Marad az erős szél és a napsütés

Tavasziasan kellemes, napsütéses időjárás vár ránk csütörtökön, 19-24 fokig emelkedik a hőmérséklet.

2014. 05. 28. 16:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa legnagyobb részén ciklonális hatások érvényesülnek, de markáns ciklon sehol sincs a kontinens felett. Helyi hatások a döntőek abban, hogy a gomolyfelhők hol növekednek akkorára, hogy záporok, zivatarok törnek ki belőlük. Ezek főleg a délutáni órákban alakulnak ki, de néhol még éjszakára sem oszlanak fel. Csak kevés helyen, elsősorban a Balti-tenger térségében, Németországban és a Németalföldön van összefüggő, zárt felhőzet, másutt több órára kisüt a nap.

A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 25 fok között változik, de a Kelet-európai-síkságon és Görögországban sokfelé mérnek 30 fokot. Csütörtök estig nem lesz lényeges változás a Kárpát-medence időjárásában, a napsütést gomolyfelhők zavarják, amelyekből szórványosan várható záporeső, zivatar.

Szerdán estig legjobb eséllyel a Duna-Tisza közén és az Északi-középhegységben lehet helyenként zivatarok kialakulására  számítani. Estétől már kisebb a valószínűsége zivatartevékenységnek. A zivatarokat néhol viharos szél (~60-65 km/h), kisebb méretű jég és átmenetileg intenzív csapadék (~20-25 mm) kísérheti. Heves zivatartevékenység – károkozó szélroham, nagyméretű jég – az intenzívebb zivatargócokban sem valószínű.

Csütörtökön délután, este leginkább az ország északi harmadán – észak-magyarországi régió, Pest megye, Dunántúli-középhegység – és a délnyugati határ közelében alakulhat ki zivatar a szerdaihoz hasonló kísérőjelenségekkel. Heves zivatartevékenység nem valószínű.

Szerdán keleten sok napsütés lesz gomolyfelhőkkel, míg nyugaton tartósan is lehetnek erősen felhős időszakok. A Dunántúlon több helyen várható zápor, zivatar, amelyek délutánra átterjednek a középső országrészre is. Keleten csak egy-egy zápor, zivatar alakulhat ki. Éjszaka csökken, vékonyodik a felhőzet, északnyugaton maradhat felhős az ég, és ott fordulhat elő helyenként csapadék.

Csütörtökön délen lesz több napsütés, emellett szórványosan valószínű zápor, zivatar, legnagyobb eséllyel északon, illetve a délnyugati határszélen. A nyugati, délnyugati szél időnként megélénkül.

Holnap délután északira, északnyugatira fordul a szél, ekkor a Kisalföldön és a Zemplénben már erős lökések is lehetnek. Zivatarok környezetében átmenetileg viharossá válik a szél. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 9 és15 fok között valószínű, a legmagasabb nappali hőmérséklet csütörtökön 19 és 24 fok között alakul.

Változékony, az átlagosnál hűvösebb idő várható. Sok lesz a felhő, az időszak végén valószínű csak több napsütés. Elszórtan számíthatunk esőre, záporra. A Dunántúlon és északkeleten erős, néhol viharos lesz az északi, északnyugati szél. Jelentős mennyiségű csapadék (legalább napi 5 milliméter) az ország területének 20 százalékán lehet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 7 és 13 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet az időszak nagy részén 17 és 22 fok között várható, a jövő hét elején már 1-2 fokkal melegebb lehet.

Csütörtök este hidegfront éri el hazánkat észak felől, de addig sem számíthatunk nyugodt időre, hisz a magasban most is hideg, labilis levegő áramlik a Kárpát-medence fölé. Emiatt már most is hidegfront jellegű változásokat tapasztalhatunk. Ilyen lehet a fejfájás, a migrén, a nehézkes gondolkodás, a vérnyomás csökkenése. A közlekedésben részt vevők ezért fokozottabban figyeljenek.

Ahogy folytatódik a meleg idő, a pollenkoncentráció emelkedése várható, bár a záporok, zivatarok környezetében átmenetileg csökken a levegőben lévő virágpor mennyisége. Elsősorban a pázsitfűfélék pollenje lehet jelen magas, sőt helyenként nagyon magas koncentrációban.

A csalánfélék virágpora az ország nagy részén várhatóan eléri a tüneteket okozó közepes koncentrációt. A lórom és az útifű pollenmennyisége jellemzően alacsony, de lassan emelkedik, helyenként már közepes szintű lehet.

A tavasszal virágzó fák pollenszezonja véget ért, már csak a kevésbé jelentős allergénnek számító fenyőfélék virágpora érhet el esetenként közepes mennyiséget. Alacsony koncentrációban előfordulhat még a levegőben a bodza, a dió, az eperfafélék, valamint a ciprus- és tiszafafélék virágpora, emellett már megjelentek a hárs első pollenszemei is. A kültéri allergén gombák koncentrációja elérheti a közepes-magas, esetleg a nagyon magas szintet is.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.