A gyerekektől Ybl Miklósig

Az autista és vesebeteg gyerekeknek készült könyvek után Budapest szépségeit is megrajzolta Bartos Erika.

Makrai Sonja
2016. 07. 12. 9:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A daganatos betegeknek nyújt segítséget A bátorságpróba című mesekönyv, amely az embert próbáló vizsgálatokra, kezelésekre készíti fel a gyerekeket érthető nyelven és rajzokkal, karitatív kezdeményezésként látott napvilágot 2012-ben az Őrzők Alapítvány jóvoltából. Az illusztrációkat Bartos Erika grafikus-meseíró készítette.

Több hasonló megkeresést kapott már a Bogyó és Babóca szerzője, akinek mindennél többet jelent, hogy meséivel kapaszkodót és erőt adhat a nehéz helyzetben lévő kicsiknek és családjuknak. Segítő könyvei közé tartozik a Magyar Máltai Szeretetszolgálat támogatására készült Őrangyal kötet, vagy a Gottsegen György Kardiológiai Intézet kezdeményezésére készített, szívbeteg gyerekeknek szóló füzetek.

A karitatív tevékenységéért miniszteri elismerésben is részesült művész legutóbb két nehéz témát dolgozott fel. Óvodás és kisiskolás gyerekeknek készült a Csillagbusz című érzékenyítő mese, azzal a céllal, hogy megértsék, mitől és miben mások az autizmus spektrumzavarral küszködő társaik. Az ötlet a veszprémi AutiSpektrum Egyesület elnökétől, Brokés Judittól származik, a szöveget Stefanik Krisztina pszichológus, az ELTE tanára, az autizmus spektrumzavarok elismert szakértője fogalmazta meg a gyermekek nyelvén.

A Csillagbusz Misi és Dorka barátságáról szól, bemutatja az autizmussal élők nehézségeit, megoldási javaslatokat kínál, de mindenekelőtt nyitottságot tanít. Arra hívja fel a figyelmet, hogy a másként fejlődő gyerekek befogadása a tipikusan fejlődő társak életét, személyiségét és lelkét is gazdagabbá teszi.

Bartos Erika nem mindennapi alázattal fordult a feladathoz: hogy hitelesen tudja ábrázolni az autista gyerekek életét, vendéghallgatóként beiratkozott az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karára. – Hálás vagyok az intézmény vezetőségének, hogy támogattak, és biztattak. A főiskolán töltött félév egy életre szóló útmutatást nyújtott számomra – mondja Bartos Erika. Idén áprilisban, az autizmus világnapján hétezer példányban jelent meg a Csillagbusz, az egyesület integrált iskolákba és könyvtárakba is eljuttatta a kiadványt, de akkora az érdeklődés, hogy már tervezik az utánnyomást.

Már elkészült a kézirata az Új élet, új mosoly című vesebetegségről, művesekezelésről és szervátültetésről szóló mesekönyvnek is, amelyet a Transzplantációs Intézet és a Trappancs Egyesület felkérésére vállalt el a szerző.

– Komoly feladat volt, alapos felkészülést követelt meg tőlem.

Nem volt könnyű egy kisfiú történetén keresztül rajzosítani, hogy milyen, amikor nem működik jól a vese,

hogy miként működik a dialízis otthon vagy a kórházban, hogy milyen vizsgálatok várnak a gyerekekre az esetleges műtét előtt. De szerencsére mindenben segítségemre voltak a kötet szakmai hátterét biztosító orvosok, Böcskei Virág, aki a nemzeti veseprogram önkénteseként segíti a gyerekek életét, valamint Adamasky Szilvia, aki maga is dializált – fejti ki a grafikus. A kiadványhoz az érintettek a Transzplantációs Intézetben juthatnak hozzá.

Nem köztudott, de Bartos Erika a fővárosi önkormányzat diplomadíjával végezte el a Budapesti Műszaki Egyetem Építész Karát. Régóta dédelgetett vágya volt, hogy a szívének kedves Budapestről készítsen albumot. Háromévnyi kutatómunkával dolgozta fel Budapest századfordulós építészetét, ráadásul két különböző kötetben, amelyeket önerőből adott ki.

A Budapest titkai című vaskos albumban fotókkal gazdagon illusztrálva elevenedik meg például a zugligeti lóvasút végállomásának, a Deák téri metrópavilonnak, Ybl Miklós első budapesti épületének, az Unger-háznak, a Füvészkert pálmaházának vagy a Földtani Intézetnek, Kodály és Bartók otthonának a múltja és jelene. – Sok embertől kaptam segítséget, az építészszakma nagyjaitól, levéltárosoktól, múzeumoktól, archívumoktól, bloggerektől és Lovász Andreától, aki végtelen alapossággal nézte át a szövegeimet – hangsúlyozza.

A szubjektív válogatásból született egy kisebb, a grafikára fókuszáló könyv is magyar és angol nyelven, ebben Bartos Erika csodálatosan kidolgozott kézi rajzai mutatják be Budapest patinás épületeit és azok környezetét, de a helyekhez köthető érdekességekről is szó esik. Például arról, hogy 1972-ben a Szabó Ervin Könyvtár műemléki szárnyában forgatták a Richard Burton főszereplésével készülő Kékszakáll című filmet, két évvel később pedig a Szerelem és halál forgatásakor Woody Allen és Diane Keaton vette birtokba az operaházat.

Kiderül az is, hogy a Hősök terének közepén korábban egy artézi kút volt, amelyet egy Ybl által tervezett sztúpára hasonlító Gloriettel fedtek le, ezt azonban később a Széchenyi-hegyre helyezték át, vagy az is, hogy 1919-ig csak pénz ellenében lehetett a Duna-korzó Buchwald-székein megpihenni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.