Héjaszelídítés mint terápia

Nehéz izgalmas állatidomító könyvet írni. Helen Macdonaldnak szerencsére sikerült.

Molnár Csaba
2016. 05. 01. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokan írtak már emlékiratot arról, hogy hogyan éltek együtt vadállatokkal. Ezeknek a szelídítési történeteknek szinte általános jellegzetességük, hogy az események előrehaladtával a kezdetben vad állat és az író között személyes kapcsolat, barátság bontakozik ki. A szelídítés sikeressége tehát borítékolható (különben nem született volna meg a könyv). Legfeljebb a végkifejlet tartogathat némi meglepetést, mert vannak művek, amelyek a főszereplő állat szomorú, de katartikus halálával végződnek.

A kötött keretek miatt nehéz izgalmas állatidomító könyvet írni. Helen Macdonaldnak szerencsére sikerült. A Cambridge-i Egyetem történészének kötete, a H, mint héja viszonylag egyszerű alapállásból képes nagyot alkotni – nemhiába halmozták el díjakkal, és lett pillanatok alatt bestseller Angliában. A történet kezdetén a szerző, a gyakorlott solymász apja szívrohamban meghal az utcán, és hogy lánya betöltse az apja után hagyott űrt, valami nagy kihívást keres magának. Vásárol nyolcszáz fonttért egy tojó héját, Mable-t.

A héják a legnehezebben idomítható solymászmadarak: agresszívek, öntörvényűek és fékezhetetlenek. Amikor Macdonald hazavitte a frissen vett madarat, az „vadságot és erőt sugárzott, ahogy egy váza liliom illata járja át a házat”, írja. A kötet cselekménye részben a Mable idomításával töltött év története. Az író személyes élményei közé azonban egy másik, párhuzamos történet is vegyül. Az Artúr-mondakör világában játszódó regényeiről ismert Terence Hanbury White író a múlt század közepén ugyancsak megpróbálkozott egy héja idomításával. Macdonaldot még gyerekként igézte meg az erről szóló könyve, és most újraírta az ő emlékiratait is.

A héja tanításának mérföldkövei a fent említett kiszámíthatóság dacára is kifejezetten izgalmasak. Amikor először engedik szabadon a madarat, és az a kétségbeesett szólongatások dacára is tovább repked, egy-egy pillanatig valóban felmerül az olvasóban, hogy tényleg nem fog visszajönni (pedig ez a jelenet a könyv közepén van, így sejthető, hogy a szerző nem most látja utoljára Mable-t).

A H, mint héja úgy szól egy elárvult lány gyászáról és továbblépéséről, hogy a fájdalmában nem osztozó kívülállók sem fogják terhelően melankolikusnak találni. A történet befogadásában mindenképpen segít, ha érdeklődünk valamelyest a solymászat iránt, ugyanakkor a könyv néha humoros, de mindenképpen felemelő pillanatai minden állatszerető olvasó számára emlékezetesek maradhatnak.

(Helen Macdonald: H, mint héja. Ford.: Makovecz Benjamin. Park Kiadó, Budapest, 2016. Ára: 3490 forint.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.