Az eltökéltséggel vegyülő csalódottság és megalázottság érzése kavarog a téli olimpia előtt az orosz sporttársadalomban. A 2014-es, szocsi éremesőt egyre inkább beárnyékolja a 2015 novembere óta húzódó doppingbotrány, s a Phjongcshangban semleges színekben induló 168 orosz sportoló előtt az esélyesek jelentős részének kizárása miatt az akkor bukásként megélt vancouveri eredmény megismétlése is komoly kihívás. De most nem is igazán az eredmény izgatja az orosz társadalmat, amelyre – mint a Szport-Ekszpressz cikke figyelmeztet – az orosz csapat kizárása, a nemzeti zászló, a himnusz elvétele után megaláztatások sora vár a következő három hétben. Ebből előzetest adott a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) a megnyitó előtti napokban, amikor már a helyszínen a női jégkorong-válogatott edzéséről a csapat felét elvitték doppingvizsgálatra.
A nemzeti jelképektől megfosztott orosz küldöttség hangulatát jól mutatja, hogy a megnyitón a versenyzők alig fele, a teljes csapatnak csak a kisebb része kíván részt venni a kollektív bűnösség elve ellen tiltakozva. Ebben a helyzetben az is érthető, hogy a lapunk által megkeresett sportolók és szakemberek udvariasan elhárították a helyzet kommentálását. Az orosz sajtóban is inkább a vezetők, az egykori kiválóságok szólalnak meg, az aktív versenyzők legfeljebb a közösségi hálón osztják meg érzéseiket.
„Az olimpia számomra többé már nem sport. A NOB feladta Coubertin báró elveit. Az oroszok azonban nem adják meg magukat, nem olyanok, akik megtörnek!”
– írta látható elkeseredésében a kizárásáról kézhez vett döntés után az Instagramon a kiváló sílövő Jekatyerina Jurlova-Perht. Ebben a szellemben nyilvánult meg a világhálón a legutóbbi világkupafutamokon kirobbanó formát mutató, Phjongcshangba azonban meghívót ugyancsak nem kapó olimpiai bajnok sílövő, Anton Sipulin is, aki mondandóját kiegészítette még azzal, hogy az olimpiával nincs vége a világnak, előre kell nézni. „A végsőkig harcolni fogok azért, hogy tisztára mossam a nevemet” – fogalmazott.