Az olimpiai játékok után Észak-Koreába megy a NOB elnöke

A konkrét dátum egyelőre nem ismeretes.

MN
2018. 02. 12. 10:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az olimpiai mozgalom irányításához közeli forrás arról tájékoztatta a brit hírügynökséget, hogy az utazásra „valamikor az olimpiai játékok után” kerül sor, ennél konkrétabb dátumot azonban nem árult el – írja az MTI.

A phjongcshangi téli olimpia február 25-én ér véget.

Észak-Korea a NOB és Dél-Korea bátorítására egyezett bele abba, hogy sportolóival részt vegyen a phjongcshangi versenyeken. A hivatalosan háborúban álló két ország versenyzői az egyesített Korea zászlaja alatt együtt vonultak be a stadionba a pénteki megnyitón, a női jégkorongtornán pedig közös csapat indult. Ez az első egyesített dél-koreai válogatott az olimpia történetében. Vasárnap Angela Ruggiero, a NOB végrehajtó bizottságának amerikai tagja úgy nyilatkozott: Nobel-békedíjat adna az egyesített koreai női jégkorong-válogatottnak.

Mun Dzsein dél-koreai elnök az olimpiarendezést kihasználva igyekezett lépéseket tenni a kapcsolatok normalizálására, illetve elérni azt, hogy tárgyalásokat folytassanak az észak-koreai fegyverkezési programról.

A NOB és a két Korea január 20-án Lausanne-ban írt alá háromoldalú megállapodást, amelyben rögzítették az északiak olimpiai részvételének részleteit, köztük az indítható versenyzők számát, valamint azt, hogy mely számokra neveznének az északiak, továbbá a közös bevonulást.

Mun Dzsein elnök a megnyitón látványosan kézfogással üdvözölte Kim Jodzsongot, Kim Dzsongun észak-koreai vezető húgát. Az olimpiára 22 fős észak-koreai küldöttség érkezett Kim Jodzsong és Kim Jongnam névleges államfő irányításával. A delegációt vasárnap Ri Nakjon dél-koreai miniszterelnök ebédre látta vendégül egy szöuli szállodában, előző nap pedig Kim Jodzsong Phenjanba szóló meghívót adott át Szöulban a dél-koreai elnöknek, aki elfogadta azt.

„A különleges követ, Kim Jodzsong átadta Kim Dzsongun levelét, amelyben kifejezi szándékát a két Korea közti viszony javítására. Ezután Kim Jodzsong szóban tolmácsolta Kim Dzsongun meghívását Phenjanba, hogy mihamarabb fogadhassa Mun Dzsein elnököt. Az elnök jelezte, hogy a megfelelő körülmények megteremtése után eleget tesz a meghívásnak” – fogalmazott a Hír TV összefoglalója szerint a dél-koreai elnöki szóvivő.

Onodera Icunori japán védelmi miniszter egy szombati sajtótájékoztatóján kijelentette: a két Korea közötti párbeszéd előfeltételének kell lennie, hogy Észak-Korea megváltoztatja nukleáris és rakétapolitikáját.

A japán vezetők attól tartanak, hogy Phenjan ki akarja kezdeni a vele szemben álló egységes frontot, mert a nemzetközi szankciók nagyon szorítják.

Ezért a szigetország most arra koncentrál, hogy erősítse az amerikai–japán–dél-koreai összetartást. Abe Sinzó kormánya amellett van, hogy tartsák fenn a kommunista államon a gazdasági és diplomáciai nyomást, még akkor is, ha enyhül a két Korea közötti viszony a téli olimpiának köszönhetően. Tokió szerint ha Phenjan feltételei alapján kezdenének el vele tárgyalni, az azt jelentené, hogy elfogadják atomhatalomnak. A japán kormány nem ellenzi a párbeszédet, ha elősegíti a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.