A Gresham-palota és a nácik

A két háború közti náciellenes szervezkedés sokrétű, izgalmas közegét állítja reflektorfénybe könyvében Szelke László.

Sashegyi Zsófia
2016. 07. 29. 9:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem egy érdekes életút, történelmi esemény köthető a Gresham épületének önmagában is izgalmas történetéhez. Miért éppen a náciellenes tevékenység feltárására helyezte a hangsúlyt a könyvben?
– Elsősorban a Horthy-korszak, a Horthy-rendszer megítélésének problematikája foglalkoztatott. Abban az időben – a kormányra kerülés reális lehetősége nélkül – egészen a német megszállásig működtek az ellenzéki pártok, virágzott az ellenzéki sajtó. Az arisztokrácia, az elit egy része és a szabadelvű budapesti polgárság anglofil és kifejezetten náciellenes volt. Nem igaz tehát, hogy a Horthy-rendszer fasiszta diktatúra lett volna. A Gresham-palotához például több szálon kötődik az Országos Szabadelvű Klub és az Esti Kurír című liberális ellenzéki napilap, amelynek alapítóját és szerkesztőjét, Rassay Károlyt, a szabadelvű ellenzék egyik legmeghatározóbb alakját a Bethlen-konszolidáció időszakában többször próbálták pokolgépes merénylettel meggyilkolni. Miféle rendszer az, ahol a politikai ellenfeleinket szöges bombával próbáljuk meg eltenni láb alól? Érzékenyeknek kell lennünk az árnyalatokra, a korábbi fekete helyett nem szabad és nem is lehet fehérre mázolni a két háború közötti évtizedeket. De az 1944-es esztendő megítélése, a magyar ellenállás kérdése is nagyon érdekes.

A kötet meglepően sok szálon futó hivatalos ellenállási tevékenységről húzza le a leplet, és azt bizonyítja, hogy bőven lehetett volna más út is, mint a kommunista partizánoké...
– Volt is más út, hiszen természetesen volt magyar nemzeti ellenállás, erre jó példa a kormányzó környezetében működő Kiugrási Iroda koordinálásával de legalábbis tudomásával működő hálózatok által végzett tevékenység. Már 1944 nyarán is elsősorban ezek a hálózatok vettek részt az embermentésben és a fegyveres ellenállásban – lásd Koszorús Ferenc akciója –, de 1944 őszét követően is folytatták ilyen jellegű törekvéseiket. Azt azonban el kell mondanunk, hogy a vidéki és Budapest-környéki zsidóság deportálása nem történhetett volna meg a magyar fegyveres testületek és a magyar közigazgatás együttműködése nélkül. Fontos azt is megjegyezni, hogy budapesti zsidók tízezreit sikerült megmenteni a nyilas terror és az ostrom legsötétebb időszakában többek között az Apostoli Nunciatúra, a semleges államok nagykövetségei, a Nemzetközi Vöröskereszt és a Joint támogatásával. Raoul Wallenberg valóban a magyarországi embermentés meghatározó alakja volt, de ne úgy képzeljük el őt, hogy félszeg, magányos hősként baloldali költők verseit dúdolgatva, piros sállal a nyakában sétálgat a nyilas banditák és brigantik között a budapesti utcákon. Wallenberg a svéd honi gárda kiképző tisztje volt, nem volt számára ismeretlen a városi gerillaharc, és az első pillanattól kezdve számíthatott a magyar ellenállás hálózataira és kiemelkedő személyiségeire, így például Soos Géza, Komoly Ottó, Ocskay László vagy Mikó Zoltán nélkülözhetetlen segítségére és támogatására.

Hány szálon futott náciellenes szervezkedés a Gresham épületében?
– A Gresham-palotában található cégek, intézmények, szellemi műhelyek, így a Gresham-kör tagjai közül sokan már a háború első éveitől kezdve részt vettek a náciellenes Márciusi Front, a Magyar Történelmi Emlékbizottság, a Szabadság, Emberség, Magyarság mozgalom, vagy a Szent-Györgyi Szervezet tevékenységében, és aktív tagjai voltak az ellenállásnak és az embermentésnek is. A Gresham-palotában volt a székhelye a Herczeg Ferenc elnökletével, de Fall Endre operatív irányításával működő Magyar Revíziós Ligának is, melynek titkári hálózata, így például Gellért Andor, Honti Ferenc vagy Tamás András a semleges fővárosokban a háborús években komoly szerepet játszott a béketapogatózásokban és a titkos diplomáciában. A kitűnő nemzetközi kapcsolatrendszerrel rendelkező Eckhardt Tibort szintén ott találjuk a Magyar Revíziós Liga vezetésében, őt Teleki Pál bízta meg magyar emigráns kormány megalakulásának az előkészítésével. Eckhardt Tibor, és a vele együtt a magyar érdekekért dolgozó Habsburg Ottó lejáratását, illetve a nyugati kommunistaellenes emigráció bomlasztását egyébként egyenesen Moszkvából irányították, és e titkosszolgálati akcióban igyekeztek felhasználni az oktobrista emigráció vezető személyiségeit, sőt magát Károlyi Mihályt is. Szintén a Gresham-palotában volt a székhelye a második háborút követően meghurcolt és bebörtönzött Papp Simon irányításával működő MAORT-nak is, mely a dunántúli kőolajmezők kiaknázásával a harmincas évek végére e fontos ásványkincs tekintetében tulajdonképpen önellátóvá tette Magyarországot.

