A főváros és Pest, valamint Baranya, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Somogy, Tolna, Vas, Veszprém és Zala megyére is elsőfokú figyelmeztetést adott ki a havazás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ). Az érintett térségekben 12 óra alatt 5 centimétert meghaladó friss hó hullhat.
Az előrejelzés szerint kedd éjfélig a Dunántúlon és a magasabban fekvő helyeken változó intenzitású, jellemzően gyenge vagy közepes havazás, havas eső várható. Kisebb körzetekben akár 15 centiméter körüli vagy azt meghaladó hó is hullhat. A Dunától keletre, síkvidéken inkább az eső, havas eső lesz jellemző, amely időnként havazásba válthat. Napközben a lehulló hó a legtöbb helyen olvadni fog, éjjel átmenetileg néhol ónos esőt sem lehet kizárni.
Kedden túlnyomóan borult lesz az ég, csak kezdetben északkeleten lehet szakadozottabb a felhőzet. Az északkeleti, keleti szél megélénkülhet, néhol meg is erősödhet. A hőmérséklet csúcsértéke –1 és +5 fok között alakul, északkeleten lesznek a magasabb értékek. Késő este –1 és +3 fok várható.
Várhatóan péntekig folytatódik a vegyes csapadék, a Dunántúlon és a magasabban fekvő helyeken gyakran havazással, ott szombat reggelig több helyen jelentős hótakaró is kialakulhat. Egy adott területen naponta többször is változhat a csapadék halmazállapota. A heti előrejelzést itt találja.
Hétfőn a meteorológiai szolgálat arra hívta fel a figyelmet, hogy február utolsó, illetve március első napjaiban lehet Magyarországon a szezon leghidegebb időszaka: egyre több helyen napközben is fagypont alatt marad a hőmérséklet, éjjel több helyen –10, helyenként –15 Celsius-fok alatti minimumokra kell készülni.
A várhatóan egyre intenzívebbé váló havazás miatt az országban csaknem kétezer tűzoltó áll készenlétben mintegy ötszáz technikai eszközzel – tájékoztatta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) kedd reggel az MTI-t. Hozzátették, hogy ha az időjárási helyzet indokolja, a katasztrófavédelem az érintett megyékben operatív törzset hoz létre és megnöveli a bevethető emberek létszámát.
Közleményükben kiemelték: csúszós, jeges utakra, lezárt útszakaszokra és csökkent látótávolságra kell készülni, ezért indulás előtt érdemes tájékozódni az aktuális meteorológiai helyzetről és az útviszonyokról. Csak megfelelő műszaki állapotú, a téli időjárási körülményekre felkészített gépkocsival keljenek útra. Akik a tömegközlekedést választják, számítsanak megnövekedett várakozási időre – kéri az OKF.