Felmelegedés-armageddon? Valószínűbb, mint gondolná

Kanadai és amerikai professzorok számítása szerint az elszabaduló üvegházhatás reális lehetőség.

2013. 08. 10. 11:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábban azt hitték, több napból érkező energiára lenne szükség a már szabályozhatatlan mértékű globális felmelegedéshez a Földön. Kanadai és amerikai tudósok számításai azonban kimutatták, hogy a katasztrofális felmelegedés sokkal könnyebben előfordulhat, mint azt feltételezték. Ha egy másik bolygót ugyanannyi napsugárzás érne, mint a Földet, a fékezhetetlen üvegházhatás egy reális probléma lenne.

A kanadai Victoria Egyetem professzora, Colin Goldblatt által vezetett kutatócsoport tanulmánya a Nature Geoscience című folyóiratban jelent meg. „Ez a mértéktelen üvegházhatás sokkal könnyebben beindulhat, mint azt korábban gondoltuk. Megújított modellekre van szükség, hogy a Földre és más bolygókra is alkalmazni lehessen.”

Ahhoz, hogy lássuk, hogy mi fog történni a Földdel, ha azt a sosem látott mértékű globális felmelegedés sújtja, szükségszerű, hogy átnézzünk a szomszédba. A szomszédos Vénusz, úgy vélik, hogy a múltban megtapasztalta a rendkívüli üvegházhatást. A sűrű szén-dioxid légkörnek köszönhetően az átlagos felszíni hőmérséklete úgy 460 Celsius-fok – olyan forró, hogy megolvad az ólom.

Az új tanulmány egy egyszerűsített modellt használt, amely nem veszi figyelembe a felhők hatását. De még így is azt sugallja, hogy bizonyos légköri feltételek mellett a Föld jelenlegi stabil állapotát felválthatja az elszabaduló üvegházhatás.

 

A földtörténetben visszatekintve a globális felmelegedés nem újdonság, viszont egyik ilyen időszakra sem volt jellemző az üvegházhatás rendkívüli mivolta. Nincs nyoma, hogy mekkora „biztonsági tartalék” maradt, mondta a tudós.

A szén-dioxid-szinthez köthető üvegházhatás okozta a „melegházi” klímát az eocén időszakban, 55 millió évvel ezelőtt, amikor a Föld több felmelegedési perióduson esett át, mint bármikor korábban a történelem során. A globális átlaghőmérséklet akár 4 Celsius-fokot is emelkedett, s pálmafák nőttek az Északi-sarkvidéken is.

Az eocén idején jellemző légköri szén-dioxid-szint és a hőmérséklet is magasabb volt, mint ami a belátható jövőben várható a mesterséges üvegházhatású gázok kibocsátásának következtében, s a hirtelen növekedést kiváltó hatás is hiányzik. „Ez azt jelenti, hogy az antropogén (ember által okozott) elszabaduló üvegházhatás nem valószínű” – nyugtatnak meg a tudósok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.