Már itthon is üldözik az airbnb-s lakáskiadást

Olcsóbbá válhatnak az albérletek, ha betiltják a rövid távú, turisztikai célú konstrukciót.

Horváth Attila
2016. 11. 05. 15:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amennyiben elterjed az Airbnb tiltása, annak hosszú távú következménye az lehet, hogy olcsóbbá válnak az albérletek – mondta lapunknak Rutai Gábor, a Duna House vezető elemzője. A szakembert annak kapcsán kérdeztük, hogy a Figyelő cikke szerint elkezdték betiltani a budapesti társasházakban az airbnb-s lakáskiadást. A hetilap beszámolt róla, néhány hónapja két fővárosi társasházban is meggátolták a lakók, hogy a lakásokat rövid távon, turisztikai célra hasznosítsák. Mint kiderült, ennek érdekében a közösségeknek csak annyit kell tenniük, hogy határozatképes közgyűlésen megszavazzák, engedélyük nélkül nem lehet funkcióváltást végrehajtani a lakáshasználatban. A hetilap szerint több ügyvédi iroda hirdeti, hogy elintézi az ezzel kapcsolatos jogi feladatokat.

Ilyen határozatot két házban fogadtak el eddig az V. kerületben, várhatóan ez a tendencia tovább terjedhet a Figyelő szerint. Egy ilyen típusú korlátozás egyébként a ház valamennyi lakásának értékét jelentősen csökkenti, hiszen a befektetők nem mennek oda, ahol tilos a turisztikai hasznosítás, vagy tudható, hogy az lesz. Az állandó, vélhe­tően nyugdíjas lakosok számára azonban a nyugalom a fontos, mivel nem akarnak elköltözni, és az sem foglalkoztatja őket, hogy a saját lakásuk ára visszaesik.

Rutai Gábor szerint azonban a lakás­árakra nem lenne hatással, ha elterjedne a tilalom, a befektetők ugyanis valószínűleg átállnának a hosszú távú kiadásra, vagyis a hagyományos bérleti konstrukcióra. Szerinte az albérletárakra is csak akkor lenne komoly hatással a korlátozás, ha több ezer lakásban is megtiltanák az Airbnb-t.

A tiltás vagy korlátozás más országokban is egyre gyakoribb. Amszterdam 2014-ben évi 60 napban maximálta a kiadható napok, négy főben a lakók számát. Izlandon 90 nap ez az idő, és regisztrációhoz kötik a tevékenységet. Berlinben május óta tilos teljes lakást kiadni rövid időre az Airbnb-hez hasonló oldalakon. Aki ezt figyelmen kívül hagyja, az százezer eurós bírságot is kaphat. Nyáron New Yorkban a szenátus megtiltotta a lakástulajdonosoknak, hogy az Airbnb-n hirdessenek. Barcelonában csak önkormányzati engedéllyel lehet turistáknak néhány napra kiadni lakásokat, ezt a legtöbben nem igénylik meg.

Mivel a hagyományos bérbeadásból származó jövedelemnek akár a többszöröse is befolyhat az Airbnb-n keresztül, Budapesten egyre népszerűbb a tevékenység. Két évvel ezelőtt még 1500 regisztrált lakás volt elérhető a szolgáltatás honlapján, ma ez a szám már megközelíti a kilencezret.

Az adóhatóság tavaly sűrű próba­vásárlásokkal ellenőrizte, hogy az apartmanozók teljesítik-e adózási kö­telezettségüket, több közleményt is kiadtak a helyes módszerrel kapcsolatban. Ebben az szerepel, hogy a tevékenységet be kell jelenteni a jegyzőnél, és adószámot is kell kérni, hogy nyugtát vagy számlát tudjon adni a tulajdonos. A piacot jól ismerő szakértők szerint ennek ellenére nyolcvan százalékban feketén, azaz adózatlanul megy az üzlet továbbra is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.