A globális felmelegedés hatása a viharokra

Dr. Kerry Emanuel, a híres hurrikánkutató új tanulmánya szerint a hurrikánok sokkal gyakoribbak és intenzívebbek lesznek a jövőben.

2013. 08. 11. 11:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azt már tudjuk, hogy azok a változások, amelyeket a Föld éghajlatában okozunk hatással lesznek (hatással vannak) az időjárása. Néhány tényező ezek közül tisztán látható és könnyen mérhető. Például néhány régióban a szárazság sokkal hosszabb ideig tart és sokkal súlyosabb, míg más területeken ennek ellenkezője figyelhető meg – sokkal több csapadék esik nagy felhőszakadások alkalmával. Két lehetséges következményt tartanak számon.

Az egyik szerint a növekvő hőmérséklet megnöveli a párolgás mértékét, vagyis szárazodás következik be. A másik lehetséges hatás, a hőmérséklet emelkedése növeli az atmoszféra vízgőztartalmát, ezért hevesebb esőzések, havazások alakulnak ki. A szárazodó területek esetében az első, míg a nedvesebb régiók esetében a második kimenet a fontosabb.

A két elképzelhető hatás ellenére a tudósok a változásokat globálisan érzékelik a szárazabb és nedvesebb területek megjelenésében, és ezek az emberi tevékenységhez kapcsolódnak.

Az időjárási-éghajlati paraméterek más változásai esetében a bizonyítékok nem ennyire egyértelműek. Például a tornádók esetében csak a megfigyeléseink nem elégségesek egyértelmű következtetések levonásához.  Megbízható feljegyzések az 1950-es évek elején kezdődtek az Egyesült Államokban, de azóta a megfigyelő műszerek folyamatosan változtak, fejlődtek, ezáltal nehezebbé válik a hosszútávú trendek megállapítása.

Hasonló a helyzet a hurrikánok és trópusi ciklonok esetében is. Ma már sokkal jobban meg tudjuk ezeket a viharokat figyelni és mérni, tehát felmerül a kérdés, hogy a viharok számának növekedése a globális klímaváltozás miatt van, vagy azért, mert fejlődtek a meteorológiai műszerek, megfigyelések, esetleg mindkettő igaz? Manapság nagyon pusztító viharok alakulnak ki az USA területén, de a pusztításuk mértéke a nagyobb erősségüknek „köszönhető”, vagy a viharos területek növekvő mérőműszerezettségének?

Egy a hasznos eszközök közül, melyek segítenek a kérdés eldöntésében, a klímamodellek. A klímamodellek a valóság egy lehetséges verzióját modellező számítógépes programok. Kiinduló feltételként meg tudjuk adni a mai időjárási feltételeket (szélsebesség, hőmérséklet, légnyomás stb.) és ezek alapján előrevetíti, megjósolja, mi fog történni a jövőben. A mai időjárás-előrejelzések ugyanezt a módszert használják. Bár néhány szempontban a klímamodellek és az időjárási-előrejelző modellek különböznek egymástól, ezek teljesen maguktól értetődő eltérések. Az időjárás-előrejelző programok rövidtávú, néhány napos prognózist próbálnak adni a várható időjárást illetően, kis területre. A klímamodellek arra tesznek kísérletet, hogy hosszú távú trendeket írjanak le sokkal nagyobb területi skálán az elkövetkező évek, évtizedek időjárására.

Nos, hogyan tudnak a számítógépes programok segíteni a hurrikánok/ciklonok kérdéskörének megválaszolásában? A programok segítségével, a tudósok meg tudnak vizsgálni „mi lenne ha” feltételeket, úgynevezett szcenáriókat, és megnézhetik, hogyan változhatnak a viharok a jövőben. Mi lesz, ha nő az üvegházgázok koncentrációja? Mi történik, ha emelkedik az óceánok hőmérséklete? Mi lesz, ha megváltozik a szélsebesség? Hogyan befolyásolják ezek a tényezők a hurrikánok számát és erősségét?

Elég gyakran jelenik meg publikáció a világ egyik legismertebb hurrikán-tudósának, dr. Kerry Emanuelnek, az MIT kutatójának tollából a témában. Dr. Emanuel kombinálta a globális klímamodell-szimulációkat több regionális skálájú modellszimulációval, hogy meg vizsgálja a jövőben milyen lesz a viharok evolúciója. Meglepő eredményre jutott. A viharok erősebbek lesznek, és emelkedik a számuk is a következő évszázadban. A másik érdekesség, hogy nő az erősebb és a gyengébb ciklonok száma is.

Dr. Emanuel a következőképpen foglalta össze a hurrikánokkal kapcsolatos kutatási eredményeit:

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.