A belvárosi drágulás után a külvárosok következnek

Már visszafogottabb az áremelkedés, viszont az albérleti díjak a külvárosokban is elkezdtek megugrani.

SzE
2016. 05. 30. 16:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly 130-135 ezer lakás kelt el hazánkban, az idén pedig akár 155 ezerig is felkúszhat ez a szám. Adásvételek nagyobb számban elsősorban Budapesten és a fővárosi agglomerációban, Nyugat-Magyarországon, a Balaton menti településeken és a nagyobb vidéki városokban történhetnek – derül ki az Otthon Centrum lakáspiaci monitorából.

Mindez az idei év első négy hónapjának adataiból már most remekül látszik: minden második eladott ingatlan budapesti volt, minden ötödik pedig Pest megyei. A felkapottabb fővárosi területeken a használt társasházi lakások erősen meg is drágultak. „Ezek ára az előző év ugyanezen időszakához képest majdnem 30 százalékot emelkedett, egyes belvárosi kerületekben pedig meg is haladta ezt a mértéket. Az új otthonok és a panelek ára 25 százalékkal nőtt, míg a családi házaknál 15 százalékos volt a drágulás” – mondja Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője. Hozzáteszi, hogy új társasházi, valamint panellakásoknál 25 százalékos volt a növekedés, a családi házaknál viszont 15 százalék alatt maradt.

Tavaly országos szinten csaknem nyolcezer lakást adtak át, ebből kétezret Budapesten. A kiadott építési engedélyek száma mindenképp bizakodásra ad okot, az ugyanis egyre növekszik: tavaly több mint 12 ezer ilyen látott napvilágot, ami 30 százalékkal haladta meg a megelőző évit. Az első negyedéves statisztika ugyan még nem tükrözött igazi áttörést a múlt év hasonló időszakához képest, azonban a vállalkozások által épített lakások aránya országosan és a fővárosban is jóval meghaladta a korábbi évekét.

A vidéki településeken a fővárosinál mérsékeltebb volt az árnövekedés, mértéke maximum 12 százalékos volt, bár az olyan nagyvárosokban, mint például Debrecen, a 20 százalékot is meghaladta. Itt a felkapottabb városrészek ingatlanjait aranyárban mérik.

Az új építésű társasházi lakásoknál a megugrás valamivel nagyobb volt, mint a használtaknál: például Győrben, Szegeden, Székesfehérváron, Sopronban komolyabb drágulásról beszélhetünk. Voltak városok – például Zalaegerszeg és Eger –, ahol az új társasházi otthonok ára csökkent 10-20 százalékkal, de a jellemző messze nem ez volt. A legnagyobb településeket leszámítva az új ingatlanok árai átlagosan öt százalékkal emelkedtek. Vidéken a családi házak és a panellakások esetében is hasonlóan mérsékelt, öt százalék körüli volt csak az árnövekedés.

Az albérleti díjak tavalyi drágulása után az áremelkedés vélhetőleg alábbhagy. Legalábbis az Otthon Centrum adatai szerint a legborsosabb bérleti díjú területeken ez már az idei első negyedévben megtörtént. Az ugyanakkor érzékelhető, hogy ezzel párhuzamosan azokban a kijjebb eső fővárosi kerületekben és vidéki városokban, amelyekben korábban olcsóbb volt az albérlet, jelentős – az előző év azonos időszakához képest 40–80 százalékos – drágulás történt.

Az ingatlanközvetítő cég első negyedéves adatai szerint hazánk városaiban négyzetméterenként 1200–3200 forintot kell fizetni a lakások havi bérletéért. A legmagasabb díjakkal a főváros belvárosi kerületeiben, valamint Budán, a II. kerületben találkozhatnak a bérlők. A vidéki nagyvárosok közül Győrben a legdrágábbak az albérletek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.