A Greshamhez nem csak a klasszikus, Kosztolányi-féle kávéház atmoszférája, de egy sajátosan egyedi műfaj, a pesti kabaré megszületése is szorosan hozzátartozik. Hogyan képzeljük el a luxuskivitelű épület háború előtti fénykorát?
– A palotában található Pódium Kabaré a húszas évek elején Nagy Endre vezetésével, a harmincas évek második felétől pedig Békeffi László vezetésével élte virágkorát. A kabaré mindkét időszakában igen kritikus volt a Horthy-rendszerrel szemben. Békeffi László alakja különösen érdekes, hiszen ő Arthur Conan Doyle híres nyomozójához, Sherlock Holmes-hoz hasonlóan az egyik brit titkosszolgálat, a SOE munkatársaként is tevékenykedett. A Róth Miksa üvegablakaival díszített, Thék Endre bútoraival berendezett szecessziós palota egyébként, amelyet Jungfer Gyula jellegzetes – akkoriban egyedülálló módon süllyeszthető – pávás kapui tettek még különlegesebbé, a korszak csúcstechnológiájának megfelelően épült. Központi fűtés, központi porelszívó és minden részletre kiterjedő igényesség jellemezte. A korzózó pesti polgárok a földszinti passzázsban az előkelő kis boltok kínálatából választhattak, aztán beülhettek egy feketére és egy süteményre a kávéházba. A kávéházak – köztük a Greshamé is – a két háború közötti időszak társadalmi életének, társas érintkezésének, irodalmi és művészeti életének kiemelkedően fontos, legendás és kultikus helyszínei voltak.

A Gresham és a náciellenes szervezkedések történetében nem egy izgalmas történelmi személyiség alakja tűnik fel. Volt olyan, aki önnek is meglepetést okozott a felbukkanásával?
– A készülő kötet nagyon sok személyes meglepetést tartogatott a számomra. Kiderült például, hogy egykori iskolám, a sas-hegyi Arany János Gimnázium, a Horthy-korszakban a Sion-apácák vezetésével a budai katolikus embermentés egyik fontos központja volt. Korábbi munkahelyem, a Budavári Művelődési Ház épületében Károlyi Mihály feleségének Andrássy Katinkának a húga, a SOE-val szoros kapcsolatot ápoló Andrássy Klára ellenzéki szalont szervezett, melynek állandó vendége volt többek között Bajcsy-Zsilinszky Endre, Pethő Sándor, Szabó Zoltán, Kovács Imre, Bibó István, Keresztury Dezső, Veres Péter és Darvas József is. A kötet lapjain megelevenedik több, a Kondor Vilmos és a John le Carré regényekből már ismert történet is. Szintén az embermentés fontos színhelye volt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem budapesti székhelye, a Mikszáth Kálmán téri Sophianum épülete, amelyet a Sacre Coeur apácák vezettek. Ennek rám nézve közvetlen személyes vonatkozása is van, hiszen közeli rokonunknak, nagyapám nővérének, a családi legendáriumban csak Anna néniként emlegetett Sacre Coeur apácának a segítségével itt talált menedéket annak idején a nagyanyám a kisebb gyerekekkel, köztük édesapámmal, aki akkor fél éves volt. A mellettük levő szobában helyezték el egyébként Ortutay Gyula családját, erről Radnóti Miklós özvegye, Gyarmati Fanni is megemlékezik nemrégen kiadott Naplójában.

Mit őriz és mit veszített a luxusszállodává alakított Gresham egykori fényéből?
– A homlokzatot a legkisebb részletekig hűen rekonstruálták, a passzázs üvegkupoláját, a pávás kapukat, a lépcsőház madármintás korlátját, a színes üvegablakokat is a tökéletességre törekedve igyekeztek felújítani, még arra is figyeltek, hogy a lépcsőfordulókban szecessziós stílusú betűkből készüljenek a feliratok. Természetesen a belső tereket a funkciónak megfelelően átalakították, de ha minden épületet ilyen szakmai alázattal és hozzáértéssel újítanának fel, azt hiszem, nagyon elégedettek lehetnénk. A Gresham-palota ma újra a főváros gyöngyszeme, amely az aranyozott mozaikoknak köszönhetően minden naplementekor úgy tündököl Budapest szívében, mint mint egy drágakő. Amikor megfordultam benne, mindig igyekeztem magam elé idézni a nyolc-tíz szobás nagypolgári lakosztályok gazdag bérlőit, a kabaréba érkező szabadelvű polgárság tagjait, az olajszakma elitjéhez tartozó mérnököket, a kávéházban gyülekező művészeket, a sarokasztalnál államtitkokról suttogó diplomatákat és újságírókat, a szorgalmas házmestereket és a mindig fáradt viceházmestereket, a fuvar reményében a téren várakozó konflis fogatosokat, vagy az ünneplőben korzózó pesti polgárokat. Miben hittek, miről álmodozhattak? A palota ablakaiból kitekintve, a fenséges Duna hullámait és a budai oldalt kémlelve vajon látták-e előre, hogy mi vár rájuk a második háború alatt és után? Megérezhették, hogy mást hoz a holnap, hogy örökké eltűnik az a világ, amelyben élnek? Varázslatos időutazás volt számomra minden látogatás.

(Szelke László: A Gresham a nácik ellen. Jaffa Kiadó, Budapest, 2016. Ára: 3150 forint.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.