hivatalos magyarországi labdarúgó-mérkőzésen is, illetve csapatkapitányként vezette a válogatottat hazánk első nemzetközi összecsapásán, amelyen az osztrákok könnyed 5:0-val diadalmaskodtak. Hajóst persze nem vetette vissza ez a vereség, hiszen később játékvezetőként is ténykedett, illetve két találkozón szövetségi kapitányként irányította a magyar csapatot (mérlege egy győzelem és egy döntetlen).
A Guttmann Arnoldként 1878. február 1-jén született Hajós ugyanakkor nem esett bele abba a csapdába, amelybe a sportolók zöme még a jelenben is szokott: idejében gondolt a jövőjére, s miután 1899-ben átvette építészmérnöki oklevelét, néhány évvel később felhagyott az aktív sportolással, hogy választott szakmájában teljesedhessen ki.
Eleinte a korszak két jelentős alakja, Alpár Ignác, majd Lechner Ödön kezei alatt pallérozódott, s ez meg is látszik korai tervein. 1904-ben Villányi Jánossal társulva az első világháború kitöréséig meglehetősen szerteágazó stílusban az ország több pontján valósultak meg elképzeléseik. Nevükhöz fűződik például Budapesten a református egyházi zsinat székháza az Abonyi utcában (1909), a vakok intézete Szombathelyen (1910) és Kolozsvárott (1909–1914), a Weidlich-palota Miskolcon (1911) vagy a Magyar Általános Hitelbank szabadkai fiókintézete (1911).
Szintén ebbe a sorba illeszkedik a debreceni Aranybika Szálloda megtervezése és 1910-es felépülése is, végre meghozva az országos hírt és elismerést a tervezőirodának. Az 1500-as évektől a Bika család tulajdonában lévő telket a város megvásárolta, s 1699-től vendégfogadót üzemeltettek az ott álló épületben. Az igények és a vendégforgalom növekedése miatt többször is átalakították (ma is ismert nevét 1810-ben kapta, miután az eredeti tulajdonosok tiszteletére állított, bika formájú vascégért bearanyozták), míg Steindl Imre tervei alapján 1882-ben meg nem épült az egyemeletes, ötvenszobás, neoklasszicista szálló. Sajnos azonban ez sem állta ki az idők próbáját, hamar kicsinek bizonyult, elavult, ráadásul tűzkárokat is szenvedett, s 1913-ban elbontották.