A szóvivő szerint a csok nem fog segíteni a „leszakadó” kistelepüléseken, sőt tovább nőhetnek a területi különbségek. Hozzátette: az eddigi tapasztalatok szerint az igénylők harmada, fele budapesti vagy Pest megyei, és ezeken kívül is szinte csak a jobb helyzetben lévő nagyvárosokból jelentkeztek a támogatásra.
A csok abban az esetben járulhatna hozzá az elvándorlás megállításához, ha összehangolnák a vidékfejlesztést, munkahelyteremtést és a közszolgáltatás javítását célzó intézkedésekkel – hangsúlyozta a politikus.
„Ma az adózók fele a létminimum alatt keres, így hiába vállalnának gyereket, nem engedhetik meg maguknak. Ezeken a családokon nem fog segíteni a csok, hiszen a legtöbbjük nem is mer bevállalni egy tízmilliós hitelt” – mondta Gerstmár Ferenc.
Az LMP szerint előbb fel kell számolni a „dolgozói szegénységet”, csökkenteni kell az átlag alatt keresők foglalkoztatásának terheit, és be kell vezetni az „igazságos” többkulcsos adórendszert, a minimálbért pedig adómentessé kell tenni.
A kritikára a Fidesz is reagált: a párt hangsúlyozta, hogy az otthonteremtési program az új és a használt lakás vásárlását is olcsóbbá teszi, segíti a munkahelyteremtést, és mivel minden településtípuson elérhető, minden város vagy falu életképességét tudja javítani.
Sőt – tették hozzá – számos vidéki település jelentős helyi támogatással, például ingyen telekkel még ki is egészíti a kormányzati segítséget. Ilyen például Balassagyarmat, Jászberény és Jászapáti, ahol már januárban történt ilyen bejelentés. Húsvét vasárnapján már Csongrád is közölte, hogy jelképes áron kínált telkekkel segítik a családok életét. A parcellák leendő vevőinek csupán két feltételt kell teljesíteniük: igénybe kell venniük az otthonteremtési kedvezményt, és két éven belül meg kell kezdeniük az építkezést a telken.