Az import a megoldás?

Valamennyi alapszakmában a szükségesnél kevesebb a megfelelő képzettségű munkaerő.

Illés József
2016. 04. 18. 9:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már vizsgálja az Emberi Erőforrások Minisztériuma az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) által benyújtott javaslatokat, amelyek az építőiparban tapasztalható munkaerőhiány megszüntetésére kínálnak megoldásokat – tudtuk meg a szervezet elnökétől. Koji László elmondta: egyre növekvő gondot okoz az építőiparban a szakemberhiány. Ma már az ország szinte minden részében valamennyi építőipari alapszakmában a szükségesnél kevesebb a megfelelő képzettségű munkaerő. Az elnök szerint több lehetőség is kínálkozik a probléma megoldására. Az egyik az lehetne, ha a kormányzat megnyitná a munkaerőpiacot a külföldiek előtt a hiányszakmában dolgozók számára. Csak Ukrajnából 3-8 ezer szakmunkás érkezhetne így az országba. Számukra lehetővé kellene tenni, hogy a munkavállalással kapcsolatos különböző engedélyeket egyszerűsített módon szerezhessék be. A könnyítés azonban csak a legálisan foglalkoztatottakra vonatkozna – hangsúlyozta a szakszövetség vezetője, hozzátéve: a kapacitáshiány főként a lakásépítési szegmensben jelentkezik. Ezt erősíti, hogy az idén a kormányzati támogatások bővülése miatt jelentősen megnövekszik majd az új ingatlanok építésének száma.

A szakember megjegyezte: az építési ágazat fellendüléshez az is jelentős mértékben hozzájárulna, ha a kormányzat a már meglévő mintegy 4,3 millió lakás felújítását is támogatná. Például azzal, hogy visszaigényelhetővé tenné a korszerűsítési munkálatok forgalmi adójának egy részét. Erre javaslatot is tett az ÉVOSZ a kormánynak, de még nem kapott választ.

A szövetség elnöke szerint az év első felében semmi esélye nincs az iparágnak a visszaesés leküzdésére. Az ágazat várhatóan csak az év második felében kezd kilábalni a válságból, ha megszaporodnak az önkormányzati és az állami megbízások. Koji László arról is beszélt, hogy Brüsszel időről időre felveti azt a bérszabályozási javaslatot, amely kiszorítaná a közép-európai építési vállalkozásokat a nyugat-európai piacról. Abban az esetben ugyanis, ha a brüsszeli javaslat szerint kötelezővé tennék több iparágban azt, hogy a munkavállalók azonos munkáért azonos bérezésben részesüljenek, s részükre ágazati átlagbért kellene fizetni, a magyar vállalkozók elvesztenék a most meglévő versenyelőnyüket a helyi cégekkel szemben. Így elvesztené a munkahelyét az a mintegy 12 ezer magyar építőipari szakember, aki jelenleg Európa nyugati felében végez munkát, átlagosan a hazai bérek két és félszereséért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.