Nagyot drágultak az iparvárosok panellakásai

Egy év alatt negyedével is drágulhattak több hazai iparvárosban a panellakások, a kormány bontási terve azonban még boríthatja a képletet.

MN
2017. 06. 20. 6:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyorsan és jelentősen nőtt a vidéki nagyvárosok és iparközpontok panellakásainak ára, egy év alatt 20-25 százalékos drágulás tapasztalható olyan városokban is, ahol a megelőző két-három évben stagnáltak vagy csak alig nőttek az árak – derül ki az Otthontérkép friss felméréséből. A hirdetési portál a megyeszékhelyek és Budapest panelkínálatát vetette össze.

A portál Tatabánya, Kecskemét, Szolnok, Eger, Nyíregyháza, Szeged és Pécs esetében is az országos átlagot jóval meghaladó drágulást figyelt meg a kínálati árakban, amikor 2016 és 2017 második negyedéveit hasonlította össze. A sort Heves megye központi városa vezeti 25 százalékkal, de a feldolgozóiparban és különösen a járműiparban érintett megyeszékhelyeken is masszív, 20 százalékot meghaladó volt az áremelkedés. Még Pakson is erősen felmentek az árak, mióta biztossá vált, hogy hamarosan megkezdik a második blokk építését.

A főváros jócskán elmaradt ezektől az értékektől, ennek az az oka, hogy magasabb volt a bázis Budapesten, ahol egyébként az egyes lakótelepek között óriási különbségek vannak. Egyes telepek akár 25-40 százalékkal az átlag felett vannak.

Érdekes, hogy az iparban egyébként főszerepet játszó más nagyvárosokban (Székesfehérvár, Miskolc) lassú volt a drágulás, miközben a lakóingatlanok közül (a családi házakat nem számítva) igen magas a panelek aránya. E két járműipari központban 10-13 százalékos volt az áremelkedés, ami viszonylag alacsony forgalommal járt együtt.

„Az iparvárosokban – akárcsak Budapesten – egyre kevesebben tudják megfizetni az új vagy újszerű téglalakásokat, s ezért az olcsóbb, de jó állapotú, netán panelprogramos tömbök felé fordulnak s ez több városban is annyira növelte a keresletet, hogy ezt beépítették az árakba az eladók” – magyarázta Mester Nándor, az Otthontérkép vezető elemzője.

A szakértő szerint az egyetemi városokban (Szeged, Pécs) ehhez hozzájön a diákok támasztotta kereslet, ami a befektetési vásárlások arányát viszonylag magasan tartotta az elmúlt másfél évben. Márpedig a befektetők az 1-2 szobás, egyetemközeli, vagy jó közlekedésű, zömmel panellakásokat keresik, ezeket lehet gyorsan jó áron kiadni.

A vezető elemző úgy látja, hogy a panelek ilyen ütemű drágulása biztos nem tartható az év hátralévő részében és 2018-ban. Ugyanakkor az a legvalószínűbb, hogy csökken a különbség a vezető régióközpontok és Budapest között, előbbieknél a kínálati átlagár egyes nagyvárosokban megközelítheti a fővárosi átlagos kínálati ár háromnegyedét is.

Bizonytalanságot okoz azonban a kormány által még nem részletezett visszabontási terv. A tömbök többsége ugyanis társasházként működik, teljesen kiszámíthatatlan, hogy jogilag hogyan fogják rendezni az ügyet, ha eltérő lesz a lakók akarata. Ha sokáig fennmarad ez bizonytalanság, az visszatarthat sok vásárlót, akik más körzetekben fognak próbálkozni – véli a szakértő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.