Nem hajlandók fizetni a gazdagok

Anyagi helyzet és tartozás közt nincs összefüggés, a behajtás nehéz, a szabályozás abszurd. Luxusvitorlásra futja, közös költségre nem?

Szabó Emese
2016. 12. 23. 17:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Több fővárosi kerületben és a Balatonnál is üzemeltetünk társasházakat és üdülőközpontokat. A közös költségben mindenhol sok az elmaradás. De nehogy azt gondolja, hogy a kisnyugdíjasok halmozzák föl a legnagyobb tartozást: nem ők teszik ezt, hanem a tehetősebbek – kezdi beszélgetésünket Sikonya Ferenc, az Urbs-csoport igazgatója. Cégük régebben sok épületet üzemeltetett, mára húsz körülire csökkent ez a szám. Azért, mert csak a baj van vele, egyre nehezebb behajtani a tartozásokat.

Az általuk kezelt ingatlanok közül egy vitorláskikötővel is rendelkező 150 lakásos balatoni luxus-nyaralótelepen a legdurvább a helyzet. Itt minden második tulajdonosnak van közösköltség-elmaradása. Látunk társasházi folyószámlát is, a nevek és a pontos cím kitakarása mellett: a magyar tengernél nem egy olyan apartmantulajdonos van, aki milliós tétellel tartozik, a 200-400 ezer forintos elmaradás pedig nem is számít kirívónak. Sikonya Ferenc kiemeli, olyan tulajdonos is van, aki a házban négy lakással rendelkezik, de a közös költséget elfelejti fizetni. Az ő esetében is több mint egymilliós a tartozás. Mindez egy olyan telepen, amely előtt 30-40 milliós vitorlások állnak.

A kintlévőségekkel az egyszerű társasházak is küzdenek. Láttuk egy olyan 200 lakásos gazdagréti panelépület anonimizált folyószámláját, amelynél az éves szinten 21 milliós közös költség mellett 4 millió forint – a bevétel egyötöde – a tartozás. Tízezres tétellel a lakók csak mintegy harmada marad el, maguk a tartozások pedig nem olyan jelentősek: a 90 ezres elmaradás már kiugrónak számít, a nagy többség maximum 20-30 ezer forinttal adósa a háznak. Azaz hiába tartozik a tulajdonosok nagyságrendileg a fele, jelentősebb – ötezer forint feletti – hátralékkal csak harmaduk rendelkezik. A sok kicsiből jön össze a tetemes elmaradás.

Egy 80 lakásos társasház névtelenített egyenlegét is megtekinthetjük, amelynek 7,2 milliós éves közös költségéből 1 milliós a kinnlévőség. Ez majdnem 14 százalék, viszont 5 ezer forintnál nagyobb tétellel ez esetben is csak a tulajdonosok harmada maradt el. Persze a jól fizető lakókra nézve ennek ugyanúgy vannak következményei, hiszen ők osztoznak a társasház valamennyi költségén. Az elmaradások egyszerűen bele vannak kalkulálva a díjba, hiszen a lépcsőházi villanyszámla befizetését nem tagadhatják meg a renitens lakók miatt. Viszont mivel ilyenkor minden pénz elmegy ilyen költségekre, a háznak nem marad forrása renoválásra.

Az Urbs problémája nem egyedi, hasonló gondokkal küzd valamennyi társasház. A tapasztalat ráadásul mindenhol az: egyre több az olyan tulajdonos, aki képes lenne közös költséget fizetni, mégsem teszi, egyszerűen azért, mert tudja: nagyon nehéz behajtani azt. Ők csak akkor lépnek, ha a társasházkezelő komolyabb eszközökhöz nyúl, például fizetési meghagyást bocsát ki vagy végrehajtást kér.

Bék Ágnestől, a Társasházak és Társasházkezelők Országos Egyesületének elnökétől megtudtuk: a problémák január óta csak fokozódnak, akkor módosult a végrehajtásról és az ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény. Azóta a közösköltség-tartozásokat nem lehet automatikusan jelzálogként bejegyeztetni a tulajdoni lapra, így a behajtás hatalmas kihívás. Az egyesület, érzékelve a bajokat, már februárban tiltakozott a törvényalkotónál, de változás azóta sem történt: továbbra sincs mód arra, hogy a három hónapnál nagyobb tartozásokat közgyűlési határozat alapján, ügyvédi ellenjegyzés mellett újra bejegyeztethessék az adósok tulajdoni hányadára. A közös képviselők most egyedül közjegyzőnél indíthatnak fizetési meghagyást, utána pedig végrehajtást kérhetnek.

