Az iszlám belülről

Hillenbrand tollából nemcsak Mohamed életét és a Koránt ismerhetjük meg, hanem az iszlám sokféleségét is.

Majláth Ronald
2017. 01. 22. 8:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kevés vallás kapott az elmúlt évtizedben annyi kritikát, mint az iszlám. A bírálatok egy része a terrorizmussal és a dzsiháddal azonosítja az iszlámot, mások a nők elnyomásával vádolják, és akadnak szép számban, akik olyan civilizációnak mutatják be, amellyel lehetetlen együtt élni. Pedig az iszlám másfél milliárd ember vallása, s hívei többségének semmi köze a terrorizmushoz, sőt büszkén hivatkoznak a más vallásokkal való együttélés és a vallási tolerancia évezredes történelmi hagyományaira.

Carole Hillenbrand kísérletet tett könyvében, hogy árnyalt történeti ismeretanyagával és megközelítésmódjával rávegye a hírolvasót: nyitottan, tájékozottan és kritikusan közelítse meg az iszlámot érő támadásokat és kritikákat. Az elkötelezett keresztény szerző, aki az arabisztika, az iszlám vallás és civilizáció elismert professzora, ehhez sajátos tematikát választott: a könyv tizenegy fejezetében az iszlám hitét, tanítását és gyakorlatának legfontosabb vonásait emeli ki, s meghatározó szerepet kaptak a szövegben a történelmi, politikai, sőt a nemi kérdések is. Így Hillenbrand tollából nemcsak Mohamed életét és a Koránt ismerhetjük meg, hanem az iszlám sokféleségét is, emellett betekintést nyerhetünk abba is, hogyan gondolkodik valójában ez a vallás a dzsihádról vagy éppen a nőkről. A mű legfőbb érdeme, hogy az átlagolvasó számára is közérthető, s arra fókuszál, amiben a legtöbb muszlim hisz, és ahogy mindennapi életét éli. Érdekes leírásokat kapunk így a napi rituálékról, az utazási szokásokról, sőt még olyan érdekességekkel is találkozunk, hogyan reagálnak a muszlimok olyan jelenkori témákra, mint a banketika és a politikai krízisek. Ezzel szemben a teológia és a filozófia leírása már kisebb szerepet kapott; ezek a kérdések ugyan érdekfeszítőek lehetnek a modern kutatók számára, a laikus olvasók – sokszor még a muszlimok is – többségükben közömbösek irántuk.

A könyv betekintést nyújt az iszlám vallásba és a muszlimok életébe, s egyúttal arra is tanít, hogy keresztényként viselkedjünk azokkal az emberekkel, akik ehhez a világméretű civilizációhoz tartoznak.

Carole Hillenbrand: Az iszlám – Új történeti bevezetés. Ford.: Szabó Zsolt. Kossuth Kiadó, Budapest, 2016. 3990 forint

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.