Tovább retteghetnek a szállodák

80 millió szállásfoglalást bonyolíthat idén az Airbnb, túlszárnyalva az előrejelzéseket.

MNO
2015. 09. 29. 16:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén a kétszeresére is növelheti a szállásfoglalások számát az Airbnb a céghez közel álló befektetők szerint – írta a portál, amiből következik, hogy a döntéshozókkal való hadakozás nem rendítette meg az otthonokat és szobákat kiadó oldalt a gyors nemzetközi növekedésében.

A lap által megszólaltatott, neve elhallgatását kérő befektető szerint 80 millió lefoglalt éjszakára számítanak év végéig, ami a tavalyi 40 milliós forgalom dupláját jelentené. Egy befektetési bank kutatói részlege korábban 61 millió foglalást jósolt erre az évre, amihez képest a 80 millió hatalmas ugrást jelentene.

A megkérdezett szakértő nem számít a piac stagnálására sem, inkább a növekedés gyorsulására. Az Airbnb már most a világ 190 országának 34 ezer városában van jelen, 15 millió szálláshely közül választhatnak az utazni vágyók.

Az Airbnb azonban nem hozza nyilvánosságra az adatokat, és nem kommentálja a becsléseket sem.

A cég terjeszkedése ellen több helyen megpróbálnak fellépni – több-kevesebb sikerrel. Korábban írtunk róla, hogy a rendszert sokan feketén használják, és nem jelentik be az adóhivatalnál, hogy bevételük van szálláskiadásból. Nyár közepére a tavaly decemberi 1500-ról 7000-re ugrott azon budapesti lakásoknak a száma, amelyeket a többnyire néhány napot a városban töltő turisták kiszolgálása céljából adnak ki a tulajdonosok. A hatályos jogszabályok az adószám kiváltása alól egyedül ingatlan-bérbeadási tevékenység esetén adnak mentesítést, de az Airbnb nem bérbeadásnak, hanem „egyéb szálláshely-szolgáltatás nyújtásának” minősül, ezért adóköteles.

A The Washington Post szeptember 23-án írt arról, hogy egy 6500 szállodai főt képviselő szervezet jelentős veszélynek tekinti a dolgozók állásának szempontjából az Airbnb terjeszkedését. A cég tanácsadójának elmondása szerint nem ritka, hogy a hirdetések feladói egynél több ingatlanban való szállást hirdessenek, a legaktívabb 79-et számlál.

A cég szülővárosában, San Franciscóban törvényjavaslatot terjesztettek be, mellyel mérsékelnék a szállások használatát. A javaslat mellett állók szerint az Airbnb elmélyíti a városban amúgy is eluralkodott lakáshiányt.

Éppen ezért több konkurens apartman tervez közös fellépést a rendszer ellen. Keresik a kapcsolatot a Magyar Turizmus Zrt.-vel is, ötleteiket szeretnék a törvényhozók elé terjeszteni. A lapunk által megkérdezett belvárosi apartmanosok szerint Berlinben, New Yorkban és Spanyolországban már felismerték az Airbnb negatív hatásait, szakszerű módon szabályozták is a működését, így a rövid távú foglalás továbbra is az adófizető hivatalos szállásadók kezében marad. A hivatalos bejelentések mellett korlátozták az öt-hét napnál rövidebb foglalásokat az Airbnb-n. A másik ötletük egy olyan számlázási rendszer, amelynek használatával a vendég által befizetett összegből azonnal levonják az adót, ami a Nemzeti Adó- és Vámhivatal számlájára kerül.

A cég bevételeinek több mint fele, 60 százaléka Európából származnak, 30 százalék jut az Amerikai Egyesült Államokra. Robbanásszerű elterjedésével kapcsolatban egy utazásokkal kapcsolatos piackutató cég alapítója, Henry Harteveldt azt mondta: az Airbnb nemrégiben rendkívül agresszív lett. A Reuters megjegyzi, hogy számos európai város lakástulajdonosai kaptak levelet, melyben a céghez való csatlakozásra buzdították őket, ráadásul nemrég a kínai piacra is betörtek. A portál háromszáz hotel és hotelcsoport felmérését idézte, melyben 70 százalékuk szerint a következő három évben veszélyt fog rájuk jelenteni az Airbnb.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.