Ez ugyancsak nehéz. Az új szabályok szerint ahhoz, hogy ilyen eljárás indulhasson, rengeteg adatra van szükség. A személyieket még meg tudják szerezni az önkormányzatoktól, viszont kell az adószám is, és egyelőre kérdés, hogy ezt kiadja-e a hatóság. Mindennek az eredménye, hogy a közös képviselők abszurd módon arra kényszerülnek, hogy a nem fizető tulajdonosok adatai után nyomozzanak. Ráadásul a törvény betűje szerint eleve csak az ingatlan-nyilvántartásban szereplő tulajdonosi adatokkal kalkulálhatnak, a személyiekkel nem, ami megint csak gátolja a nem fizetőkkel szembeni fellépést. A lehetetlen helyzet végeredménye, hogy az adatok ismerete nélkül beadni sem tudják a végrehajtási lapot, nemhogy érdemben intézkedni. Ez a szövetség számára azért is érthetetlen, mert a végrehajtók már minden adathoz hozzá tudnának férni, tehát teljesen értelmetlen, hogy azokat a társaskezelőnek kelljen megszereznie.

Amikor arról kérdezzük, mekkora kinnlévőségeik vannak a házaknak, Bék Ágnes úgy fogalmaz: nem nagyon van épület, ahol ilyen egyáltalán nincs. A jól működő társasházkezelők mellett 10-15 százalék az elmaradás, míg a gyengébbeknél az arány 30-40 százalékra is fölmehet. Sikolya Ferenchez hasonlóan Bék Ágnes is kiemeli, hogy a nem fizetés és az anyagi helyzet nem igazán van egymással összefüggésben. A közös képviselők nem egy olyan tulajdonosról tudnak, aki fizetni elfelejt, új autóra viszont költ. Ha ez a réteg nem várja meg, hogy eljárás is induljon ellene, esetében a tartozás egyfajta ingyenhitelnek is tekinthető. Ha ugyanis a háznak végül fizetnek, az összeget csak a jegybanki alapkamattal terhelten kell letenniük az asztalra, büntetést nem kell fizetniük.

A januári törvénymódosítás tulajdonképpen azt a helyzetet állította vissza, amit a társasházi törvény 2011-es módosításával végre sikerült megváltoztatni. Akkor kormánypárti javaslatra változtak a szabályok annak érdekében, hogy a notórius nem fizetők ellen érdemben fel lehessen lépni. Ezt húzták most keresztül egy tollvonással.

A  társasházkezelők azóta próbálkoznak mindennel, amivel tudnak. Van olyan közös képviselő is, aki erősen megütötte a bokáját. Meglépte ugyanis azt, hogy a nem fizető tulajdonosok névjegyzékét kifüggesztette a lépcsőházba, hátha más lakók is noszogatni kezdik őket. A manőver eredménye nem ez lett, hanem az, hogy a halogatók hitelrontás miatt feljelentették. Miután a bíróság az ítéletében helyt adott ennek, a képviselő ilyesmivel nem próbálkozott többet, függetlenül attól, hogy az érintettek azóta sem viszik túlzásba a fizetést. Az egyetlen lehetősége, hogy az érintetteket folyamatos felszólítja, majd egy idő után jogi útra tereli a dolgot. Az adósok névsorát csak az éves közgyűlésen, a beszámoló közlésekor lehet lobogtatni, viszont ilyenkor már gyakran hatalmasak a tartozások.

Szomorú, de a képviselők tapasztalata azt mutatja, hogy amikor a közgyűlésen szóba kerülnek az elmaradások, a lakók nem a tulajdonostársakat kérik számon, hogy nem fizetnek, hanem a közös képviselőt vonják kérdőre amiatt, hogy a tartozást nem hajtják be. Az nem érdekli őket, hogy ennek milyen jogi és eljárásbeli akadályai vannak.

A januári törvénymódosítást Németh Miklós ingatlanforgalmi szakjogász sem tartja megfelelőnek. Ő is kiemeli, hogy emiatt nehéz fellépni a nem fizetőkkel szemben. Hozzáteszi, hogy a változással egyértelműen azok jártak rosszabbul, akik tisztességesen fizetnek, hiszen rájuk terhelnek minden költséget. Ráadásul ennek az üzenete sem jó, mert a becsületes tulajdonosok azt látják, a mulasztásnak semmilyen komolyabb következménye nincs. A végeredmény eléggé lehangoló: az eladósodott házak száma egyre nő, a felújításokra nincs keret, így az épületek egyre rosszabb állapotba kerülnek. Ahogy az ügyvéd fogalmaz: a törvényhozók majd csak akkor kapnak észbe, ha a körúti házak homlokzatáról százéves szobrok zuhannak az emberek nyakába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.