Az MNO információi szerint minden magyar lakástulajdonos megkapta az elmaradt pénzét az Airbnb-től. Nemrég számoltunk be róla, hogy a felhasználók több mint tíz napja nem jutottak pénzükhöz. A lapunk által megkérdezett tulajdonosok tegnap és ma már a számlájukon látták a pénzt, köztük az is, akinek 210 ezer forinttal tartoztak. Megkeresésünkre az amerikai alapítású cég azt válaszolta, ők utaltak, vélhetően valamilyen technikai probléma állhatott a háttérben.
A Hvg.hu egy európai uniós szabályozásnak, a SEPA-átutalásra való átállás életbe lépésének tulajdonította a fizetések akadozását. Ez a rendszer válik fokozatosan az euró átutalásának alapvető, alapértelmezett formájává. Az átutalási megbízás azoknak a hitelintézeteknek adható, amelyek csatlakozási megállapodásban vállalták a SEPA eljárási szabályaira való átállást. Az átutalás kedvezményezettje csak olyan bank ügyfele lehet, amelyik csatlakozott az ilyen átutalási mód alkalmazóinak köréhez. A folyamatot az euróövezeti országokban 2016. októberig kellett volna befejezni. A Hvg.hu szerint ebben a rendszerben keletkezhetett valamilyen probléma, ám mivel az Airbnb gyakorlatilag nem nyilatkozott az ügyről, így ez csak találgatás maradt.
Egy friss tanulmány szerint egyre jelentősebb a közösségi szálláshely-szolgáltatás a turisztikai piacon. A BDO Magyarország tanácsadó cég lapunkhoz eljuttatott elemzése szerint 2010 és 2015 között Budapesten megduplázódott a kapacitás. Tanulmányukban közölték, az Airbnb felületén mért vendégforgalom mintegy hatszorosára nőtt, a szállodai kereslet ehhez képest csak 40 százalékkal emelkedett.
– Budapesten a közösségi szálláshelyek komoly konkurenciát jelentenek a középkategóriás hoteleknek, vendéget vonnak el a szállodáktól, és ennek a szállásadók és érdekképviseleti szerveik hangot is adnak – mondta Hegedűs Attila, a BDO Magyarország Hotel és Ingatlan Kft. ügyvezető partnere.
Budapesten a közösségi szálláshelyeken tavaly 2,2 millió vendégéjszakát regisztráltak, míg a szállodákban közel 8 milliót. A fővárosban csaknem 4800 aktív vendéglátót tart nyilván az Airbnb, ebből 1200 több lakással is rendelkezik. Ez a szám egyhetede a Párizsban, harmada a Barcelonában kiadásra váró lakásoknak. A tanulmány szerint egy hotelben, legyen az 20-50 vagy 100 szobás, rengeteg műszaki, biztonsági és más hatósági előírásnak kell megfelelni az üzemeltetési szabályokkal együtt, míg egy lakóépület vagy lépcsőház üzemeltetésének nem. Szakértők szerint a megoldás érdekében ezért egyre inkább egyenlő feltételrendszert, tisztességes versenyt és átlátható viszonyokat kellene teremteni.
Múlt héten írtuk meg a lakáskiadó portálról, hogy egyre több helyen akadályozzák a működését, Magyarországon két belvárosi társasházban is közgyűlési törvényt hoztak ellene. Amszterdam 2014-ben évi 60 napban maximálta a kiadható napok és négy főben a lakók számát. Izlandon 90 nap ez az idő, és regisztrációhoz kötik. Berlinben május óta tilos teljes lakást kiadni rövid időre az Airbnb-hez hasonló oldalakon. Nyáron New Yorkban a szenátus megtiltotta a lakástulajdonosoknak, hogy az Airbnb-n hirdessenek. Barcelonában csak önkormányzati engedéllyel lehet turistáknak néhány napra kiadni lakásokat, ezt a legtöbben nem igénylik meg. Hazánkban kilencezren hirdetnek az Airbnb-n, világszerte több mint kétmillióan. Csaknem 200 országban és negyvenezer városban érhető el a szolgáltatás.