Azt eddig is tudni lehetett, hogy Gabriel García Márquez jó barátságban állt a kubai diktátorral, de úgy tűnik, még ennél is többről volt szó – derült ki a The Guardian cikkéből. Ismét felszínre került ugyanis, hogy a Nobel-díjas író az összes kéziratát elküldte a kubai diktátornak, aki tárgybeli és helyesírási javaslatokkal is élt a szövegek kapcsán.
Az elnök lelkes olvasó volt, és még azt is felajánlotta Márqueznek, hogy elolvassa a szövegeit, mondván, jó szeme van a részletekre – fejtette ki a lapnak az Astoni Egyetem Latin-Amerika-szakértője, Stéphanie Panichelli-Batalla. Az 1970-es Egy hajótörött története elolvasása után jelezte Castro: szerinte hiba csúszott a hajó sebességének számításába. „Gabo ezután kérte fel, hogy olvassa át a kéziratait” – mondta Panichelli-Batalla, aki társszerzője volt a 2009-es Fidel & Gabo című könyvnek.
Castro megjegyzésekkel élt az 1981-es Egy előre bejelentett gyilkosság krónikája esetében is. A tömegek haláláért felelős diktátor úgy látta, egy vadászfegyverről nem megfelelő leírást adott az író. De máshol is voltak megjegyzései arra vonatkozólag, a karakterek által használt fegyverek hogyan passzolnak össze a töltényekkel.
A diktátor és az író egy kubai hotelben találkoztak még 1977-ben, állítólag véletlenül. Mindenesetre Panichelli-Batalla szerint a találkozást Castro szorgalmazta, miután értesült róla, hogy a kolumbiai író dokumentarista művet tervez írni a kubai mindennapokról, benne kubai átlagemberek beszámolóival.
Ez a könyv aztán sosem készült el.
A kubai diktátor november 25-én, kilencvenévesen, Márquez pedig 2014-ben, 87 évesen hunyt el.