Bál van

„Ide nem kellenek emlékek, Dubajban nincs múlt, csak jelen.” Halász Margit írása.

Halász Margit
2016. 05. 26. 15:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A harminchatodik emeleti garzonlakás teraszán állok. A látvány lenyűgöz. Az egész város fényárban úszik. Álmomban sem gondoltam volna, hogy egyszer kinyílik előttem az Ezeregyéjszaka meséinek könyve, és csak ki kell nyitnom a számat. Abrakadabra, suttogom, és már benne is vagyok a történetben. Szemlélőként. Lent, a tizenhat sávos úton ezernyi apró fény húz maga után színesen foszforeszkáló csíkot. Arany drótháló csipkézi be a várost, körbeszövi, mint Csipkerózsikát a rózsainda. Innen se ki, se be nem jöhet senki. Csak ha áttöri a bozótot machetével, azaz életét kockáztatva átvág a halálos sivatagon.

A szemközti ház, úgy tűnik, olyan közel van, hogy ha kinyúlok, megérinthetem. De ez csak a látszat. Itt nem divat a függöny. Csak úgy simán bebámulhatunk egymás lakásába, nézhetjük, ahogyan meztelenül téblábol a másik a nappalijában. Mert meleg van. Finom, balzsamos meleg. A ruha lekívánkozik az emberről. Végre! A napi robot után ledobhatja a kiskosztümöt meg az öltönyt, mert ebben a negyedben céges nők és férfiak bérelnek lakást. Expatok, így hívják őket. Otthon hagytak mindent és mindenkit, aki fontos: családot, szülőt, nagyszülőt, barátokat. Elindultak világot látni. Olyan mesés dolgok történnek itt velük, amilyenek otthon nem. És az okosabbak nem felejtik el, hogy ez egy szigorúan ideiglenes állapot.

Ahogy tovább leselkedem, látom, hogy a lakások berendezése szinte mindenhol ugyanaz: könnyű, praktikus, egyszerű bútorok. Semmi édes-nemes kacat. Ide nem kellenek emlékek, Dubajban nincs múlt, csak jelen. Semmi szegecselés a falba, mert ha lejár a szerződés, és költözni kell, akkor lehet festetni. A tulaj csak ugyanabban az állapotban veszi át a lakást, ahogyan bérbe adta. Tiszta sor. Szigorú szerződés szabályoz mindent. Vitának nincs helye. Sukran.

De egyvalamit nem értek. A házak ablakaiban alig látok fényt. Pedig az éjszakának az a korai szakasza van, amikor elvileg mindenkinek otthon kellene lennie. Aztán a fejemhez kapok. Én botor! Kiment a fejemből. Hát itt bál van! Minden este bál van. Oda rohan lenn az a sok ember. Úton vannak. Miért nem pihennek? Miért nem bámulnak ki a gyönyörű éjszakába, mint én? Hát azért, mert már bámultak eleget, unják. Egy, két, három, maximum tíz évre jön ide dolgozni mindenki. Érzem, ez az a hely, ahol az ember késztetést érez arra, hogy mindennap élete minden területén kihozza magából a maximumot. A maximális élvezetet.

Van egy alapzaj, zsong-bong az egész város. Csukott szemmel hallgatom. Olyan, mintha egy m betűt a víz alatt hangoztatna több millió ember, a tenger átvenné a rezgést, és rálehelné a levegőre. Mmm, hangzik a csillagokig felérő kozmikus melódia, mmm, mmese, gyere velünk, meglásd, mesés lesz. És gondolatban ráülök a varázsszőnyegre, ha már Dubajban vagyok, miért is mondanék nemet. Száll velem a fantasztikusan szőtt szőnyeg, letesz a földre, egyenesen egy nagy fehér autó nyitott ajtaja elé. Beszállok. A sofőr gázt ad. És megyünk. De hova is? Hát az Ezeregyéjszaka varázslatos helyszíneire egyéjszakás kalandok után nézni. Mert, ahogy vendéglátóm meséli a teraszon, itt nagyon nehéz tartalmas párkapcsolatot találni. Szinte lehetetlen.

Utastársaim szinte egytől egyig nők. Napközben unalmas pepita kiskosztümben ültek az irodában. Aztán hazaérve a Hamupipőkékből hercegnők lesznek. Kibontják a dióból az arany- és ezüstruháikat, flitteres sálat dobnak a nyakukba, platform cipellőcskét a lábukra, és irány a ladies night. A bál egy szuper szálloda halljában van. Zsetonfélét nyújtanak felénk. Persze rögtön kiszúrnak, nem vagyok klubtag. A fenébe is! Mehetek vissza az erkélyre, pedig azt hittem, megúszom. De nem. Dubajban senki semmit nem úszik meg. Itt nincsenek kiskapuk, csak nagykapuk. Kemény világ ez.

A hercegnők sört, bort, koktélt, üdítőt és finger foodot kapnak a zsetonért. Mosolyognak, szépen megköszönik, sukran. És ha bolond szerencséjük van, az arab herceg megtalálja és utánuk viszi a platform cipellőcskéjüket, amelyet kapatosan sántikálva valahol ottfelejtettek.

Lenézek a csinos kis teraszra. Három tő paradicsom látszik a sarokban. Ezek itt a harminchatodik emeleten biztos nem fognak termést hozni. Nem tudom, miért, de nem. Valahogy ellenkezne a biológia törvényeivel. Dubaj egy mesevilág. Itt nem hoz termést a paradicsom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.