„Ő volt a csillagszemű juhász”

Ha a magyar líráról szólunk, mindig beszélünk Juhász Ferencről is, e kettő nem létezhet egymás nélkül.

Ficsor Benedek
2015. 12. 03. 18:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Életének 88. évében elhunyt Juhász Ferenc kétszeres Kossuth-díjas, József Attila-díjas költő, a Nemzet Művésze – tudatta lánya, Juhász Anna a távirati irodával. A költő otthonában, lányai és felesége körében halt meg szerda éjjel, kevéssel éjfél előtt.

Juhász Anna felidézte, apja a betegsége miatt egy ideje nem beszélt, de a halála előtti napon megszólalt, és annyit mondott: Tóth Árpád. „Elképesztő dolog, hogy egy embernek, akiben már alig van élet, akkor is az jár a fejében, ami ő volt: a költészet” – fogalmazott Juhász Ferenc lánya.

Valóban, Juhász Ferenc maga volt a költészet. Ha a magyar líráról szólunk, valamelyest mindig Juhász Ferencről is beszélünk, e kettő nem létezhet egymás nélkül. Esterházy Péter két éve, a költő 85. születésnapi ünnepi estjén mesélte, hogy mikor egy fellépésén észrevette az idős Juhász Ferencet, úgy érezte, személyében maga a Költészet tette tiszteletét. Vasy Géza irodalomtörténész ugyanezen az esten úgy fogalmazott: a költőt az egész magyarság nevében illeti meg a méltatás, és nevével száz év múlva is foglalkozni fogunk. Juhász Ferenc művészete eszerint évszázadokat fog át már most, a gyász pillanatában is.

A költő 1928-ban született a Budapest környéki magyar–sváb faluban, Bián. Elemi iskoláit a településen végezte, polgáriba Bicskén járt, a fővárosban érettségizett. Mint egy interjúban felidézte, öccse, Juhász Gyula, aki később híres történész lett, gimnáziumba járhatott, ő nem, mivel a szüleinek nem volt pénze még egy logarlécre. Maradt a kereskedelmi iskola.

1946-ban a Pázmány Péter Tudományegyetem szanszkrit–magyar szakára iratkozott be, de tanulmányait megszakította. Gyári munkásként dolgozott, majd a budapesti József Attila Népi Kollégium tagja, és folytatta tanulmányait. Első verseskötete, A szárnyas csikó 1949-ben jelent meg, ugyanebben az évben Baumgarten-díjat kapott. 1951-ben az Apám című elbeszélő költeményéért Kossuth-díjjal jutalmazták. 1951-től ’74-ig a Szépirodalmi Könyvkiadó szerkesztőjeként dolgozott. 1946-tól tíz éven át a Magyar Kommunista Párt, majd a Magyar Dolgozók Pártja tagja volt.

Az ötvenes évek elején költészete politikai támadások tárgya lett, ám ez az évtized hozta meg az igazán nagy műveket is. 1954-ben jelent meg korszakos eposza, A tékozló ország, egy évre rá pedig az Új Hangban a Szarvassá változott fiú – Szarvas-ének címen.

Juhász Ferenc pályáját végigkísérték az utazások. Eljutott Angliába, Franciaországba, Bécsbe, de járt a Szovjetunióban, Bulgáriában, Varsóban, Zágrábban. Később Madridba, Hollandiába és Izraelbe is meghívták, és Indiában is részt vett egy költőtalálkozón.

1973-ban újabb Kossuth-díjat kapott, a hetvenes évek közepén Nobel-díjra terjesztik fel, kötetei – 1965-ig tartó szilenciumot követően – folyamatosan jelentek meg, ’78 és ’80 között kiadták összes verseinek gyűjteményét. Legutóbbi kötete az idei Ünnepi Könyvhétre jelent meg 2007 óta írt versprózáiból A végtelen tükre címmel. Verseit angolra, németre, finnre, svédre, olaszra, franciára, bolgárra és héberre is lefordították.

Munkásságáért több rangos elismerést kapott: a József Attila-díjjal 1950-ben, a Kossuth-díjjal 1951-ben és 1973-ban tüntették ki, 1991-ben megkapta a Művészeti Alap Nagydíját. Kitüntették a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével és a Prima Primissima Díjjal is, tavaly pedig beválasztották a Nemzet Művészei közé.

Juhász Ferenc a határhelyzetek költője – írta róla monográfusa, Bodnár György. Faluja, családja kétnemzetiségű, költőként egy korforduló szülötte. Versei elszakadnak az örökölt népies eszményektől, de szétfeszítik a neoavantgárd és a posztmodern kereteit is. Szegénységből emelkedett fel, nem elégedett meg a maga szűkebb világának kifejezésével, egyetemességre, kozmikus látásra vágyott.

Réz Pál irodalmár idén megjelent könyvében így emlékezik a költőre: „Ő volt a csillagszemű juhász, aki mindent tudott, mindent olvasott, sokkal többet, mint én. (...) Hihetetlen báj volt benne, jóság, kedvesség.” Spiró György író a távirati irodának hangsúlyozta: Juhász Ferenc volt a legnagyobb élő magyar költő, akinek az 1950-es 60-as években írt versei Vörösmarty Mihály, Ady Endre, József Attila alkotásaihoz mérhetők. A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése közleménye szerint, a költő életműve a 20. századi magyar irodalom időtálló értéke, kitörölhetetlen fejezete.

Juhász Ferenc költészetének elválaszthatatlan része volt a halállal való szembenézés. A tékozló ország című eposzában az ember tudatában találta meg a lét abszurditásának cáfolatát – írja monográfusa. A halál csak akkor pusztulás, ha megadás. Az értelmes halál a lét kiegészülése.

„Ó, ember, a hitedet ne veszítsd el, őrizd meg a lélek nagy hitét! / Ki volna nálad nagyobb, nem lehetsz vágytalan, ne tűrd a szenvedést. / Ha kell, hát százszor újrakezdjük, vállalva ezt a legszebb küldetést, / mert a szabadság a legtöbb, amit adhat önmagának az emberiség!”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.