Kemény téli idő az év utolsó vasárnapján

Az idei tél első igazi támadása indul a következő 24 órában. Hideg, hófúvás, havazás.

2014. 12. 27. 14:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szombat estétől a Dunántúlon, vasárnap hajnaltól a Dél-Alföldön is havazásra, az erős vagy viharos szél hatására hófúvásra kell számítani. A téli időjárást az északkelet felől érkező nagyon hideg légtömeg és a Földközi-tenger térségében elhelyezkedő légtömeg keveredése, illetve az emiatt képződő mediterrán ciklon okozza. Fontos megjegyezni, hogy az ilyen időjárási helyzetekben épp a csapadék mennyiségének, azaz a várható hóréteg vastagságának előrejelzése a legnehezebb feladat, a prognózis e részében meglehetősen nagy a bizonytalanság.

Szombat este először a Dunántúl nyugati, északnyugati megyéiben kezdődik el havazás, mely az éjszaka folyamán a Dunántúl többi részére, a középső és a déli országrészre is átterjed. A főváros térségében és az attól északra fekvő területeken időszakos, gyenge hóesés a legvalószínűbb. Vasárnap délutántól észak felől határozottan szűnni kezd a havazás. Az észak-alföldi régióban és az Északi-középhegység keleti felén inkább csak szállingózhat a hó ebben az időszakban.



A folyamat során holnap estig a Dunántúl nyugati és déli megyéiben akár 15 cm-t is meghaladó hóréteg alakulhat ki, a Dunántúl többi részén és a Dél-Alföldön 5-15 cm mennyiség a legvalószínűbb. A főváros tágabb környezetében néhány centiméter hullhat. Az ország többi részén (északkeleti harmadán) nem valószínű hóréteg kialakulása.

Kisebb hóátfúvások már a szombat esti óráktól előfordulhatnak a Dunántúl nyugati, északnyugati részén. Vasárnap reggelre azonban sokfelé megerősödik, délutántól többfelé viharossá fokozódik az északi, északkeleti szél. A legerősebb lökések ekkor az Alpokalján és északkeleten elérhetik a 70 km/h-t. Emiatt a vastagabb hóval borított nyugati és déli megyékben komolyabb hófúvásra kell számítani, de a szél azokon a területeken is hordhatja a havat, ahol csak kisebb, pár centiméteres réteg alakul ki.

Hétfőn a középső országrészben erős, másutt viharos lesz az északi szél. Bár nagy területre kiterjedő, jelentős havazás már nem valószínű, a nagyon hideg légkörben kedvezővé válnak a feltételek helyi hózáporok kialakulásához, amelyek hevesek is lehetnek, s dörgés-villámlás kísérheti őket. A nagyobb területen viharossá fokozódó szél miatt a hófúvás akár a vasárnapinál nagyobb gondot okozhat.

A fenti előrejelzés és forgatókönyv a szombat reggeli modellszámítások és helyzetértékelés alapján készült. Szeretnénk hangsúlyozni az ehhez hasonló időjárási helyzetekben tapasztalható bizonytalanságot a kialakuló hóréteg vastagságát illetően.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.