Szerdán gyengébben és erősen felhős területek egyaránt lesznek, nagyobb valószínűséggel a középső területeken alakul ki zápor, helyenként zivatar. Késő délutántól délkelet felől erősen megnövekszik a felhőzet, éjszaka főként délen számíthatunk szórványosan esőre.
Csütörtökön eleinte az ország nagy részén erősen felhős lesz az ég, napközben északkelet felől szakadozik majd a felhőzet. Délen azonban marad a sok felhő, és elsősorban ott lehet további eső. Az északi, északkeleti szél nagy területen erős, a Nyugat-Dunántúlon és északkeleten időnként viharos lesz, éjszakára csak kissé mérséklődik a légmozgás.
A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 2 és 7 fok között alakul, talaj menti fagy északnyugaton a szélvédett helyeken lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet csütörtökön 11 és 18 Celsius-fok között valószínű, délen, délnyugaton lesz a leghűvösebb.
Északnyugat- és Kelet-Európa felett egy-egy nagy kiterjedésű anticiklon helyezkedik el. A nyugati magasnyomás területén többnyire napos az idő, és a kontinensen a legmelegebb ennek a légköri képződménynek a déli peremén van; ahol – a Pireneusi-félszigeten – délutánra 23 és 27 fok közé melegszik fel a levegő.
A keleti anticiklon a szárazföld keleti felén felhősebb és hűvösebb időt okoz, valamint a két magasnyomás között húzódó keskeny alacsony nyomású zónában is sok a felhő.
Egyelőre Európa középső területein hideg levegő hatása érvényesül; a hőmérséklet csúcsértéke 5-10 fokkal alacsonyabb, mint egy-két napja volt. A következő napokban térségünkben folytatódik a változékony idő; a Földközi-tenger középső medencéjében csütörtök estig egy önálló ciklonális örvény alakul ki, amelynek áramlási rendszerében a Kárpát-medence fölé holnap már néhány fokkal enyhébb, de nedvesebb levegő áramlik.
Szerdán késő délelőttől csütörtök kora délutánig a Nyugat-Dunántúlon és északkeleten gyakran viharos lesz az északi, északkeleti szél. A legerősebb széllökések általában 60-70 km/h között alakulnak, de néhol kissé meghaladhatják a 70 km/h-t. Szerdán délután a Duna mentén és a Dunántúl délkeleti részén a záporok mellett kialakulhat jégdara és esetleg zivatar is, 60 km/h körüli széllel.
Fronthatással ugyan nem kell számolni, a légkör magasabb szintjein zajló több fokos melegedés miatt viszont az időjárás-változásokra különösen érzékenyen reagálóknál melegfronti hatások tapasztalhatók majd. Többek között fejfájás, teljesítőképesség-csökkenés, vérnyomásváltozás tapasztalható, de akár ingerlékenyebbekké is válhatnak.
A korábbi hónapok rendkívül enyhe időjárásának következtében a növények nagy részének fejlettségi állapota olyan, mint átlagos viszonyok között május elején. Ennek megfelelően a fagyok hatásai is olyanok lehetnek, mint a „fagyosszentek” idején. A hétfői hidegfront okozta lehűlés miatt – a jelenlegi előrejelzések szerint – főleg szerdán és csütörtökön hajnalban lehetnek fagyok az ország bizonyos részein.
Csütörtökön főleg a nyugati megyékben lehetnek fagypont körüli hőmérsékletek, ezeken a területeken lehet szükség fagyvédelmi beavatkozásokra.
Az idén az áprilisi eső is „aranyat ér”, még ha az aktuális munkákat akadályozza is eseteként. A következő napokban nagy területen, kiadós csapadékot adó, tartós, országos eső nem valószínű, a hét legvégén, jövő hét elején azonban már többfelé és több alkalommal is eshet, helyenként nagyobb mennyiség is lehet.
A talajhőmérséklet napi középértéke a vetési mélységben átmenetileg 10 fok alá csökken ugyan az ország nagy részén, de az átmeneti lehűlés után, a hét végétől várhatóan ismét emelkedik.