Bizakodnak a kéményseprők

A „barkácsolt” fűtőeszközök veszélyt jelentenek, az ellenőrzés ritkítása pedig növelné a kockázatot.

Illés József
2016. 05. 26. 9:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem adják be a népszavazási kezdeményezésüket a Nemzeti Választási Bizottsághoz a kéményseprők, ha sikerül a következő napokban egyezségre jutniuk a kormányzattal a szakág jövőjét meghatározó kérdésekről. Abban az esetben azonban, ha ez még sem történik meg, akkor elindítják a referendumot a szakma képviselői – tudtuk meg a Kéményseprők Országos Szakszervezetének az elnökétől. Vámos Csaba elmondta: kedden nem hivatalos megbeszéléseket folytatott a kormányzat képviselőjével, ezen felvetette a szakmát aggasztó gondokat. Ezek közé tartozik az ágazat legfontosabb követelése, hogy a kormány – annak ellenére, hogy azt egy készülő jogszabály rögzíti – júliustól ne csökkentse évi egyről kétévente egyre a kötelező kéményellenőrzéseket a gáztüzelésű fűtőrendszerek esetében. Ez az intézkedés ugyanis amellett, hogy a kéményseprői munkahelyek jelentős hányadának megszűnéséhez vezetne, óriási mértékben növelné a fűtési balesetek számát.

Ha mégis szükségesnek ítélnék a népszavazási kezdeményezés elindítását, akkor a kéményseprő ágazat képviselői azt a kérdést tennék fel a választóknak: „Egyetért-e ön azzal, hogy az állam törvényben biztosítsa a lakosságnak a legalább évenkénti kéményellenőrzést, a függetlenül a kémény vagy a fűtőberendezés típusától?” A szakszervezeti vezető azonban bízik benne, hogy a referendumra nem kerül sor, a kormányzat ugyanis hajlandóságot mutatott az ágazati érdekképviselet érveinek a meghallgatására. Igaz – tette hozzá az elnök –, a következő egyeztetés időpontjában egyelőre nem állapodtak meg a felek.

Vámos Csaba elképzelhetőnek tartaná, hogy a kéményseprési ágazat felügyelete, illetve irányítása átkerüljön a katasztrófavédelemtől az ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltató Zrt.-hez. Az a véleménye ugyanis, hogy a katasztrófavédelem nem tudott felkészülni arra, hogy július elejétől átvegye a vállalkozóktól a kéményseprési feladatokat a rábízott tizenöt megyében, s azon belül 1830 településen, ahol a Magyarországon működő 4,5-5 millió kéményből hozzávetőleg kétmillió működik. A szervezetnek ugyanis nincsenek meg az eszközei sem az ellenőrzésekhez – állítja az elnök.

A szakszervezeti vezető arról is beszélt, hogy álláspontjuk szerint július elejétől nemcsak a lakosság esetében kellene ingyenessé tenni a kémények felülvizsgálatát, hanem a kisvállalkozók körében is. Így évente egy alkalommal a kisebb cégeket is felkereshetnék a kéményseprők, nem csak a háztartásokat. A kéményvizsgálatokon pedig a szakemberek leolvashatnák akár a lakásokban lévő gázmérőket, vízórákat, illetve villamosenergiafogyasztás-mérőket is. Ez a megoldás ugyanis kedvező lenne a fogyasztók számára is, miután csak évente egyszer kellene közreműködniük az ellenőrzésekben. Az állami közműszolgáltató számára pedig olcsóbbá tenné a fogyasztási adatok begyűjtését, ha valamennyi mérőeszközt egy szakember olvasná le.

Az év közepétől az is nehezíti majd a katasztrófavédelem dolgát – jegyezte meg Vámos Csaba –, hogy már csak úgynevezett kondenzációs kazánokat építhet be a lakosság. Ezek ellenőrzése pedig bonyolultabb a hagyományos kazánokénál. A szakszervezeti vezető kifejtette, a kormányzat nagy hibát követ el azzal, hogy erőlteti az átállást az új kazánokra. Egy-egy kondenzációs fűtőberendezés ára ugyanis többszöröse a régebbi típusú kazánokénak, így legalább 300-400 ezer forintba kerül. Emellett az új fűtőeszközökhöz a kéményeket is át kell alakítani, ami ugyancsak legalább 150-200 ezer forintba kerül. A lakosság zöme azonban nem engedheti meg magának a tüzelési rendszere korszerűsítését, ami ugyancsak a fűtési balesetek elszaporodásához vezethet. Emellett megnövekedhet a „barkácsolt” fűtőeszközök száma, ami szintén fokozza a veszélyforrást. Emlékezetes: az Európai Bizottság még 2013-ban hozott rendeletet arról, hogy 2015. szeptember 26-tól csak 86 százalékos hatásfokot elérő gáz fűtőkészülékeket lehet forgalomba hozni vagy üzembe helyezni. A magyar kormány először tavaly december 31-ig szabott volna határidőt ám a lakosság és szakma felháborodása miatt végül módosított a tervein, és idén július elejéig adott időt az átállásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.